Sada je: 28 ožu 2024, 13:39.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

E pa pozdrav ekipa...
Nadam se da na dobrom mjestu pišem, ako ne molim da me uputite gdje da se obratim za pomoć...

Znači ovako. Upisujem 3. godinu organizacije i informatizacije ureda na TVZ-u. Volio bih se nakon toga zaposliti negdje kako system admin.

Na faxu sam došao do djela gdje moram odabrati mentora i temu za završni rad. Tema bi trebala biti vezana uz unix sustave, a ja bih volio da bude vezana još uz sigurnost, administraciju ili tako nešto što će mi biti korisno i kasnije u poslu. Pa bi vas molio ako imate kakvu ozbiljnu i konkretniju temu za predložit. Da nije preteška ali opet da ima materijala na internetu, knjigama. Zato jer sam početnik u linuxima i imam mint, ali planiram prelazak na debian, da naučim malo više o svemu tome...

Uglavnom, hvala unaprijed na svakoj korisnoj informaciji... :D
Zadnja izmjena: KingJeremy; 31 kol 2015, 14:11; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Postovi: 11
Postovi: 11
Pridružen/a: 05 sij 2014, 22:53
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: windows 8.1, Linux Mint
Dobrodošao na forum, i čestitke na (skoro) završavanju faksa :D

Evo ti odmah "iz glave" jedan prijedlog: analiza i usporedba AppArmora i SELinuxa. Naučit ćeš dosta istražujući to, materijale možeš jednostavno naći, a može se osmisliti i odraditi i praktični dio ako ti takvo nešto treba.

Ovo predlažem čisto zato što mi je "svježe" tj. sama sam nedavno čitala i istraživala o tome. Sigurno će ti se javiti iskusniji Linuxaši s boljim prijedlozima (ako ovaj nije dovoljno dobar). :)

I sretno! :thmb-up
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
E hvala ti puno... budem proucio malo...
mislim imam jos par mjeseci za sluzbeni odabir teme, ali reko da malo proucim i odlučim... :)
Avatar
Postovi: 11
Postovi: 11
Pridružen/a: 05 sij 2014, 22:53
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: windows 8.1, Linux Mint
Nemoj si komplicirati i ja sam išao na to da nešto naučim i tako je prošlo 2 godine završni sam tek sad predao a i ono što sam naučio je zastarjelo :D
I prije nego odabereš temu pogledaj što sve možeš naći o tome na netu i u knjizi.
vladoivankovic.from.hr
blog.vladoivankovic.from.hr
Avatar
Postovi: 135
Postovi: 135
Pridružen/a: 19 ruj 2013, 17:19
Lokacija: Velika Gorica
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: EOS
Ja osobno pisao sam pentesting sa Kali Linuxom. Unutar toga sam napravio wardrive na par lokacija da vidim koliko ljudi koriste open wifi, koliko wep, wpa ili wpa2.
Napravio sam review nekih skripti/aplikacija koje dolaze sa Kali Linuxom, kao i demonstraciju rada nekih od njih, npr. probijanje vlastite nesigurne wep wifi mreže. Usput sam i ukratko objasnio kako radi kriptografija u WEP-u, a kako u WPA i kako u WPA2.

Uz apparmor i selinux se može usporediti i Tomoyo.
>get pc with linux preinstalled
>notice windows sucks
>stay on linux
>???
>PROFIT
Avatar
Postovi: 430
Postovi: 430
Pridružen/a: 06 stu 2012, 13:55
Lokacija: Njemačka
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Debian + i3wm

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.