Sada je: 29 ožu 2024, 09:54.
Vijesti, rasprave, pitanja i savjeti o grafičkim okruženjima te upraviteljima prozora.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pitanje iz naslova. Ponekad mi se čini da je u široj linux zajednici što se desktop enviormanta tiče ... krajnji cilj (u vizualnom smislu) imati OSX? Misim ... kao netko tko je na macu od oko 15 godina ... nije mi jasno. Linux ima toliko opcija ... zašto bi cilj bio OSX. Ali kada tražim kako si ljudi kustomiziraju DE ... jaaaako puno njih naprosto imitira OSX.

Primjeri:
PopOS
Elementary
Deepin
BackSlash
...

Gomila tema na XFCE ...
Debian 10, Windows 10, MacOS
Avatar
Postovi: 210
Postovi: 210
Pridružen/a: 05 srp 2009, 09:46
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: Debian
Nije ni meni bas jasno....
Pretpostavljam kako ljudi vide MacOS kao superiorniji/premium proizvod u odnosu na Windows...moguce da zato teže prema tome.
GNOME je definitivno posudio neke stvari od njih a ElementaryOS i Deepin mozemo nazvati najslicnijima.

Tko voli, neka izvoli :D
Brz i ucinkovit "workflow" je moguc na gotovo svim DE-ovima.
Avatar
Postovi: 180
Postovi: 180
Pridružen/a: 30 pro 2019, 22:41
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Solus Budgie / Arch
Na razini toga kako DE izgleda ... meni mac nije nesto napredniji od Win10 ... a ovo ispod je ionako unix a ne mac :)

Meni je XFCE super u smislu da kada se potrudis, mozes ga posloziti u skoro sve sto zelis, win, mac ... i cisto Linux ... ma I Vanilla Gnome je ok, samo ne kad krenu mjenjati stvari da bude jos blize macu ... dock ... fascinacija dockom ... ja ga ni na macu ne koristim ... a kamoli ...

Stvari koje ljudi rade od openboxa ... super ... nigdje drugdje toga nema osim na linuxu a super usable i super izgleda ...

A onda u svakoj listi best looking linuxa ... su negdje na vrhu ovi sto su bas ripoff maca ... i to mi je bas glupo ... :pogled_dolje
Debian 10, Windows 10, MacOS
Avatar
Postovi: 210
Postovi: 210
Pridružen/a: 05 srp 2009, 09:46
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: Debian
Ja bih rekao da mi Aqua izgleda kao Unity samo što je Unity bolji :-D

macOS Aqua
slika

Unity
slika

... ali što se tiče iskoristivosti DE-a i staviti Win10 i macOS/Linux u istu rečenicu je na razini provokacije :lulz
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
U pravu si, Windows 10 ima radikalno iskoristiviji DE od macOS-a :bleh
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
iweb je napisao/la:U pravu si, Windows 10 ima radikalno iskoristiviji DE od macOS-a :bleh


Slažem se (nije šala)...
Avatar
Postovi: 180
Postovi: 180
Pridružen/a: 30 pro 2019, 22:41
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Solus Budgie / Arch
Windows 10 je totalna pobjeda. Ne mogu vjerovat da to govorim, al tako je.
Al opet nije uglađen kao Mac. Mogu razne distre to pokušavat, al Mac je jedan i ta uglađenost ga baš čini najboljim (izgledom) što se mene tiče. Kao i podrškom za određene stvari, al to je sad druga tema.
DebianResources
DebianHandbook
devil je napisao/la:nije neka tamo kanta pametnija od nas tu.
Postovi: 1464
Postovi: 1464
Pridružen/a: 12 kol 2008, 00:06
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
The Acacia Strain je napisao/la:Windows 10 je totalna pobjeda. Ne mogu vjerovat da to govorim, al tako je.
Al opet nije uglađen kao Mac. Mogu razne distre to pokušavat, al Mac je jedan i ta uglađenost ga baš čini najboljim (izgledom) što se mene tiče. Kao i podrškom za određene stvari, al to je sad druga tema.


W10 mi se strgao na laptopu dok ga NISAM koristio. OS na kojem sam u 12 mjeseci bio ulogiran manje od 10 puta i doslovno kumulativno ne više od 30-40 minuta. Nemam ni mountanu njegovu particiju na linuxu, ali se svejedno samoudrkao. I to originalna instalacija koja je došla sa laptopom. Ne znam što je toliko dobro oko tog OS-a ali ovo je na razini experimentalnih distri.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:ali se svejedno samoudrkao.
Ne znam što je toliko dobro oko tog OS-a ali ovo je na razini experimentalnih distri.


Na ovom forumu svaki dan naucim neku novu rijec hehe.

Sto se tice nestabilnosti i uzasno losih nadogradnji te katastrofalne nestabilnosti....slazem se da je Win inace totalna steta u odnosu na neki Fixed Release Linux distro.
Avatar
Postovi: 180
Postovi: 180
Pridružen/a: 30 pro 2019, 22:41
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Solus Budgie / Arch
bertone je napisao/la:Ja bih rekao da mi Aqua izgleda kao Unity samo što je Unity bolji :-D


Ako gledamo povijesno, jasno je da OSX ne može biti inspiriran Unitijem jer je ... stariji. Ali iskreno ... Unity jest nesto ljepsi ... ali nije mi ni on nešto puno bolji ... ni u pogledu usabilitija ni kofigurabilnosti ... Unity i Gnome (ako izuzmemo ove varijante gnomea koje bas doslovno pokusavaju liciti na OSX) su mi najgore linux DE opcije ...

bertone je napisao/la:... ali što se tiče iskoristivosti DE-a i staviti Win10 i macOS/Linux u istu rečenicu je na razini provokacije :lulz


Ja nisam linux stavio u tu rečenicu, nego mac ... i da, ne mislim da je OSX DE napredniji od Win10. Dosljedniji je ... no i ograničeniji ... win je svakako iskoristiviji ... da ne kažem da je skoro sav stock softwer od OSX osim Preview i starog Quick Time (< verzija 7) ... je govno ... uključujući finder.

Sve što mi se na OSX još uvijek sviđa je posljedica činjenice da je ispod BSD ...

Win10 još ima problem što je prekompliciran ... pa ova dva standarda aplikacija (settings i control panel npr ...) koji ne prate istu dizajn logiku itd ... ali kod večine situacija super izgleda ... i kofigurabilan je prilicno ... njemu pak fali to sto ispod nije unix ili linux ... :)

... 14 godina koristim OSX kao daily driver ... i bjezim od njega na linux ... a on me prati u vidu ovih osx wannabe distri :sokiran
Debian 10, Windows 10, MacOS
Avatar
Postovi: 210
Postovi: 210
Pridružen/a: 05 srp 2009, 09:46
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: Debian

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.