Sada je: 28 ožu 2024, 09:57.
Pametni telefoni, tableti, netbook prijenosnici...

Moderator/ica: Moderatori/ce

PSA (privatnost,sigurnost,anonimnost)

Na žalost, našu lokaciju,podatke i komunikaciju djelimo sa velikim korporacijama koje naše podatke prikupljaju i prodaju zainteresiranim stranama. Svi ti podaci kreiraju naš "Digitalni identitet"

Stvari su toliko izmakle kontroli da su se korporacijski divovi našli na optuženičkim klupama, a vlade pojedinih država pokušavaju zaštititi svoje građane edukacijom pa i zabranom prodaje određenih brendova na njihovom tržištu.

Šira javnost se po tom pitanju malo osvjestila kad su svi svjetski mediji objavili da nam Whatsapp pod pritiskom novih zakonskih regulativa mora "gurnuti pod nos" nadopunu ugovora ako želimo i dalje koristiti njihove usluge.

"Oluja se stišala" i zapravo ništa se nije dogodilo i dalje koristimo WhatsApp, Facebook, Messenger, Viber, Google usluge, Google Android, iOS... ?

Tema je iznimno kompleksna i "rastezljiva" i nadam se da će biti zanimljivo pratiti raspravu.

Postoje djelomična rješenja za ovaj problem a ograničenja su hardwerske, softwerske i socialne prirode.

Po pitanju hardwera tu smo gotovo nemoćni ili su rješenja nepraktična, softwerski je situacija nešto bolja zahvaljujući Open Sorce projektima, a treća stavka smo mi sami i naše navike. Ne možemo tek tako odbaciti sustave o kojima smo ovisni privatno i poslovno i bez ograničavnja osobnog digitalnog komfora.

Digitalni identitet

Digitalni identitet je vaš identitet,odnosno vi. Digitalni identitet kreiramo sami za naše potrebe ali naš identitet kreiraju i razne kompanije za svoje potrebe.
Ni jedan od ovih identiteta nije u potpunosti istinit osim onog koji je zakonski reguliran i verificiran.

Što možemo učiniti po pitanju privatnost, sigurnost i anonimnost na mreži?

Kao što je učenje rada na pametnom telefonu, rada sa aplikacijama i korištenje mrežnih servisa, proces koji smo prošli ili prolazimo, tako je potreban proces i vrjeme za promjene.

PRIVATNOST
Trebali bismo više pozornosti posvetiti na mogućnosti kontrole aplikacija koje nam daje uređaj te na taj način umanjiti količinu informacija o nama, koje te iste aplikacije prikupljaju. Možemo ići i korak dalje te koristiti isključivo FOSS (Free and open-source software) i / ili AOSP bazirane Android OS-eve koji pružaju dodatne slojeve zaštite.

SIGURNOST
Po pitanju sigurnosti uređaj mora biti OEM podržan, redovno ažuriranje aplikacija i OS-a i odgovorno ponašanje na mreži.
Korak dalje je isključivo upotreba uređaja sa reputacijom dodatnih slojeva zaštite korisnika i pravovremenim nadogradnjama .

ANONIMNOST
Za regularnu i praktičnu upotrebu uređaja na mreži, mogućnosti za anonimnost ne postoji. Ako želimo djelomično biti anonmni gubimo komfor jednostavne upotrebe uređaja i zahtjeva upotrebu posebnih alata i /ili hardvera odnosno uređaja.
Naj jednostavniji školski primjer: Pokrenemo Tor Browser upišemo u tražilicu: "what is my ip" otvorimo web stranicu određenog servisa i kao rezultat vidimo IP adresu i lokaciju na kojoj fizički nismo. Naš ISP zna da smo na Tor mreži ali ne zna na kojoj smo web stranici . Jednostavno, nešto smo sakrili od nekoga, u ovom slučaju od ISP-a našu ciljanu web stranicu. Ako kod ISP-a imamo e-mail račun i slučajno se sa Tor browser-om ulogiramo na njega, znate što smo napravili?

Iz ovog jednostavnog primjera je jasno da je anonimnost na mreži sklizak teren i da smo samo vremenski ograničeno bili anonimni u odnosu na naš ISP dok nismo napravili grešku nepažnje a ostalih entiteta se nismo ni dotakli.

** napomena - Tekst je izmjenjen i malo uređen. U odnosu na orginalni tekst vidi se odmak vremena i manje euforije, po pitanju privatnosti, sigurnosti i anonimnosti na mobilnim uređajima.

Preporučujem pročitati, što developeri kažu na ovu temu:
https://grapheneos.org/
https://divestos.org/
Zadnja izmjena: ted; 23 lis 2023, 12:24; ukupno mijenjano 4 put/a.
Avatar
ted
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 03 stu 2021, 08:36
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: Debian
Zanimljiv post. Mogla bi biti i zanimljiva tema, pa da dam svoj doprinos :)

ted je napisao/la:Stvari su toliko izmakle kontroli da su se korporacijski divovi našli na optuženičkim klupama, a vlade pojedinih država pokušavaju zaštititi svoje građane edukacijom pa i zabranom prodaje određenih brendova na njihovom tržištu.


Bilo bi bolje da ih zapravo sankcioniraju kako treba. Pritom mislim na Facebook i Google ponajviše i to tim redom.

ted je napisao/la:Postoje djelomična rješenja za ovaj problem a ograničenja su hardwerske,softwerske i socialne prirode.

Postoji i potpuno rješenje ovog problema: kvalitetna, potpuna, pametna i dobro provođena legislacija. No, za to treba politička moć, i definitivno je nešto što se konzervativnijim strujama ne sviđa, kao ni unutarnjoposlovašima: dobra i pouzdana enkripcija je jako dobar alat za kriminalce i ljude loših namjera. Ne znači da nije potrebna (apsolutno jest) - samo što se ti argumenti mogu koristiti i da bi se ocrnila.

ted je napisao/la:Što možemo učiniti?

Ponajviše, glasati i sudjelovati u politici.

ted je napisao/la:Preporučujem /e/ OS koji je u osnovi fork od Lineage OS-a ali ima integriranu podršku za Gapps tako da vam daje mogućnost korištenja gotovo svih aplikacija koje inače koristite sa anonimnim digitalnim identitetom.

E, ali većina data collectiona kojeg Google radi ionako dolazi od Gappsa. Okej, imaš novi account, ali to nema previše veze: podaci se svejedno skupljaju i obrađuju, samo je pitanje mogu li se povezati s tobom kao fizičkom osobom (uz dovoljno truda, gotovo sigurno).


ted je napisao/la:Ako volite presjeći stvari u korjenu nabavite novi broj instalirajte npr core Lineage OS kreirajte korisničko ime na nekom od XMPP servera(da samo korisničko ime), Jami app , Briar ili manje radikalno Matrix, Telegram( opet nužno zlo traži vaš broj i adresar) i ne koristite zadani android adresar već kriptirana alternativa rješenja.

Volio bih ovo napraviti, ali ne želim izgubiti kontakt s gotovo svakom osobom u svom životu.

Ovo je puno više društveni i politički problem nego što je tehnološki. U tech smislu, okej, instaliraš Signal ili nešto čemu vjeruješ, koristiš vlastiti ROM na mobitelu, pišeš sve mailove s PGP-om i da, poprilično možeš biti siguran da te nitko ne špija. No, to ne mijenja zašto ljudi koriste WhatsApp, Facebook, Instagram ili nešto treće. I za to nemamo rješenja.
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
Slažem se s oba komentara.

Jako bitna tema, rijetkima i zanimljiva, a većinu boli ona stvar, većini daj kruha i igara.

I kad spomenem nekim ljudima o tome, da mi se ne sviđa da znaju sve o nama, da nije uredu da znaju kad spavam, što gledam i pričam. Ti ljudi većinom vide samo "pozitivnu" stranu toga. Kao baš im je super što ih pogađa s reklamama, itd. Djeluje mi to kao neki naopaki inat, u smislu "daj nemoj me zamarati, imam i većih problema" .
Ali da, Gates nas hoće cijepiti i ljudi nisu bili na mjesecu, to znaju.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Ja za silu još uvijek imam Nokiu 3210 :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
iweb je napisao/la:Zanimljiv post. Mogla bi biti i zanimljiva tema, pa da dam svoj doprinos :) .


Sve napisano je istinito i dobro promišljanje. Nadopunit ću bez citiranja. Vezano za Open GApps, da točno je da anonimno spajanje na Google servise ne može ostati anonimno jer će nas izdati naš router u kući,mobilni uređaji u okruženju,routeri od susjeda,kontakti..itd, pa je lako zbrojiti da su 1+1 =2 ako je to potrebno.Open GApps nam daje mogućnost manipulacije količinom podataka koje serviramo "Velikom Bratu" i aplikacijama koje su ovisne o G sustavu.Korištenje APP-a koji nam treba a ne može raditi bez G sustava i na kraju kao prelazno rješenje u skidanju sa ovisnosti od Google okruženja.

Gašenje servisa WhatsApp, Facebook, Instagram, itd... nepobitno znači i gubitak kontakata, virtualnog društvenog života i navike virenja u "tuđe dvorište" ..itd.... Bez volje i želje ne možemo ništa napraviti, sa nešto volje i gubitka komfora možemo smanjiti količinu podataka koje im serviramo.
U praksi to može biti bolno, jer ako mi Ana pošalje poruku na messenger da se nađemo u 19 sati. a ja ne odgovorim jer koristim facebook samo na desktop računalu ili rezervnom mob. koji je samo kod kuće jer sam PSA frik imam problem pface, možemo tako u niz do ozbiljnih problema.
Najminimalnije što možemo napraviti je : Degoogle android, izolacija facebook-a,instagrama,itd...
Avatar
ted
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 03 stu 2021, 08:36
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: Debian
Jeremija je napisao/la:Slažem se s oba komentara.

Jako bitna tema, rijetkima i zanimljiva, a većinu boli ona stvar, većini daj kruha i igara.

I kad spomenem nekim ljudima o tome, da mi se ne sviđa da znaju sve o nama, da nije uredu da znaju kad spavam, što gledam i pričam. Ti ljudi većinom vide samo "pozitivnu" stranu toga. Kao baš im je super što ih pogađa s reklamama, itd. Djeluje mi to kao neki naopaki inat, u smislu "daj nemoj me zamarati, imam i većih problema" .
Ali da, Gates nas hoće cijepiti i ljudi nisu bili na mjesecu, to znaju.


Slična iskustva i kod mene i još gore, kako sam odlučio ideju sprovesti u djelo, prvo sam se posvađao sa ukućanima, prijatelji su me gledali kao šta je meni?? Istina malo mi je pomogla kratka "hajka" na Whatsap pa sam dio ljudi nagovorio na Telegram i Signal. Kod kuće i dalje moram držati Viber na starom mob gdje mi je Ime:"Ako je hitno zovi!" sa jedne strane se osjećam super sa druge kao da sam odsječen od svijeta.
Zadnja izmjena: ted; 15 ruj 2022, 12:04; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
ted
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 03 stu 2021, 08:36
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: Debian
bertone je napisao/la:Ja za silu još uvijek imam Nokiu 3210 :-D


nekoliko Nokia :thmb-up
Avatar
ted
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 03 stu 2021, 08:36
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: Debian
slika

Vrjeme leti, sokoro godina od nastanka PSA posta i dvije godine mog istraživanja ove problematike.

Što se promjenilo u mojim stavovima i koje su novosti iz PSA svjeta?

Promjene u stavovima nema , nedopustivo zadiranje u privatni život u količni u kojoj to agencije i korporacije rade.
iweb je to lijepo elaborirao bez valjane zakonske regulative i političke volje za regularnog korisnika, nema pomoći.

Za nas što volimo "heklati" postoje rješenja minimaliziranja "curenja podataka" koja dolaze iz FOSS svjeta.

Iskustva

Nekoliko mjeseci sam bio na Nokiji N9 gdje mi je jedina veza sa današnjim svjetom bila Telegram aplikacija(samo tekst poruke),web preglednik i email.
Ali jednostavno zbog prirode posla i pritiska okoline nije bilo moguće nastaviti u tom modu.
Usput rečeno Nokia N9 je daleko od sigurnog uređaja...

Mjesec dana na Pine Phone je bilo istinsko mučenje, sa strane benefita PSA veliki plus ali praktičnog života neupotrebljivo. Cijeli koncept treba još puno vremena.

Sailfish OS napokon upotrebljiv na Sony modelima ali uz odličnu integraciju android radnog okruženja koje popunjava nedostatak aplikacija.

Koji su to mobilni uređaji i koji OS-evi koji nam omogućavaju solidnu razinu sigurnosti i privatnosti?

Iz Lineage i AOSP derivata :

1.Graphene OS (Aosp) isključivo Pixel modeli koji su još podržani sa nadogradnjama od OEM os-a Pixel 4/5/6/7 itd...
2.Divest OS (Lineage) većina uređaja podržana od Lineage OS-a ali u ovu kategoriju mogu samo uređaji koji omugućavaju ponovno zaključavanje bootloadera.
OnePlus 5T/6/6T/7/7pro/8 pro,FP4,Pixel 2 XL,Pixel 4a,POCO F3,Redmi K40,MI 11x itd... Lista dostupna na linku na kraju posta.
Oba dva redovno i brzo ažuriraju os i zadane aplikacije s tim da Divest ne podržava google notification system ni apove ovisne o google servisima.Većina takvih aplikacija može raditi na Divest OS-u ali službeno nije podržano.


Mobilni uređaji i koji OS-evi koji nam omogućavaju kakvu takvu razinu sigurnosti i privatnosti

1. CalyxOS bi slobodno mogao i u prvu kategoriju ali trenutno pouzdano znam da kasne sa ažuriranjima itd... Podržava Pixel urežaje i Fairphone

2.Sailfish OS na sony uređajima Sony Xperia 10, 10 II & III , XA2 . Sailfish OS je u vlasništu Jolla kompanije korisničko sučelje je zatvorenog koda teško je znati kojom brzinom ažuriraju propuste aplikacija, zajednica je poprilično fragmentirana
teško se dolazi do informacija, u osnovi sustav se reklamira kao siguran sa zaštitama na više nivoa. Meni osobno ostavlja dojam poprilične fragmentacije ali ne sumnjam u dobar model izolacije core sustava.

3.Divest OS (Lineage) svi uređaji kojima bootloader nije moguće zaključati.Razina sigurnosti i privatnosti ovisi o puno faktora ali u osnovi što stariji uređaj to više dostupnih propusta.

4./e/ OS (Lineage) Trenutno kasne sa ažuriranjima.Na nekim postovima sam našao informacije da puno toga propuštaju prema G serverima.

slika
Definitvno najpraktičniji je Divest OS zbog šire palete uređaja koji zadovoljavaju određene kriterije i brzine ažuriranja.

Ovaj post može u nedogled ali evo praktičan primjer kako smanjiti istjecanje podataka i zaštite privatnosti na praktičnom primjeru.

Divest OS
-Onion Ap u VPN modu
-Mull zadani web preglednik
-F Droid
imamo profil u kojem smo zaštićeni koliko je god to moguće sa blagodatima FOSS aplikacija
-Shelter APP ili Insular APP (Kreirati Work profil i instalirati aplikacije koje moramo imati,a nisu nam drage whatsapp itd... )
-Net Guard
-GMaps WV
-Aptoide
-FairEmail
-klonirati sve ostale aplikacije sustava koje trebate u work profilu.
Na ovaj način dobili smo "prostor" koji možemo kontrolirati i djelomično je izoliran od glavog sustava.Ako pustimo sve niz vodu opet imamo neki oblik izolacije .

Sa Net Guard možemo blokirati aplikacijama u work profilu pristup internetu i dozvoliti kad nam trebaju.
Ako trebate whatsapp stalno aktivan radi notifikacija nećete ga blokirati( neznam da li upće notifikacije rade-standalone, bez goole N system za whatsapp).
Google maps(Maps WV AP) radi ali navigacija neće raditi, ako baš ne trebate navigaciju do kvake od vrata, ima solidnih alternativa.
Gmail možete postaviti preko Fair Email -a.

Ako ne možete živjeti bez notifikacija G ovisne aplikacije a trebate taj dio za "Omiljeni Ap Divest OS zamjenite sa /e/ OS.

Graphene je najbolji izbor za "pali i vozi" ali na žalost kao što rekoh samo za Pixel uređaje.

Nemam više živaca pisat, kao ni step bay step, ispričavam se na pravopisnim greškama, tekst ide direktno sa skice copy & paste. kad uhvatim vremena možda koja sličica da post bude veseliji u privlačnije :-)

l.p

https://grapheneos.org/
https://divestos.org/index.php
https://calyxos.org/
https://e.foundation/e-os/
https://jolla.com/
Avatar
ted
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 03 stu 2021, 08:36
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: Debian
Radim sada u adtech firmi pa ću ti reći par "insajderskih" stvari. Dečki iz R&D su nedavno razbili apple VPN da dođu do pravih IP adresa. Žao mi je što ti moram ovo reći ali... ne postoji PSA na smartphonu, ikakvom. Zaboravi na tu ideju, apsolutno nebitno što vrtio ili ne vrtio na njemu, koji VPN, mail klijent, chat aplikacija, web browser ili što već. Koristi dumb phone za sms/telefoniranje, a ostalo zaboravi.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:Radim sada u adtech firmi pa ću ti reći par "insajderskih" stvari. Dečki iz R&D su nedavno razbili apple VPN da dođu do pravih IP adresa. Žao mi je što ti moram ovo reći ali... ne postoji PSA na smartphonu, ikakvom. Zaboravi na tu ideju, apsolutno nebitno što vrtio ili ne vrtio na njemu, koji VPN, mail klijent, chat aplikacija, web browser ili što već. Koristi dumb phone za sms/telefoniranje, a ostalo zaboravi.


Pametni mobilni uređaji u startu su zamišljeni hardwerski i softverski kao uređaji za prikupljanje podataka u različite svrhe.
Pametni uređaji za 1 kunu besplatan OS , besplatne aplikacije , besplatne društvene mreže, besplatne radne platforme i gigabajti udaljenog prostora za pohranu podataka, video pozivi i konferencije. Ludi milijunaši bacaju novce da bi mi bili sretni. U stvarnosti smo već incijalno dobili uređaj pun spyware aplikacija kako bi postali roba i proizvod. Tu su još i programi poput Pegasus i Skaynet-a


Torta i činjenice I

Mobilni uređaj je tiskana ploča sa soc(system on chip) tu imamo centralni procesor,Grafički procesor,radio modem(WiFi/Bluetooth chips),cellular baseband, global positioning system (GPS),radnu memoriju i sva ostala čuda.

A to čudo nam omogućava Kalifornijski Qualcomm( soc Snapdragon)ili Tajvanski MediaTek Inc. tu su još Kineski Allwinner i Rockchip ali prva dva su vodeći u svjetu Android mobilnih uređaja.

Dobri ljudi su otkrili da Quectel EC25-G LTE modem na Qualcomm čipu pokreće single-core Cortex-A7 CPU na 1.3 GHZ sa 256 MB radne memorije, 256 MB NAND chip android OS(uobičajno je RTOS) sa mrežnim audio-video driverima itd...Ovaj čip ima sigurno backdoor i niz drugih sigurnosnih propusta.

Ovo znači da vaš android uređaj sa 8 jezgri ima barem još jedan android sistem i barem još jednu CPU jezgru a da mi o tome nemamo pojma niti imamo kontrolu nad tim sustavom. Ovdje se nismo ni dotakli radio modema (WiFi/Bluetooth chips) a ovaj čip je stara kanta.

šlag na torti

Na ovako lijepu platformu stiže šlag , Google servisi, vendorsko i svo smeće koji sami instaliramo. Google je apsolutni vladar mreže i gotovo je nemoguće bilo sto napraviti na internetu a da njihovi serveri to ne zabiljaže.

Ne pomaže ni dumb phone za sms/telefoniranje google može vidjeti i njega preko GSM baznih stanica , tringulacijom BS može se odrediti pozicija, tako da benefit
dumb phone može biti baterija koja dugo traje i mir bez internet mreže tko to želi.

Podjela Torte

Nema podjele, to je precizno i doslovno otimačina i čerupanje naših podataka od strane velikih i malih kompanija.

Po svemu ovome potvrđujem da je situacija beznadna kao što si i rekao ali ...

Činjenice II

Naravno da se određenim subjektima takva situacija nimalo ne sviđa, ne sviđa se ni etičkim programerima jer i sami ne žele raditi i živjeti sa takvim uređajem.


Za sve moguće spayware sustave koje su kreirali ove kompanije trebaju mogučnost zaštite, da i sami nebi postali žrtva svog proizvoda, zar ne?

Zbog potrebe brzog razvoja OS-a i aplikacija Google je posegnuo za Linux jezgrom i potaknuo razvoj AOSP-a sad mu je taj projekt uteg oko vrata te ozbiljno govore o potrebi defregmentacije sustava.

Bez AOSP-a nema G Androida

Android mobilni uređaji su fragmentirani i unutar vašeg telefona se vode ratovi između proizvođača uređaja, komponenti i OS-a

Što želimo zaštititi kao običan građanin od svojih podataka ?

Što je god više moguće preciznu lokaciju bez posebnog povoda,privatne fotografije, dokumente, andresar, komunikacija porukama,bilo kakav razgovor na uređaju ili u blizini uređaja.Povjest surfanja.

Kako mogu to postići?
AOSP,FOSS,Open Source sustavi
Edukacija
------------------------
Činjenice III
Bez google servisa google ne može primati pinganja svako 10s i pozive na svoje servere vezano za lokaciju. ( ostaje nerješen captive_portal i djelomično webview vezano za AOSP goole je tu apsolutni vladar, curi ip adresa... ) Bez svog sustava i aplikacija na uređaju G sustav prikupljanja podataka je ozbiljno ugrožen. Isto vrjedi i za aplikacije invazivnih društvenih mreža , ako ih morate imati i izolirate ih, reducirate upotrebu i blokirajte im pristup mreži kad ih ne koristite ograničavate im količinu informacija o vašim aktivnostima.

Orbot i tor mreža: Ako je tor mreža dobra za velike korporacije i agencije sa tri slova dobra je i za obične ljude.

VPN ima minorne benefite ako netko želi i zna , može doći do stvarne ip adrese . Ovdje se radi o VPN modu kroz TOR mrežu
što je sasvim druga priča. Tor Exit Node može biti honeypot shodno prirodi otvorene mreže, drugim rječima realna ip adresa može biti razotkrivena na izlaznom čvoru tor mreže. Osobno mislim da je tor mreža preplavljena takvim "lošim" izlaznim čvorovima ali bolje alternative nemamo.

Znači kao običan građanin kroz tor mrežu mogu čitati recepte da ISP ni Google ni stranica ne zna da sam ja taj ip lokacija mac ... koji to čita.

Jednostavnim testovima možemo utvrditi da algoritmi oglašavanja i praćenja više ne pogađaju precizno područje našeg stvarnog interesa.

Što još imamo od alata?
Firewall ,mac spoofing,imei spoofing, name spoofing, signal spoofing. Hardverski: razdvojen modem od WiFi/Bluetooth čipa, hardware kill switches i različite mrežne servise.

Nekakav zaključak

Budimo načistu ako si Meta ili predmet istrage kao što je "shrike" naveo u primjeru nema pomoći. Određena rezistentnost vremenski oganičena shodno vještini može postojati ali razotkrivanje je neupitno, ali to nije tema.

Zakonska regulativa i provođenje istih ne funkcionira, edukacija ne funkcionira,ignoriranje činjenica da se naši podaci pohranjuju i zloupotrebljavaju. Apsloutna nemoć vlada naspram kapitalu i moći mega kompanija.Apsolutno ne razumjevanje koliko je štetano za pojedinca.
Važno je naglasiti ne skrivamo se od nikoga ,kao obični građani želimo zaštititi svoje podatke i privatnost koliko je god moguće i za to imamo kakve takve alate.

Da su mega kompanije prešle granicu bilo kakvog ukusa govore podaci da mega društvene mreže otpuštaju radnike, advokati PSA na YT mreži imaju sve više pobornika koji ih pažljivo slušaju. Rob Braxman 400 000 , The Hated One 365 000,Louis Rossmann 1,750,000 ,Techlore 200 000 itd...

Rapidno je vidljiv trend smanjenog obima privatnih postova na d. mrežama osim onih koji zarađuju od toga.

Hvala na čitanju i slobodno komentirajte. PS.ispričavam se na P. greškama
-------------------------------------------------------------------------------------------
Avatar
ted
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 03 stu 2021, 08:36
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: Debian

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.