Sada je: 19 ožu 2024, 07:10.
Pametni telefoni, tableti, netbook prijenosnici...

Moderator/ica: Moderatori/ce

shrike je napisao/la:Kaj, nitko ne spominje najgori dio svega? Zvat na kućni broj i onda morat razgovarat sa nečijim roditeljima?


Ne, uvijek je postojala opcija:

- "Dobar dan, jel Adolf doma"
- "Nema tu Adolfa"
- "Oprostite, krivi broj"
:hihi
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11316
Site Admin
Postovi: 11316
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 654 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Ah, ta fixna telefonija. Sićam se jednog od interesantnih brojeva koje je zna gotovo svaki mulac s ulice; bija je to broj 523-444 (pozivni za Split za ostale, ofc).
Kad bi se nazva taj broj, linija se automatski otvarala i u slušalici bi se čuja nekakav smišan zvuk (otprilike ti-tu-tu-tu-ti-tii-tiii-ti-tu) koji se ponavljao s kratkom pauzom (oko 1-1,5 sekunde) sve dok ne poklopiš slušalicu.
Ni dan danas ne znam što je predstavljao taj broj. :-D
Ovo s "oprostite, krivi broj" je bilo gotovo svakodnevica. :hihi
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6723
Moderator
Postovi: 6723
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Sjeća li se itko "dvojnih" brojeva? Dva telefona dijele isti vod, paricu, što li. Uglavnom, ako jedan priča drugi ne može zvati niti mogu međusobno razgovarati. Ja sam imao dvojnika desetljećima. Susjeda s kojom sam išao u školu pa sam mogao otići i reći : " Daj poklopi da nazovem, pa ti polije pričaj koliko hoćeš."
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
dupin je napisao/la:Sjeća li se itko "dvojnih" brojeva?

Naravno da se sjećam. :lulz
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6138
Moderator
Postovi: 6138
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 328 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Ova tema je otisla u zanimljivom smjeru:) cini mi se od aktera iz mog stoljeca;-) Dakle ponavljam se: Nije mi namjera nagovarati nekog na mucenje sa Ubuntu ili nekim drugim native Linux OS-om ali u duhu ove domene bilo bi lijepo da mladi uzmu neki stari mob i istrazuju. Google drive, email, solidna navigacija sve je to moguce ali daleko je to od gogle komfora.
Avatar
ted
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 03 stu 2021, 08:36
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: Debian
Da osvježim temu! Uspjeli su me zdriblat, tako da sam na brzaka, pristao kod produženja ugovora na Redmi 9AT. Android 10 je spor na njemu, te sam pomislio da probam instalirati neki Linux za mob. telefone. Više za isprobavanje nego za stalno (iphone SE me dobro služi), te me zanima u ovih zadnjih mjeseci, ima li pomaka u tom smjeru. Svaka sugestija dobrodošla! :-D
Avatar
Postovi: 624
Postovi: 624
Pridružen/a: 25 stu 2011, 17:12
Lokacija: vanjski otok
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Manjaro Mate,Mint 17.3
:-D Odgovaram sebi, jer nije bilo komentara a u međuvremenu sam kopajući po internetu uvidio da je to s ovim modelom ćorav posao. :hihi
Avatar
Postovi: 624
Postovi: 624
Pridružen/a: 25 stu 2011, 17:12
Lokacija: vanjski otok
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Manjaro Mate,Mint 17.3
oldman je napisao/la::-D Odgovaram sebi, jer nije bilo komentara a u međuvremenu sam kopajući po internetu uvidio da je to s ovim modelom ćorav posao. :hihi

Upravo to mi je poznato. Svojedobno kad sam na jednu kantu od mobitela pokušao ubaciti cyanogen mod čudio sam se kako samo najbolji, najskuplji i najnoviji mobiteli imaju odličnu podršku za te modove. Čovjek se pita tko pobogu kupi novi mobitel skuplji od prosječne plaće, da bi poništio garanciju i smrdao savršeno optimiziran mobitel :)
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Nadaju se prodati high end OEMovima, što je jalov posao, a bilo bi izuzetno korisno upravo na low end tržištu.

S druge strane, jedan od problema s low end uređajima je i taj što ih ima milion pa je teško pratiti podršku za svaku kombinaciju hardvera. No dal se zaista komponente za smartfone i tablete još uvijek nisu dovoljno "standardizirale" slično kao što je slučaj s PC-jem? Možda treba ostaviti još kojih deset, petnaest godina -- nije Linux ni na PC-u odmah bio u stanju podržavati većinu uobičajenog hardvera, bilo high bilo low end, kao što je danas slučaj. Ali možda bi dobra strategija bila da neki od projekata za Linux na mobitelu odabere barem jednu od jeftinih serija od neke velike firme i održavaju podršku za tu seriju -- time bi koncept vrlo potencijalno približili i široj publici.
Omnia sunt communia. Libertà è partecipazione.
Avatar
Postovi: 33
Postovi: 33
Pridružen/a: 10 lip 2008, 12:00
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: MX Linux 21.3
oldman je napisao/la:Da osvježim temu! Uspjeli su me zdriblat, tako da sam na brzaka, pristao kod produženja ugovora na Redmi 9AT. Android 10 je spor na njemu, te sam pomislio da probam instalirati neki Linux za mob. telefone. Više za isprobavanje nego za stalno (iphone SE me dobro služi), te me zanima u ovih zadnjih mjeseci, ima li pomaka u tom smjeru. Svaka sugestija dobrodošla! :-D


Za Vanilla Linux na mob. uređajima potrebno je imati odgovarajući model android mobitela i odgovarajua distribucija.Na Mobianu rade
ONEPLUS 6/6T.https://wiki.mobian-project.org/doku.php?id=devices
Postmarket OS ima nešto podužu listu podržanih https://wiki.postmarketos.org/wiki/Devices
Imajte u vidu da su rijetki uređaji koji imaju podržan kompletan hardware. Sa Ubuntu Touch je nešto drugačija situacija jer koriste android kernel (halium emulacija), te je lista dobro podržanih uređaja duža.https://devices.ubuntu-touch.io/

Upravo to mi je poznato. Svojedobno kad sam na jednu kantu od mobitela pokušao ubaciti cyanogen mod čudio sam se kako samo najbolji, najskuplji i najnoviji mobiteli imaju odličnu podršku za te modove. Čovjek se pita tko pobogu kupi novi mobitel skuplji od prosječne plaće, da bi poništio garanciju i smrdao savršeno optimiziran mobitel :)


Ni blizu savršeno optimiziran, Nedostatak FOSS Android distribucija očituje se jedino u kvaliteti software-drivera za kameru jer koriste generičke AOSP drivere itd.. pa izostaje Vendorski ispeglana podloga za obradu fotografija, filteri itd... ali to samo znači nešto malo lošije fotke u određenim vremenskim-svjetlosnim uvjetima a ipak instagram, facebook itd . ljubitelji taj nedostatak teško opraštaju.

Moj Oneplus 6/6t sa vendorskim Oxygen OS-om koji je čak i odličan sam bez grižnje savjesti zamjenio sa FOSS Divest OS-om .

Nadaju se prodati high end OEMovima, što je jalov posao, a bilo bi izuzetno korisno upravo na low end tržištu.

S druge strane, jedan od problema s low end uređajima je i taj što ih ima milion pa je teško pratiti podršku za svaku kombinaciju hardvera. No dal se zaista komponente za smartfone i tablete još uvijek nisu dovoljno "standardizirale" slično kao što je slučaj s PC-jem? Možda treba ostaviti još kojih deset, petnaest godina -- nije Linux ni na PC-u odmah bio u stanju podržavati većinu uobičajenog hardvera, bilo high bilo low end, kao što je danas slučaj. Ali možda bi dobra strategija bila da neki od projekata za Linux na mobitelu odabere barem jednu od jeftinih serija od neke velike firme i održavaju podršku za tu seriju -- time bi koncept vrlo potencijalno približili i široj publici


Podrša za high end uređaje za Custom room-ove ili FOSS Distribucije kako god, traži vremena, 12 - 24 mjeseca, tako da ne možemo tad govoriti o super skupom uređaju ali svakako dobrom uređaju. Oneplus 6/6T, Poco F1 itd. stari 3 godine cijena cca 1000 kn.

Za Foss Gnu/Linux je situacija puno gora jer treba duže čekat da neki uređaj bude pristojno podržan a sve ovisi o nekoliko developera...
Avatar
ted
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 03 stu 2021, 08:36
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: Debian

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.