Sada je: 29 ožu 2024, 07:39.
Rasprave u vezi Linux aplikacija.

Moderator/ica: Moderatori/ce

MiniDLNA mi je super pokućni server, preko kojeg se spajam na računalo sa željenim uređajem. Gledam filmove s računala na televiziji , s mobitelom pregledavam slike na računalu... "slušam glazbu s računala putem žarulje ... šala" :lol:

Ovako je to navedeno na netu: "MiniDLNA is server software with the aim of being fully compliant with DLNA/UPnP clients. The MiniDNLA daemon serves media files (music, pictures, and video) to clients on a network. Example clients include applications such as totem and xbmc, and devices such as portable media players, smartphones, and televisions
MiniDLNA is a simple, lightweight alternative to MediaTomb, but has fewer features. It does not have a web interface for administration and must be configured by editing a text file).

Za Ubuntu 18.04. instalacija ide ovako:
Otvorite terminal: (Ctrl+Alt+T),
Kod: Označi sve
sudo apt-get update
nakon upisa stisnite Enter,
(kada upisujete naredbu sudo računalo će od vas zahtijevati lozinku, koju nećete vidjeti prilikom upisivanja).
Kod: Označi sve
sudo apt-get install minidlna
,Enter
Kod: Označi sve
sudo nano /etc/minidlna.conf
, Enter
Kada se editor pokrene odkomentirajte potrebne stvari (obrišite ljestve na početku redaka), i navedite putanju do vaše multimedije, odakle će miniDLNA čitati medije.
Navedite datoteku koju god želite, ja sam kao primjer na slici naveo samo datoteku preuzimanje.
Putanju do željene datoteke morate točno navesti, npr. za datoteku Glazba :
Kod: Označi sve
media_dir=A,/home/korisničko ime/Glazba

(ako vam nije jasno malo čitajte i nadoći će te)
Na slici se vidi sve što je potrebno odkomentirati da bi miniDLNA radila, (obojano je bijelom bojom):
slika
Kada završite sa komentiranjem spremite izmjene u editoru (stisnite Ctrl+O, i potvrdite spremanje s Enter)
Izađite iz editora Ctrl+X,
Tada u terminalu upišite
Kod: Označi sve
sudo service minidlna restart

I ponovno pokrenite računalo
Kod: Označi sve
reboot

Nakon što se Ubuntu podigne server miniDLNA bi trebao biti vidljiv. Najlakše je provjeriti s mobitelom npr. skinite aplikaciju Slick UPnP koja vam omogućava da povežete mobitel sa miniDLNA.
Zadnja izmjena: Jeremija; 08 pro 2018, 20:08; ukupno mijenjano 1 put/a.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Jeremija je napisao/la:MiniDLNA mi je super pokućni server, preko kojeg se spajam na računalo sa željenim uređajem. Gledam filmove s računala na televiziji , s mobitelom pregledavam slike na računalu... "slušam glazbu s računala putem žarulje ... šala"


Ovo - "Gledam filmove s računala na televiziji' me je zaintrigiralo" - Mora li biti SMART televizor u tom slučaju... ali bojim se ovo nadilazi moje snage...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
A nije te zaintrigiralo spajanje na SMART žarulju ;)
Možda i postoji način za "glupave" televizore :) , danas se svašta može, pa možda i uz pomoć mobitela nekako spojiti. Da mobitel služi kao SMART. Ili čak uz dobar DVBt prijemnik, nekakva A je to shema.
Možda je jednostavnije ako TV ima HDMI spojiti ga na Raspberry (ili sličan uređaj) i tada instalirati miniDLNA.
Prije sam spajao TV s računalom kabelom i gledao s VLC, pustim na računalu film... isti klinac samo lošija kvaliteta, i morao sam mobitel koristiti kao VLC remote (kao daljinski, da ne moram ići do tipkovnice) . Pa ako trebaš poklanjam video kabel 10 metara, ali ako je TV blizu imam i kraći, ili dajem i VGA kabel. Sada opet zamaram, raspisao sam se :/

A na što točno misliš da nadilazi tvoje snage?
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Jeremija je napisao/la:A nije te zaintrigiralo spajanje na SMART žarulju ;)
Možda i postoji način za "glupave" televizore :) , danas se svašta može, pa možda i uz pomoć mobitela nekako spojiti. Da mobitel služi kao SMART. Ili čak uz dobar DVBt prijemnik, nekakva A je to shema.
Možda je jednostavnije ako TV ima HDMI spojiti ga na Raspberry (ili sličan uređaj) i tada instalirati miniDLNA.
Prije sam spajao TV s računalom kabelom i gledao s VLC, pustim na računalu film... isti klinac samo lošija kvaliteta, i morao sam mobitel koristiti kao VLC remote (kao daljinski, da ne moram ići do tipkovnice) . Pa ako trebaš poklanjam video kabel 10 metara, ali ako je TV blizu imam i kraći, ili dajem i VGA kabel. Sada opet zamaram, raspisao sam se :/

A na što točno misliš da nadilazi tvoje snage?


Ma to 'nadilazi moje snage', je najvjerojatnije ona ista nevjerica sa kojom sam ranije pristupao kreiranju Live USB-a ili Instalaciji Linuxa... a sada mi lijepo reci šta je to Raspberry ?
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
NewLxUbt je napisao/la:
Ma to 'nadilazi moje snage', je najvjerojatnije ona ista nevjerica sa kojom sam ranije pristupao kreiranju Live USB-a ili Instalaciji Linuxa... a sada mi lijepo reci šta je to Raspberry ?


Ako sam ja uspio vjeruj možeš i ti. Vidi kako sam se mučio: viewtopic.php?f=16&t=13115
Evo što je Raspberry :
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Raspberry_Pi
https://www.raspberrypi.org/
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Jeremija je napisao/la:
NewLxUbt je napisao/la:
Ma to 'nadilazi moje snage', je najvjerojatnije ona ista nevjerica sa kojom sam ranije pristupao kreiranju Live USB-a ili Instalaciji Linuxa... a sada mi lijepo reci šta je to Raspberry ?


Ako sam ja uspio vjeruj možeš i ti. Vidi kako sam se mučio: viewtopic.php?f=16&t=13115
Evo što je Raspberry :
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Raspberry_Pi
https://www.raspberrypi.org/


Koliko vidim ima tu rabote, ali dovoljno me svrbi da se uhvatim s time ukoštac, (šta li je ovo ukoštac, morati ću pogledati Hrvatski jezični portal), i da za sada primarnog LM 19 pređem na UbM 18.04. I da, ovaj link slika= https://postimg.org/image/auxhf2pk9/ mi ne šljaka...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Ukoštac

Kod: Označi sve
Frazeologija
⃟ uhvatiti se u koštac (način pisanja uz: ukoštac) pren. početi borbu s kim ili čim (riječima, idejama, razlozima)

Frazeologija
⃟ uhvatiti se (hvatati se) ukoštac 1. početi (počinjati) se rvati, boriti i sl. 2. pren., usp. koštac ⃟
Izvedeni oblici
Definicija
sport zahvat u hrvanju oko kostiju u zn. oko leđa, ob. početni stav

Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
pozdrav ekipa. evo pokusavam instalirati mini Dlna. jednostavno neuspjevam a neznam do cega bi moglo biti.sve napravim kako je opisano ali poslje toga nista.
Postovi: 13
Postovi: 13
Pridružen/a: 12 stu 2019, 09:24
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: windows 7 l
Ja sam nedavno se igrao sa minidlna i dosta sam razočaran. Često se skrši, prestane raditi nasumično, ima iz nekog bis razloga postavke (i to *iste*) na 2-3 različite lokacije itd. Instalirao sam kodi i rekao da radi kao DLNA i to mi je super.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
pozdrav ljudi. meni ova instalacija ne ide. zapnem kod cd minidlna*. tu mi se nista ne desava.
Postovi: 13
Postovi: 13
Pridružen/a: 12 stu 2019, 09:24
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: windows 7 l

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.