Sada je: 28 ožu 2024, 09:16.
Razmjena savjeta i trikova o podešavanju sustava i programa.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ovo je malo poduze ali moram objasniti gdje je problem da se lakse shvati . Nedavno sam kupio jedno racunalo za kcerku . Instaliran Windows 10 na njemu no ona zeli imati i nesto od linuxa obzirom da je godinama koristila Ubuntu Mate . Kako joj je krepalo napajanje na tom racunalu zbog zastarjele konfiguracije odlucio sam joj uzeti nesto novije i prikladnije. Solidno radi sa I3 procesorom, 4gb RAMA i danas se odlucio da joj napravim instalciju Minta uz taj Windows. Sve u radu proslo fino radi cak ljepse nego sa Windowsom jer ne dere toliko memoriju i pocesor. Prilikom instalacije mi je sam ponudio da instalira Mint na(fizicki) drugi F disk u racunalu. Identicno kao na ovom videu https://www.youtube.com/watch?v=j7s0ZomBm4A Problem koj mi se pojavio nakon svega kad sam racunalo vratio na Windows zbog particiranja maticnog c diska gdje je windows u jos jednu particiju. Prilikom gasenja windowsa i paljenja racunala ne nudi mi vise mogucnost odabira koju distribuciju zelim koristiti vec podize samo Windows . Radilo je kad sam to par puta isprobao upaliti kako je bilo na Mintu uvjek je nudilo Mint i jos jednu opciju za Mint plus Windows 10. Sto god pokusam preko f2 u boot meniu postaviti ne pomaze da mi ponudi vise odabir od prije .Cak sam postavio taj f disk da ga podigne u boot meniu ali onda kad se upali napise neku recenicu gdje trazi kljuc koliko sam shvatio iz engleskog Gdje je problem ? Namecu mi se neka pitanja ... Mozda bi u pravilu trebalo instalirati na c disk oba dva sustava ,a ne ovako da je Linux na drugom fizickom disku ? Ubacio sam instalacijski dvd i pokrenuo linux preko njega uredno kad se krene u instalaciju napise da je vec instalirana verzija Mint 20.01 i nudi ponovno f disk da izbrisem i ponovim tu instalaciju . Nudi mu doduse dolje drug opcije ,a li se bojim prckati po c disku da ne zeznem nesto . Ne osjecam se dovoljno educiran ulaziti u takve radnje gdje vec postoje tri particije Windowsa iskreno . Svaki savjet ko je upuceniji u dual boot bi mi dobro dosao kako da pokrenem opet ovu mogucnost.
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 16 ožu 2015, 09:51
Podijelio/la zahvalu: 18 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: ubuntu Mate 14.04
Pokreni Windows 10, odi u postavke i isključi FastBoot.

Naime, dok ti je uključen FastBoot Windowsi 10 nakon gašenja Windowsa zapravo nisu ugašeni nego su u nekom obliku hibernacije i nakon ponovnog paljenja računala se odmah podižu Windowsi jer su zapravo već polu aktivni.

Isto tako, dok je FastBoot uključen i da pokreneš nekako Linux ne bi mogao pristupiti podacima iz Windowsa jer nemreš ući u aktivni OS iz drugog OS-a.

PS. Grub si nadam se instalirao na taj drugi disk gdje je Linux?.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Fast Boot nakon f2 ili bas preko Windowsa . Mislim da je kad se preko f2 odje iskljuceno . Za ovo drugo fakat ne znam radio sam sve kako je islo po redu sa instalacijom i iza toga je pokrenuta nadogradnja neka kad je vec bio instsliran.
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 16 ožu 2015, 09:51
Podijelio/la zahvalu: 18 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: ubuntu Mate 14.04
Ne diraš BIOS odnosno UEFI, pustiš da se dignu Windowsi i kad uđeš u W10, odeš u postavke mislim napajanja i tamo bi trebao imati opciju kako će se ponašati gumb za gašenje, polje za fast boot (fast startup) ti je sivo pa prije moraš otključati napredne opcije i potom kad pocrni makneš kvačicu i to je to.

... nemam sad pri ruci W10 ali probam naći sliku na internetu.

EDIT: evo neki link sa slikama...

... i samo slika na što mislim:

slika
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Budem probao kad se vratim kući. Tada bi trebalo raditi kao sto je radilo nakon instalacije Minta da mi ponudi na crnoj pozadini koji operativni sustav zelim odabrati predpistavljam?
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 16 ožu 2015, 09:51
Podijelio/la zahvalu: 18 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: ubuntu Mate 14.04
Ako je W10 na HDD1 i LM na HDD2 i ako nisi ništa zeznuo pri instalaciji, onda bi na HDD1 bio W10 sa svojim bootloaderom dok bi LM bio na HDD2 i na njemu bi trebao biti instaliran njegov bootloader, odnosno GRUB.

Ako je tako onda u BIOS/UEFI moraš postaviti da prvi disk bude HDD2 jer ćeš u njemu (GRUB-u ili ti crnom ekranu kako si rekao) vidjeti na kraju popisa i W10. Ako ostaviš da je prvi disk HDD1 onda će se odmah dignuti W10 i nećeš ni doći do GRUB-a.

EDIT:
Objasnio sam u ovoj slikovnici na što paziti kod instalacije kad imamo dva ili više diskova i kad je na nekom od njih Windows.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Napravio sam u windovsu sto treba i preko f2 postavio drugi disk sa Lm kao prioritetni pri podizanju ali mi napise ovo Reebot and Selected proper Boot device od Insert Boot Media on Selected Boot device and press key_
Postovi: 69
Postovi: 69
Pridružen/a: 16 ožu 2015, 09:51
Podijelio/la zahvalu: 18 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: ubuntu Mate 14.04
targavz je napisao/la:Napravio sam u windovsu sto treba i preko f2 postavio drugi disk sa Lm kao prioritetni pri podizanju ali mi napise ovo Reebot and Selected proper Boot device od Insert Boot Media on Selected Boot device and press key_

Ovo mi izgleda kao da ti taj disk nema instaliran bootloader ili je disk neispravan.
Ako si instalaciju LM-a radio preko USB stika, a stik nisi prepisao s drugim podacima, provaj bootat tako da prvo ukopčaš taj USB stik.
Ako ti ponudi GRUB bootloader, onda si zeznuo stvar prilikom instalacije i odabrao krivi disk za bootloader. :kava :zvizdi
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
targavz je napisao/la:Napravio sam u windovsu sto treba i preko f2 postavio drugi disk sa Lm kao prioritetni pri podizanju ali mi napise ovo Reebot and Selected proper Boot device od Insert Boot Media on Selected Boot device and press key_


Ok, stavi onda disk sa W10 da bude prvi pa vidi je li GRUB na njemu.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Vjerojatno se koristi efi particija na prvom disku bez obzira što je Mint na drugom disku. Ako je na početku radilo a sad ne radi vjerojatno je Win10 smrdao redosljed pokretanja. Kad si stavljao Mint na prvo mjesto u biosu/uefi nisi imao još nekih dodatnih stavki?? Pogledaj ponovo pažljivo.

Pozz
Zadnja izmjena: NoMaam; 29 ožu 2021, 07:01; ukupno mijenjano 1 put/a.
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.