Sada je: 28 ožu 2024, 09:03.
Linux, poslužitelj, mreže i sigurnost

Moderator/ica: Moderatori/ce

Spojio sam portable-hdd na usb od rutera i na kompu koji je žičano spojen uredno sve vidim i čitam podatke sa diska. Problem je jako spora veza. Nema šanse da se vrši premotavanje filma ili nastavak gledanja npr. na sredini filma.
Na laptopu koji je spojen bežično je ista situacija. OS je XUbuntu 16.04.1. Internet koristim preko T-Coma. Sa brzinom interneta nema problema.

Dali ima netko iskustva sa tim ruterom i dali je moguće povećati brzinu čitanja/pisanja na disk koji je tako spojen.
Nisam htio čačkati po postavkama da nešto ne smrdam :-D

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10
Da ti usb kabel nije slučajno USB1 umjesto USB2.0. USB1.1 je samo 1,5 megabajta/s a USB 1.0 oko 200 kb/s.
Meni usb kamera ne želi dati veće rezolucije ako ide preko dodatnog usb1 kablića jer se onda spaja kao usb1.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Nije do toga. Isprobana dva usb-diska sa originalnim kablovima (usb2 i usb3). Brzina downloada je oko 1-2 mb/s a upload ispod 1 mb/s. Ali kad si spomenuo USB1 upada mi u oči da ja na kučištu rutera naziv za usb utor "USB1". Nemam uputstvo od njega ali trebam to provjeriti, nikad se ne zna kod ovih naših "lopova".

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10
Nakon par dana traženja nisam uspio ništa saznati. Šta je tu je :-D . Kad sam prvi put spojio disk na ruter i doslovno sa par klikova je proradio odmah sam pomislio "ovo je prejednostavno". Šteta, nisam ni očekivao da se disk ponaša kao da je spojen direktno na komp ali ovo je stvarno sporo. Nemam nikakvo uputstvo od rutera niti sam išta našao na netu tako da nisam siguran koju brzinu ima "usb" utor na ruteru.
U postavkama rutera nema ni jedna opcija vezana za "usb storage" mada su raniji modeli imali neke opcije vezane za "usb"
Nema veze, možda se vremenom i nađe neko riješenje :-D

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10
Po ovom linku može služiti i za USB 3G konekciju te bi morao imati dovoljnu brzinu.
https://www.wind.gr/files/1/Wind_v2/ypo ... Manual.pdf
Možda je firmware u pitanju ili dodatne postavke.
Avatar
Postovi: 624
Postovi: 624
Pridružen/a: 25 stu 2011, 17:12
Lokacija: vanjski otok
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Manjaro Mate,Mint 17.3
Možda se mora još nešto dodatno odraditi vezano za brzinu ali ja to ne znam. Ili je možda brzina takva i gotovo.
Down -oko 2MB/s upload - oko 700/800 kb/s. Meni je to sporo za takvo korištenje diska.

Možda je ta brzina povezana sa internet uslugom koju koristim kod t-coma. :hmm Brzina je gotovo ista.

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.