Sada je: 16 tra 2024, 06:22.
Aktivno sudjelujte u stvaranju sadržaja na portalu.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ponekad vidim da se članci razlikuju jedan od drugog po pitanju formatiranja, pa evo kratak note... Imamo nekakvu formu koje se držimo prilikom pripreme teksta, autori su dobili upute i najbitnije tamo piše.

Trebali bi se toga pridržavati, inače ćemo imati majspejs look, što si ne smijemo dopustiti u ovom vremenu gdje je internet prezentacija jako bitna stvar.

Za početak, pored samog naslova teksta, započinjete s kratkim uvodom od rečenicu dvije - ukupnost čitavog sadržaja treba kreativno "stisnuti" i tako privući posjetitelja da nastavi s čitanjem teksta. Ukratko, o čemu se radi... pa krenut ispočetka sa svim detaljima.

Taj uvodni dio ide povećan (u WordPressu > Oblik > Naslov 4), zatim razmak pa normalnim fontom ostatak teksta.

Ako je tekst poveći i želite ga podijeliti na dijelove (tipa Nešto1, Nešto2, Zaključak itd., koristite podnaslove (Oblik > Naslov 3).

Na dnu ide potpis, ispred toga italic "Izvor: Izvor1, Izvor2, Izvor3"

Vidim da pri kraju članka autori proizvoljno odaberu jedan ili više redaka razmaka - oko ovoga se također moramo uskladiti te kasnije ispraviti starije članke ovisno o odabiru.

Ako nešto nije jasno, slobodno pitajte! ;)

slika
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW
I još dvije stvari.
Za autore koji pišu u DRAFT, molim vas uredite slike koje stavljate u članak. Nije baš lako kropati dvadeset slika. ;)
Oni koji imaju pristum CMS-u, tekst unosite u čistom tekstualnom formatu a onda ga uređujte i formatirajte na CMS-u. Ako pejstate tekst koji je već formatiran (npr iz Writera) jako je teško ga kasnije urediti da na nešto sliči. Najčešće se mora ići u HTML i pješke ispravljati kod.

(Ne odnosi se na nekog posebno. Samo na neke greške koje sam primjetio ranije.)
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Navedi omjere slika odnosno constraints.
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta
max360se je napisao/la:Navedi omjere slika odnosno constraints.

Iv@n je stavio plugin koji prilagođava veličinu slike ekranu čitatelja tako da nemamo ograničenje.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
max360se je napisao/la:Navedi omjere slika odnosno constraints.


Prije uploada sam napraviš resize - širina ne bi smjela prelazit više od 800 pix
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Ma ne treba. 800 px je malo ako se stavlja screenshot neke distre.
1200 - 1500 max širine mi se čini OK. Pogotovo što će se slika automatski smanjiti ako je ekran manji.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Ja preporučam thumb u postu + link na sliku u punoj veličini.
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
Svi moji skrinšotovi su max 800 pix - iv@n je tako napomenuo da budemo kompatibilni i s onima koji surfaju s tableta, mudrofona, i različitim dijagonalama ekrana
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Pala mi je na pamet ideja: bilo bi dobro da administratori ili ostali koji se dobro razumiju u WP i izgled sajta sastave jednostavan priručnik za početnike. Meni prvom bi to dobro došlo. Do sad nisam ni znao niti sam koristio npr. Oblik->Naslov 4.
Poslikat skrinšote i uz jednostavne komentare napravit priručnik za totalne početnike - od prvog logiranja, započinjanja pisanja teksta, formatiranja teksta i njegovih parametara, upload slika, hot linkovi, tagovi, dimenzije slika i sl. Sve stavit u jednostavan ppt/pdf.

Znam da je logika korištenja jednostavna, ali ima hrpa detalja koje skužiš tek kad te netko upozori. Ovako bi se sva pravila za uređivanje i izgled članaka našla na jednom mjestu, što će biti korisno za sadašnje i buduće autore.
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
calisto053 je napisao/la:Pala mi je na pamet ideja: bilo bi dobro da administratori ili ostali koji se dobro razumiju u WP i izgled sajta sastave jednostavan priručnik za početnike. Meni prvom bi to dobro došlo. Do sad nisam ni znao niti sam koristio npr. Oblik->Naslov 4.


Piše u priručniku (v1.2), baš i taj dio za Oblik > Naslov 4.

calisto053 je napisao/la:Poslikat skrinšote i uz jednostavne komentare napravit priručnik za totalne početnike - od prvog logiranja, započinjanja pisanja teksta, formatiranja teksta i njegovih parametara, upload slika, hot linkovi, tagovi, dimenzije slika i sl. Sve stavit u jednostavan ppt/pdf.


Bilo bi dobro imati nešto tako detaljno, ali većina toga zapravo i nije toliko komplicirano - istina, uvijek se pojave pitanja ali gledam odgovore na njih obavezno uvrstiti u neku od narednih verzija uputa za pripremu teksta.
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.