Sada je: 19 ožu 2024, 03:52.
Aktivno sudjelujte u stvaranju sadržaja na portalu.

Moderator/ica: Moderatori/ce

ArchLinux + ThinkPad = Bingo

slika

U 10 zadnjih godina mog linuxarenja prošlo mi je kroz prste svakakvog hardveraja. Laptopa, stolnih računala, kojekakvih kanti sa slabim komponentama. Uvijek sam birao najsiromašnije distribucije sa još siromašnijim korisničkim sučeljem. Uglavnom je to bio XFCE.
Ne žalim se, koliko para, toliko muzike, ali sad me već pomalo ubija HDD i njegova "brzina". Dva puta je crkavao, pa sam ga mijenjao. Srećom, imao sam backup, nije problem, ali "novi" hard nije bio ništa brži. Experimentirao sam i sa dodavanjem RAM-a, nula bodova.
Moj 10 godišnjak sazrio je za mirovinu i iz drugih razloga. Proživio je nekoliko nesreća, pod utjecajem alkohola (prolila se piva po tipkovnici) i nikada više nisam uspio sve tipke dovesti u funkciju. Zatim, kao prvi laptop, nebrojeno puta je bio podvrgnut instalaciji kojekakvih distri od strane totalnog noba. Tu je još i moje vječito prčkanje po terminalu i postavkama BIOS-a, OS-a i svih mogućih aplikacija. Zaključak: idem konačno nabaviti pravi stroj.

ThinkPad

Listajući naš forum, naletim na temu "ThinkPad", zatim na usporedbe između HDD-a i SSD-a. To je bio onaj ključni trenutak kada sam odlučio nabaviti jedan takav stroj. Radi se o rabljenom prijenosniku, ali za mene je on novi stroj. Dobro očuvan, sa malo prijeđenih kilometara i jednom novinom koja me ugodno iznenadila. TrackPoint. Crveni gumb u sredini tipkovnice i još tri ispod njega. Dugo je trebalo kolegi da mi objasni čemu služe. Treniram pomalo pisanje ne skidajući ruke sa tipkovnice, zahvaljujući tom crvenom gumbu. Lijeva tipka=lijevi palac, desna tipka= desni palac, a srednja tipka po izboru. Trebat će mi vremena da uvježbam novog miša, ali već mi se sviđa.
Najvažnija novost koja mi se odmah pri pokretanju ukazala je brzina SSD-a. Razlika između HDD-a i SSD-a je nebo i zemlja. KDE i nekoliko otvorenih tabova plus par aplikacija koje rade istovremeno, ne usporavaju disk. Skidam kapu Lenovu i zbog odlične korisničke podrške. Sa laptopom sam dobio i opširni priručnik "Hardware Maintenance Manual" u pdf-u na 124 stranice.

Arch Linux - moj default

ArchLinux je odmah legao na TP kao mlada prve bračne noći. Uredno ubacim svoj USB stick sa Arch .iso i krene instalacija. Za 20-ak minuta moj omiljeni Arch vrti KDE. KDE koji nisam mogao ni u snu pokrenuti sa HDD-a.
O samoj instalaciji ne bih puno duljio, osim: Uz Cooleechevu skriptu, to je pjesma. Nakon skidanja najnovije iso slike, ista se stavlja na USB stik dd naredbom. F12, pokreni sa USB-a i boot ArchLinux...
Kod: Označi sve
$ loadkeys croat
$ wget is.gd /ALISsh
$ sh ALISsh

...dalje samo slijedim upute, toliko puta već viđeno. E, sad, možda samo umišljam ili sam previše pristran, skripta by Cooleech puno brže leti kroz Lenovo, nego ranije kroz sve mašine koje sam imao. Ovaj put čak nisam bio spojen žicom, nego sam prije pokretanja skripte lupio wifi-menu i spojio se bežično. Instalacija je prošla uredno, što se ne bi moglo reći za moje prijašnje pokušaje.

Nema više "sudo pacman -S gimp"

ArchLinux nema baš puno predinstaliranih aplikacija kao što to ima Ubuntu, pa sam morao ručno dodavati omiljene. Među prvima ide Gimp. Sada, kao okorjeli Archer, naučio već praviti i alijase. Dodajem par redova u /.bashrc i lupam samo "i gimp". Brzinom munje se instalira, a još brže podiže. Opet jašemo zajedno, samo sada u galopu.

slika

Uz put slušam savjet ekipe i instaliram "Brave" preglednik baziran na Chromiumu. Sada sam još brži. Preglednici i tabovi u njima otvaraju se trenutno. Video radi bez trzanja u punoj rezoluciji. Slike u težim programima otvara odmah (iako zbog nostalgije još uvijek koristim Mirage).

Windowsi u svijetu ArchLinuxa

slikaslika

Obično ljudi instaliraju Linux uz Win, ali kod mene je uvijek naopako.
Baterija na mom ThinkPadu T530 je u odličnom stanju, ali ipak imam želju produljiti joj vijek, ako je ikako moguće. Kolega Bertone savjetuje da instaliram Vantage. Navodno ima brdo opcija za poboljšanje hardvera. Kalibracija se radi pomoću alata Vantage koji se može skinuti na lenovo stranici. Zgodna stvar. Možeš ograničiti kapacitet punjenja, tako da ne prepunjava bateriju. Ima i još nekih podešavanja koje nisam još stigao pregledati.
Krenem tako ja u AUR tražiti Vantage, kad ono, nema. Yay vantage, ništa. Zovem pomoć, kolega sa smješkom odgovara da to moram u Windowse instalirati. Koje mrtve Windowse, pa znaš da vrtim Arch.
Sreća u nesreći je što mi je sa ThinkPadom došao ključ za legalnu instalaciju Windowsa. Ajde, kažem, kad ste već tu, idem probati. Postupak je isti. Skineš .iso, snimiš ga na stik, F12, boot from USB i dalje je sve slikovnica. Naravno da je bilo problema, jer moj OS ne podržava alat za izradu instalacionog medija. Ipak dd-om bacam Win sliku na USB.
Instaliram Windowse (prvi puta u životu, kunem se), i nakon instalacije, gle čuda, podigli se u punom sjaju. Ali gdje je moj Arch? Vrištim! Kod instalacije Windowsa birao sam slobodni prostor na disku, a Arch bi trebao ostati netaknut na dev/sda1. Kolege priskaču u pomoć i savjetuju instalirati GRUB jer je vrag od Windowsa preuzeo boot menu. OK. USB live Arch u utor i F12, ali ne da onaj vražji fast boot ni blizu. Podižu se prozori nemilosrdno. Idem probati u BIOS isključiti fast boot. F1 ne reagira, došlo mi da ih deinstaliram istom brzinom kako sam ih instalirao.
Nakon malo googlanja sa "edge" (bivši legendarni iexplorer), saznajem da se fast boot gasi u samim Windowsima (podešavanja sustava). Ajde, sad mi je lakše. Odradim to, dižem live Arch i samo par sati mi je trebalo da instaliram GRUB. Hvala Cooleech, imaš konjske živce.

Ovako to sada izgleda
Kod: Označi sve
[/home/vlado]$ lsblk
NAME   MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda      8:0    0 223.6G  0 disk
├─sda1   8:1    0    28G  0 part /
├─sda2   8:2    0   579M  0 part
└─sda3   8:3    0 195.1G  0 part
sdb      8:16   1   7.5G  0 disk
└─sdb1   8:17   1   7.5G  0 part /run/media/vlado/8097-100B
sr0     11:0    1  1024M  0 rom 


Znači, boot traje 10-ak sec. Arch se podigne nešto brže od Win 10 i ostaje moj br. 1 na novom ThinkPadu. Sve u svemu, Lenovo ThinkPad T530 ima velike šanse da prođe prijemni ispit kod mene, iako moji testovi nisu baš nježni. Svim dosadašnjim strojevima sam dušu vadio svojim debelim prstima, nadam se da ovoga neću uspjeti uništiti. Valjda ono "T" u imenu znači "Tenk".
Dok vani prijete virusi, najbolje je ostati doma uz ArchLinux, Lenovo ThinkPad i nešto poput GIMP-a
slika
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6138
Moderator
Postovi: 6138
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 328 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
@vlado

Pa KDE već dugo nije gutač resursa. Po mojim mjerenjima ( bazični task manager, ovisno o de ), KDE mi je u rangu sa Xfce...
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Radujem se nastavku :)
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
@Bunker, u doba mojih početaka, zemljom su šetali vodozemci i gmazovi (OpenSuse). Ostao mi je KDE u sjećanju kao težak za moje slabašne strojeve.
@ekipa, ok, čekam novi val inspiracije da završim ovo štivo.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6138
Moderator
Postovi: 6138
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 328 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Vl@do je napisao/la:@Bunker,. Ostao mi je KDE u sjećanju kao težak za moje slabašne strojeve.
@ekipa, ok, čekam novi val inspiracije da završim ovo štivo.


Do v5 je KDE bio "težak" no otkako je plasme iz verzije u verziju je KDE sve manji gutač resursa. Ako imaš mogućnost, odradi par kratkih testova različitih de na istom hardveru. Meni KDE ispadne u rangu xfce-a...

Članak naravno podržavam i očekujem mnoštvo detalja. Dosta puta sam čitao o kompliciranoj arch instalaciji i o skripti vašeg kolege koja to pojednostavljuje, pa možda skupim hrabrosti da to probam ako i kada bum imao dovoljno informacija...
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Vl@do je napisao/la:@ekipa, ok, čekam novi val inspiracije da završim ovo štivo.


:thumbs2 :dobar-post

Je li dovoljno inspiracije? :-D


Daj završi da imam što čitati. :)
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
Ovaj članak je baš ono što trebam :hihi
roc1nante270
roc1nante270
roc1nante270 je napisao/la:Ovaj članak je baš ono što trebam :hihi

Evo, samo da lektori odrade i uredništvo odobri, krece rotacija i tiskanje. :lulz
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6138
Moderator
Postovi: 6138
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 328 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Bok, tekst je ispravljen, mislim da sad čeka finalnu potvrdu i objavu :thmbs-up
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.