Sada je: 28 ožu 2024, 10:00.
Razmjena savjeta i trikova o podešavanju sustava i programa.

Moderator/ica: Moderatori/ce

iweb je napisao/la:
Ljudi, ako idete tweakati svoj sustav izmjenom servisa, pazite što radite i proučite što koji servis radi i što ga koristi. Ne ulazite u to lagano, možete si napraviti gadne probleme.


Slazem se, nek provjere prvo.
Ali nekome ne treba. Ja cups, syslog i audit disablam vec 10 godina po sustavima i u samom kernelu.
I nisam imao nikad problema. Sustav treba raditi samo ono sto administrator od njega zeli i nista vise. Nema on meni sta tu logirati i printati.. znam valjda sta radim i ne treba mi log da gledam sta sam radio tj sta je sustav radio jer radio je samo ono sto mu ja dozvolim da radi i ne trebaju mi logovi za to...niti mi ima sta printat ni autitirat... ima da bude glup i tup i radi samo ono sto treba da radi...
Nema gore stvari od sustava ili programa koji pokusava biti pametan i raditi za administratora... suckless i dumb sustavi su najbolji i najsposobniji sustavi i na iznenadjenje mnogih NAJSTABILNIJI !!
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Jel imaš još toga na čemu si? Meni bi isto nekada koristilo kada mi dopizde ljudi...
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
lmao pa i programi koje ja napišem se vrte samo onako kako im kažem pa imaju probleme zbog nekog edge casea, zato i ti trebaju logovi rofl
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
eh a na cemu se vrte ? na pametnom sustavu ...
ali drugo je kad radis program... tad ti treba log ili debug
zato i imam puno distribucija... svaka je podesena samo za jedno
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Ma početak svakog tweaka OS-a kreće sa ovim:

slika

... dakle, dajte ljudima modani i otključani BIOS/UEFI na laptopu i nakon toga 95% korisnika neće imati nikakvih problema sa OS-om niti će im trebati logovi... jer kad si sje** BIOS/UEFI neće ni doći do OS-a :hihi
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
S svo twikanje napravim u biosu pa nakon prvog logina u os jos prebacim kompajliranje na cuda corove i to je to. Par milisekundi sim tam mi ne znaci puno.
Avatar
Postovi: 130
Postovi: 130
Pridružen/a: 02 tra 2019, 12:58
Lokacija: Nymphenburg
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Gentoo, xmonad
kompajliranje ili optimiziranje bez konfiguiranja je uzalud potroseno vrijeme
sta ce mi cijela kanta podrska u programu optimiziranih za moj cpu... zapravo, to nije stabilno. zato LFS preporucije prvi puta izbjegavati optimizaciju dok korisnici ne nauce sto im zaista treba.
Zato jer se optimizacijom siluje gcc sa stotinu kalkulacija vise, i onda kad se sva stotina kalkulira uz desetke nepotrebnih podrska.. to moze zavrsiti degenericnim programom koji zapravo moze biti deoptimiziran
osbno kad kompajliram paket samo zato jer ga nema u repozitoriju.. izbjegavam optimizaciju... koristim je samo kad kompajliram kustomizirane pakete, tako da to radim samo u rijetkim slucajevima... gdje radim cijeli kustomizirani sustav ili gdje predhodno konfiguiram paket.
Zato npr nije dobro neke velike aplikacije optimizirat. sam gcc se moze ali recimo firefox ne, nekad kad se firefox optimizirao mogle su se postici performanse, danas ne... sad ga je nabolje kompajlirat bez optimizacije... Mislim da se vise ni ne moze optimizirat, nesto sam citao da ga developeri forsaju svojim kompajler optimizacijama.... pa ako npr kompajliramo firefox sa O3, on to ignorira i kompajlira se sa O2... mislim da i march opciju forsaju

Ali ako imas neki jak procesor, optimizirano, deoptimizirano to vise nema veze.... Kod jakih procesora nema vidljivih razlika u performansama i kustomizira se samo za stabilnost ili za neke extremne high load potrebe.

u biosu se da dosta sredit ali je bolje uskladit sa kernelom.... ici nesto u biosu maknut sto kernel i dalje podrzava moze biti u nekim slucajevima deoptimizacija but procesa pogotovo ako nije modul a nije jer vecina zajednickih stvari biosa i kernela ne mogu biti moduli...
ti low level driveri se moraju obraditi i prije nego kernel louda disk sa modulima u memoriju
npr ako iskljucimo ATA support u biosu, kernel ce potrositi milisekundu da isprinta warrning kako nije pronasao ATA disk, mozda ga necemo vidjeti, ovisno o printk log levelu kernela... ali on ce taj warning obradit. Pa bi bilo dobro i u kernelu maknuti ATA support
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Djude, ta miliseknuda o kojoj pricas mi ne znaci apsolutno nista. Jednom kad se maknes od spavace sobe i odes u realan svijet vise ti znaci vrijeme koje potrosis na konfiguraciju jer si za tih 200 sati zapravo mogel zaraditi novac. Nemas vremena potrositi 50 sati da printer proradi vec trebas da printer radi odma sad, dal se bude libreoffice otvoril sad ili za 1 milisekundu prije ili sporije a potrosis 10 sati da ga konfiguriras da se otvori za milisekundu ranije napravil si sranje od posla. U uredu imam 7 AMD 2990wx masina sa 256mb rama titan rtx + quadro 6000 rtx na njih 5 i na dvije titan rtx +2x titan V, 4tb nvme ssd u raid0, render server sa 4 titan V i jedan nod sa 5 komada tesla v100. Sve masine imaju ubuntu i gnome3 sa razlogom. Za prezentacije, rad s nogu i doma imam razer stealth blade a kad sam u Hrvatskoj koristim prastari xeon e3 1231v3 sa 8gb rama i rx480.
Razlog zasto nijedna masina nema custom linux niti je bila tweekana je taj jer se koriste za raditi i one moraju raditi sad a ne za mjesec dana i onda nedaj bog da neki od tweekova neradi ili neradi bas na tom hardweru ili jos gore da nekaj krepa radi lose optimizacije pa cekati par mjeseci da se dostavi novi dio. Hvala ne, zajebi stvar ja moram raditi nemam vremena vise za te fore samotnjaka sa LFS i gentoo foruma.
Avatar
Postovi: 130
Postovi: 130
Pridružen/a: 02 tra 2019, 12:58
Lokacija: Nymphenburg
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Gentoo, xmonad
moram i ja radit ali....
ali..
zasto bi radilo odmah, mrzim stvari koje rade odmah a volim one koje moram sam sloziti da rade jer uzivam u tome hehe
volim dok mi programi rade samo ono sto trebaju radit za moje potrebe u protivnom mi idu na zivce
suckless filozofija
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
OpenBSD i twikanje
Avatar
Postovi: 130
Postovi: 130
Pridružen/a: 02 tra 2019, 12:58
Lokacija: Nymphenburg
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Gentoo, xmonad

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.