Sada je: 19 ožu 2024, 07:03.
Razmjena savjeta i trikova o podešavanju sustava i programa.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Zašto ti je Secure boot isključen zbog Fedore?
Pa ona je bila prva koja ga je službeno podržala :bravo
Avatar
Postovi: 197
Postovi: 197
Pridružen/a: 26 srp 2015, 11:30
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
OS: Fedora WS
Normalno onaj prazan prostor od 27GB je za testiranje distri jel :)

A windows je totalno nepouzdan, stalno švrlja i mjenja nešto. Mislim da pojedine nadogradnje čak i ruter diraju pa moram napraviti reset na ruteru da bi ubuntu imao wifi (dual boot).
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
pandul je napisao/la:Zašto ti je Secure boot isključen zbog Fedore?
Pa ona je bila prva koja ga je službeno podržala :bravo


Ma zbog TLP-a i još nekih alata koji ne rade dobro s uključenim secure bootom, krivo sam se izrazio.

Jeremija je napisao/la:Normalno onaj prazan prostor od 27GB je za testiranje distri jel :)

A windows je totalno nepouzdan, stalno švrlja i mjenja nešto. Mislim da pojedine nadogradnje čak i ruter diraju pa moram napraviti reset na ruteru da bi ubuntu imao wifi (dual boot).


Tako je, tu je bio Parrot pa sam ga ubio i stavit ću Kali.

Kad si već spomenuo promjene, kod mene sat nije syncan između Windowsa i Linuxa, stalno imam dva sata razlike između njih. Ako se Windowsi syncaju s NTP-om, onda u Linuxu imam +2 h. Morat ću vremensku zonu u Windowsima postaviti na UTC+4, valjda će biti u redu.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
Jeremija je napisao/la:
targavz je napisao/la:
bertone je napisao/la:Sad sam tek uhvatio malo vremena da dođem na forum i ja ovo ne mogu čitati pface

Lijepo molim sve članove foruma da rastavljaju misli u smislene odlomke radi preglednosti napisanog.

Iskopao sam vjerojatni problem koj radi probleme . Tek instalacijom EasyBCD (isti moze podizati i sa vise diskova ili particija sustave ne nuzno samo sa c particije ) se u pojasnjenju vidi gdje je problem kod Dual Boota . Stvar je sto je Miucrosoft to tako napravio i zakomplicirao na novim verzijama Wind10 https://neosmart.net/wiki/easybcd/uefi/ ... yBCD%20EFI


OK, ali jesi li uopće isključio fast boot u Windowsu i secure boot u biosu, kako su ti kolege na forumu već savjetovali?

Jesam odmah na pocetku ali ne pomaze to . Instalirao sam ponovno na novi zdravi i ispravni hard od 500gb kojeg sam kupio u ZG sa svega 66. radnih dana LM i opet ista prica tako dugo kad se bira Lm kod podizanja je ok cim odaberes Windows adios .
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 16 ožu 2015, 09:51
Podijelio/la zahvalu: 18 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: ubuntu Mate 14.04
NoMaam je napisao/la:Targavz dali si uspio napraviti dual boot kako spada ?

Pozz

Ne napravio ponovnu instalaciju na drugom zdravom hardu i opet ista stvar se zbiva . Problem je kod Windowsa koj je to tako napravio da doslovno ne dopusta dual boot . Sad jednostavno kod paljenja stisnem F2 i odaberem hard od LM i pod prvu opciju i u bbs hard prioritetu i onda mi podigne LM . Tako radim i to jedino tako moze raditi ocito.
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 16 ožu 2015, 09:51
Podijelio/la zahvalu: 18 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: ubuntu Mate 14.04
targavz je napisao/la:Ne napravio ponovnu instalaciju na drugom zdravom hardu i opet ista stvar se zbiva . Problem je kod Windowsa koj je to tako napravio da doslovno ne dopusta dual boot . Sad jednostavno kod paljenja stisnem F2 i odaberem hard od LM i pod prvu opciju i u bbs hard prioritetu i onda mi podigne LM . Tako radim i to jedino tako moze raditi ocito.

Koja je to mašina? Nema mi logike, imam acer laptop koji je kupljen sa windows 10, koji baš ne voli linux i ima specifičan način instaliranja linuxa ali dual boot funkcionira super.
Jesi probao tražiti neki tutorijal kako napraviti dual boot baš za "to računalo"?
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
targavz je napisao/la:
NoMaam je napisao/la:Targavz dali si uspio napraviti dual boot kako spada ?

Pozz

Ne napravio ponovnu instalaciju na drugom zdravom hardu i opet ista stvar se zbiva . Problem je kod Windowsa koj je to tako napravio da doslovno ne dopusta dual boot . Sad jednostavno kod paljenja stisnem F2 i odaberem hard od LM i pod prvu opciju i u bbs hard prioritetu i onda mi podigne LM . Tako radim i to jedino tako moze raditi ocito.

Evo jedno uputstvo pomoću kojega sam uspio doći do toga uvjetovanoga Dual boota (F2). Ovo se je izvodilo na jednom Acer laptopu ES1-512 sa Win 8.1.
I dok nisam pažljivo slijedio ove korake, nisam uspio doći do instaliranog Linuxa na ovome laptopu. Skinuo sam DVD i ubacio drugi SSD disk na kome je bio linux... ja sam i ovakav način Dual boota smatrao uspjehom...
Instalacija Linuxa na / uz Win 8.1 i 10
Pre-shrink Windows partition to desired unallocated space for Linux installation.
1. Make bootable GPT/FAT32(default) stick from the Linux installation iso with Rufus.
2. Set BIOS supervisor password(SECURITY), disable secure boot(BOOT)& enable F12 Windows boot mgr (MAIN). Save BIOS settings & exit.
3. Shutdown & insert bootable Linux stick
4. Turn back on while immediately tapping F12. Select Linux stick to run.
5. Preferrably select a default Linux install option
6. Follow on-screen instructions to install alongside Windows.
7. Let Linux automatically set & resize partitions for Linux & its swap. Adjust for more or less space only if absolutely necessary.
8. Shutdown & remove Linux stick.
9. Turn back on while tapping F2.
10. Re-enable secure boot(BOOT) & select UEFI file as trusted(MAIN). Select HDD0, SSD0 or eMMC0, then <EFI>, then <ubuntu>, then grubx64.efi the UEFI file. Enter grubx64.efi in the space provided if selecting it doesn't automatically enter it. Save BIOS setting and exit.
11. Boot into Windows. Then shutdown again.
12. Turn back on while tapping F12.
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.