Sada je: 19 tra 2024, 21:30.
Razmjena savjeta i trikova o podešavanju sustava i programa.

Moderator/ica: Moderatori/ce

KDE - Grafičko okruženje, kao Unity, GNOME, Xfce i td...
Skripta (nepotrebno u tvom slučaju), fajl u kome je napisana naredba koja čuda radi. :hihi

Hmm, i Nautilus ima možda i više opcija:
slika
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
bertone je napisao/la:
Mateo je napisao/la:Ovo /Thunar u Xfce/ nemam pojma što bi ga značilo .... jel' ima to u ubuntu software centar ?


https://docs.xfce.org/xfce/thunar/start




...pootvarao sam linko .... kak' se radi download sa nje ..... il' neš' ne kužim ?? pface
Avatar
Postovi: 108
Postovi: 108
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 57 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu
vision je napisao/la:KDE - Grafičko okruženje, kao Unity, GNOME, Xfce i td...
Skripta (nepotrebno u tvom slučaju), fajl u kome je napisana naredba koja čuda radi. :hihi

Hmm, i Nautilus ima možda i više opcija:
slika


---- "otvorio sam sliku" i to mi se čini to ...... kak' se to može instalirati na komp/laptop .... na ubuntu 16.04 :hmm
Avatar
Postovi: 108
Postovi: 108
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 57 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu
Mateo je napisao/la:...kak' se to može instalirati na komp/laptop .... na ubuntu 16.04 :hmm

Otvoriš ubuntu softver centar, nađeš nautilus i klikneš na "install"
Ako ti je lakše, možeš i iz terminala:
Kod: Označi sve
sudo add-apt-repository ppa:gnome3-team/gnome3

Kod: Označi sve
sudo apt-get update && sudo apt-get install nautilus
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6156
Moderator
Postovi: 6156
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 226 puta
Primio/la zahvalu: 337 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Vl@do je napisao/la:
Mateo je napisao/la:...kak' se to može instalirati na komp/laptop .... na ubuntu 16.04 :hmm

Otvoriš ubuntu softver centar, nađeš nautilus i klikneš na "install"
Ako ti je lakše, možeš i iz terminala:
Kod: Označi sve
sudo add-apt-repository ppa:gnome3-team/gnome3

Kod: Označi sve
sudo apt-get update && sudo apt-get install nautilus



...hvala na uputama .... probah ali ne radi, odnosno, nakon što sam ove naredbe upisao u terminalu ...... ne nalazi nikakav nautilus na kompu. Dapače .... jedino što je napravio je da je povećao ikone u files. Nakon što to vidjeh ... kada htjedoh izbrisati sve vezano uz instalaciju Nautilusa kroz program Synaptic package manager ..... zablesiralo mi komp te morah raditi novu instalaciju cijelog Ubuntua.
Zadnja izmjena: Mateo; 11 ožu 2018, 10:27; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Postovi: 108
Postovi: 108
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 57 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu
Ja sam brzinski isprobao dva programa koji se mogu instalirati iz USC-a.
1. pyRenamer
Ima mogučnost koju tražiš ali uvijek počinje od nule. Nisam vidio dali ima dodatnu opciju da počne preimenovati od nekog određenog broja npr. 225. Također ima opciju ako želiš da ostavi nastavak datoteke npr. 23.png. Ako želiš može i bez nastavka samo broj. Ima podosta opcija ali najbolje da ih sam proučiš.

2. GPRename
Ako koristiš Ubuntu 15.10 ili noviji program ne napravi pokretač u izborniku. Možeš ga pokrenuti iz terminala
Kod: Označi sve
 gprename

Ako ti taj program bude odgovarao može se naknadno napraviti pokretač u izborniku.

Program ima opciju koju tražiš ali nisam vidio dali ima mogučnost da ostane nastavak na preimenovanoj datoteci (jpg,png).
Također preimenovanje može početi od nekog određenog broja.


Ja sam ove programe samo kratko isprobao pa ne znam sve mogučnosti. Tebi savjetujem da prije korištenja napraviš pokusnu mapu sa datotekama(slikama) da vidiš kako rade. Kad jednom preimenuješ nema povratka :-D . Budi oprezan da ti poslije ne bude žao.
Oba programa imaju opciju "preview" da vidiš kako će izgledati preimenovana datoteka(slika)

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1025
Postovi: 1025
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 51 puta
Spol: M
OS: Xubuntu,Kubuntu 24.04
za rename koristim DoubleCommander ala TotalCommander :)
Avatar
Postovi: 179
Postovi: 179
Pridružen/a: 15 stu 2011, 09:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
OS: Debian 11
Spider je napisao/la:za rename koristim DoubleCommander ala TotalCommander :)



Hvala na uputama prije svega ..... dakle, probao sam onaj py, ali i tamo se /rename/ radi jedan po jedan. Odnosno u primjeru to izgleda (zanemarimo da li je oznaka jpg., jpeg ili neka druga oznaka) ovako:

Fotka je označena (snimljena, skinuta) brojevima i slovima npr: 234uvkr98slnngbo0enmdlk ili djdirzsmljdij35kal84oue .... i tako svaka ima drugu oznaku ..... i u tom py software-u, mora se izupisivati posebno svaka ta "kobasica" od naziva ..... a tako mogu rename napraviti i bez ikakvog programa posebnog.

Mene zanima da li postoji program u kojem otvorim folder /pictures/ ... on ih sve ubaci u taj program i onda da ih se sve (slike) označi i da program ponudi mogućnost da ih sve tako označene preimenuje odjednom ?

Budem isprobao i taj DoubleComander .... misim da sam vidio i taj program negdje u usc-u. :kava
Avatar
Postovi: 108
Postovi: 108
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 57 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu
Putem DoubleCommandera odeš u mapu koju želiš i selektira fotke koje želiš preimenovati. U meniju imaš multiple rename i onda možeš dosta stvari, recimo nazvati fotke "ovo je moja fotka [C]" ovo C u uglatim je counter pa će ti fotke biti imena
ovo je moja fotka 1.jpg
ovo je moja fotka 2.jpg
...
...

Meni jako dobar program. Ustvari možeš i dodavati tekst u postojeće ime. Isprobaj.
Avatar
Postovi: 179
Postovi: 179
Pridružen/a: 15 stu 2011, 09:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
OS: Debian 11
Nadam se da nije problem instalirati thunar, nautilus ili doublecommander, ili neki drugi upravitelj datotekama koji ima "bulk rename", ali potaklo me ovo da probam i način pomoću pisanih komandi u terminalu.
Kako mi je bilo dosadno samo preimenovati postojeće po brojevima, morao sam u test mapi prvo napraviti stotinjak datoteka sa slučajnim nazivima.

Prvo moram napraviti test mapu i ući u nju:
Kod: Označi sve
mkdir testdir && cd testdir

Napraviti 100 praznih datoteka naziva složenog od 8 slučajnih slova (začudo itoa() u bashu nije bash jednostavan):
Kod: Označi sve
naziv() { for i in {1..8}; do printf \\x$(printf "%x" $(echo $((97 + $RANDOM % 25)))); done }; for n in {1..100}; do touch $(naziv); done

Promijeniti nazive svih datoteka u mapi u BROJ_starinaziv:
Kod: Označi sve
ZnakRazdvajanja='_'; i=1; for n in *; do mv $n $i$ZnakRazdvajanja$n; ((i++)); done

I ako se predomislim, vratiti sve datoteke u prijašnje stanje:
Kod: Označi sve
ZnakRazdvajanja='_'; for n in *; do mv $n ${n##*$ZnakRazdvajanja}; done

Dakle, samo preimenovanje po brojevima nije osobit problem ni u komandnoj liniji.
(btw., ls datoteka sortiranih po brojevima je ls -v)
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.