Sada je: 16 tra 2024, 22:35.
Razmjena savjeta i trikova o podešavanju sustava i programa.

Moderator/ica: Moderatori/ce

idem instalirati firebase CLI tools na Ubuntu 16.04 stroj, ali ne uspijem od prve. pukne mi instalacija kod prava pristupa na /usr/bin direktorij. nađem prijedlog na netu, dodjeli sebi (običnom juzeru) vlasništvo nad /usr/bin direktorijem

Kod: Označi sve
sudo chown -R kepica /usr/{lib/node_modules,bin,share}


i instalacija firebase-tools zaista odradi do kraja !

nakon nekog vremena ZABORAVIM što sam napravio, kepica je gazda na /usr/bin, slijedim neku drugu uputu i pokušam koristiti naredbu SUDO , nakon čega dobijem ovakvu poruku

Kod: Označi sve
sudo: /usr/bin/sudo must be owned by uid 0 and have the setuid bit set


popravak ide kako slijedi:

1) resetiraj
2) tipka ESC otvori GRUB
3) izaberi ADVANCED
4) izaberi RECOVERY
5) otvori se recovery meni, tamo izaberi ROOT
6) prijavi se sa root lozinkom i tipkaj dalje u terminalu

Kod: Označi sve
 mount -o rw, remount /

Kod: Označi sve
chown root:root /usr/bin/sudo && chmod 4755 /usr/bin/sudo

Kod: Označi sve
exit


7) ponovo si u recovery meni, ovaj put izaberi RESUME za normalni boot

++ završna napomena: nemam pojma jesam li trebao popravljati sudo ili sam mogao ostaviti običnog juzera da bude gazda nad /usr/bin ( ... i ostalim direktorijima , vidi gore ). isprika svima , ali nemam vremena istraživati sve implikacije ovog rješenja

++ DODATAK: postavlja se pitanje , da li onaj početni korak , dodjela prava običnom juzeru nad /usr/bin ima IMALO smisla ?! ili sam instalaciju trebao raditi nakon SUDO SU , dakle kao root korisnik ?
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
Stvari se instaliraju sa sudo ili kao root preko su, a ne kao običan korisnik. /usr/bin treba biti root:root, ali sudo je uistinu 4755 i trebao bi ti na ubuntu raditi out of the box.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Tako je.
Računam, pošto u ovom slučaju ima opciju -g, koja znači "global", tj. da je predviđeno za globalno korištenje i po defaultu ide u /usr/bin koji je normalno u vlasništvu roota, da se instalira normalno sa sudo, kako instaliraš i ostale programe. (npr sudo apt-get, sudo pacman, sudo npm...)

"ukrasti-chownati" root-ov direktorij samo zbog te instalacije je bila, kao što si i otkrio, velika pogreška jer drugi dijelovi sustava ovise o ispravnim dozvolama korištenih programa.

Trebao bi vratiti /usr/bin rootu i instalirati program sa sudo npm. Nikako ne valja što si "ukrao" taj folder rootu.

Ako imaš opciju biranja foldera za instaliranje i ako sve datoteke idu u jedan folder a ne želiš dirati rootove, možeš probati instalirati u neki folder u vlasništvu običnog usera pa dodati putanju u PATH u /etc/environment i ako treba promijeniti dozvole i/ili vlasnika samo tog foldera.
Ali ako taj instaler postavlja datoteke po čitavom filesystemu u točno određene foldere, onda samo sudo igra.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
hvala jura, hvala shrike !

pamćenje mi je na razini slavonskog šarana.

guglam konkretan problem i prihvatim prvu sugestiju na koju naletim bez imalo razmišljanja. sad kad čitam vaše komentare, mogu samo reći - naravno, znao sam !

ajde ako neće pomoći meni matorome , možda ipak pomogne nekom mlađemu
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
kepica je napisao/la:pamćenje mi je na razini slavonskog šarana.

Znači, svejedno ti je bolje nego moje. Moram se sve više služiti trikovima da se ne primijeti. :zabrinut

shrike je napisao/la:ali sudo je uistinu 4755 i trebao bi ti na ubuntu raditi out of the box.

Ta četvorka znači da član te grupe koji je pokrene dobije privremeno izvršne ovlasti vlasnika te datoteke. I ako promijeniš vlasnika u slabijega, promijene se i ovlasti.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.