Sada je: 28 ožu 2024, 09:32.
Pametni telefoni, tableti, netbook prijenosnici...

Moderator/ica: Moderatori/ce

Bunker je napisao/la:
A čuj, niti ja nemam baš nekakvo dubinsko i debelo poznavanje linuxa , pogotovo kad izlazimo iz meni omiljenog gui-a i prelazimo u mračne terminalske dubine..... :-D No to me nije spriječilo da ga koristim već jako jako dugo plus kaj sam ga utrpao i na gomile drugih računala, što privatnih što poslovnih namjena.

I ovaj LZS ima potencijala, i to daleko više nego kaj su ekipa iz jezgre uopće svjesna , i dugo sam očekivao da će se pregrupirati na način da svatko od njih prati neko područje i puca novitete i trikove o tome na način kao što si ti pozorno pratio ubuntu scenu...no kako im baš nisam omiljen bolje da i neizlazim s takvim prijedlozima u nekakvoj zasebnoj šemi glede organizacije LZS-a.....hehhehe

:hihi


Nema problema da je on običan user, ali taj portal uz neke izuzetke generalno nema što bitno ponuditi većini korisnika, Phoronix barem ima testove i tehničke vijesti koje idu u detalje, OMGubuntu većinom piše u stilu tabloida, ono što komentira uglavnom je površno i nema nikakve analize, Joey nema ni tehničkog kapaciteta, a izgleda ni novinarskog da piše bolje članke, Michael sa Phoronixa je suprotno, on ima tehničko znanje ali nema novinarskog talenta da uobliči svoje vijesti i testove u neke zanimljive kolumne, previše je suhoparan i štur, ali Phoronix je i općenito usmjeren tehničkim stvarima i izgleda da nema ambicija prerasti u neki all round portal kao Linux dio Softpedije, OMGubuntu je bolje dizajniran i privlačniji čitateljima. Oba imaju svoju publiku i to je ok.

Ljudi na LZSu pretpostavljam da nemaju vremena za opsežnije sudjelovanje, a neki ni interesa da puno pišu zato je kao portal i relativno neaktivan odnosno vijesti/komentari/testovi nisu prečesti na glavnoj stranici. Kvaliteta objavljenog na LZSu je i puno veća nego na OMGubuntu pa zahtijeva i više vremena za pisanje, Michaelu je recimo Phoronix posao i on od toga živi koliko znam pa i može pisati toliko članaka i raditi toliko testova. Da LZS je htjeo postati portal koji svaki dan ima 3, 5 ili 10 postanih vijesti/testova/članaka kao Phoronix ili nešto slično već bi vjerojatno postao u toliko godina, ali nema vjerojatno vremena/ljudskih resursa za to, treba pratiti sve te vijesti, prevoditi, pisati vlastite članke, a onda sve to lektorirati što je poseban posao za one koji to rade, sve to oduzima puno vremena i truda, a nikome nije LZS posao, svi sudjeluju koliko mogu i žele.

Sa obzirom na limitiranu količinu publike za LZS jer je razumljiv samo ljudima iz Hrvatske i susjednih država vjerojatno ne bi nikada ni mogao zaraditi neke ozbiljnije novce od reklama, a kojima bi se mogla financirati jedna ili više osoba kojima bi bio posao LZS ili kupovina hardvera za testove kao što to radi Michael, nešto i dobije besplatno, ali dosta hardvera on i kupuje. Prevođenje i pisanje članaka zahtijeva vremena, testovi još više, to teško ide kao neki usputni hobi sat dva dnevno, a puno ljudi nema previše slobodnog vremena pa i tih sat dva im je puno odvojiti.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
JH-IM je napisao/la:... Kvaliteta objavljenog na LZSu je i puno veća nego na OMGubuntu pa zahtijeva i više vremena za pisanje,....


Slažem se, ima ovdje vrlo kvalitetnih i vrlo poučnih materijala , i s obzirom da su bukvalno zadnji regionalni portal ove tematike stvarno šteta što zbog razloga koje navodiš nema nekakve kontinuiranosti po temama, distrama, de, softverima, wiki-u i sl... A gle, mi stari polako odlazimo, a možda dođu mlađi pa se žešće uhvate svega toga.

:thmb-up
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
JH-IM je napisao/la:Ljudi na LZSu pretpostavljam da nemaju vremena za opsežnije sudjelovanje, a neki ni interesa da puno pišu zato je kao portal i relativno neaktivan odnosno vijesti/komentari/testovi nisu prečesti na glavnoj stranici. Kvaliteta objavljenog na LZSu je i puno veća nego na OMGubuntu pa zahtijeva i više vremena za pisanje, Michaelu je recimo Phoronix posao i on od toga živi koliko znam pa i može pisati toliko članaka i raditi toliko testova. Da LZS je htjeo postati portal koji svaki dan ima 3, 5 ili 10 postanih vijesti/testova/članaka kao Phoronix ili nešto slično već bi vjerojatno postao u toliko godina, ali nema vjerojatno vremena/ljudskih resursa za to, treba pratiti sve te vijesti, prevoditi, pisati vlastite članke, a onda sve to lektorirati što je poseban posao za one koji to rade, sve to oduzima puno vremena i truda, a nikome nije LZS posao, svi sudjeluju koliko mogu i žele.

Sa obzirom na limitiranu količinu publike za LZS jer je razumljiv samo ljudima iz Hrvatske i susjednih država vjerojatno ne bi nikada ni mogao zaraditi neke ozbiljnije novce od reklama, a kojima bi se mogla financirati jedna ili više osoba kojima bi bio posao LZS ili kupovina hardvera za testove kao što to radi Michael, nešto i dobije besplatno, ali dosta hardvera on i kupuje. Prevođenje i pisanje članaka zahtijeva vremena, testovi još više, to teško ide kao neki usputni hobi sat dva dnevno, a puno ljudi nema previše slobodnog vremena pa i tih sat dva im je puno odvojiti.


Bravo. Pogodio si srž. Uz sam nedostatak vremena, bitno je i uočiti da je LZS dosta niche portal (iako unatoč tomu imamo dosta velik broj unique visitora) i da autori nikad nisu bili plaćeni za tipkanje tekstova na LZS, kao što Joey za OMG je. Novci koje zarađujemo od reklama su mizerni i njima nismo u stanju financirati nikakav veći projekt.

Ja već nekoliko godina pokušavam uloviti vremena da natipkam seriju članaka/mini-skriptu o web programiranju, ali ne stižem, a vjerujem da je slična situacija i drugima.

No naravno, tko god želi raditi nešto na LZS-u, u potpunosti je slobodan.
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
Oneplus one - ubports.
Napokon sam odvojio nešto novaca i kupio oneplus one mobitel. sa pisanjem engleskog sam slabiji i morao bih koristiti google translate. Pitat ću i tamo ali mi se ovo čini jednostavnija opcija.

Pokušao sam instalirati i ne uspijevam. Koristim linux mint 19.1 64bit. Čitam njihov forum i isprobavao jesam razne kablove i utore od USB isprobavao da nije do njih. Ali ne uspijevam. Pokrenem aplikaciju i mobitel ode u fastboot ali tu i ostane. Da li netko koristi ovaj sustav pa mi može malo dati neke savjete u vezi instaliranja?
Postovi: 71
Postovi: 71
Pridružen/a: 03 ruj 2009, 09:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubutnu 23.40
Uspio instalirati.
Postovi: 71
Postovi: 71
Pridružen/a: 03 ruj 2009, 09:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Ubutnu 23.40
Zadnji post vezano za Ubuntu touch je datiran na 2019. godinu.

Pokoja rječ i u 2022. godini :-)

UT je trenutno u verziji OTA-22 koji je još uvjek baziran na Ubuntu 16.04 i Halium 9 što naravno koči daljni razvoj. Migracija na Ubuntu 20.04 je u tjeku što u linux svjetu znači godinama. Ali, evo neka predviđanja kažu do kraja godine. Namjerno izbjegavam stručnu terminologiju jer sam hobist i nemam vremena provjeravati da li sam nešto pogrešno napisao objasnio a u konačnici i shvatio.

U osnovi UT ide dalje i sve je bolji, kad migrira na 20.04 otvorena su vrata za daljnji razvoj aplikacija.

Evo i nekoliko zanimljivosti. UT ports neprofitna organizacija koja okuplja programere i korisnike ne skuplja podatke o korisnicima tako da ne znaju koliko ima UT korisnika u svijetu, ali na službenom forumu jedan od programera je izvukao podatak da bi se moglo raditi od oko 5 000 korisnika kojima je UT primarni OS.

Jedna od najaktivnij zajednica je na telegram grupi koja broji oko 3500 članova gdje vrlo brzo možete dobiti pomoć za bilo koji upit vezan za UT pa i od samih programera i voditelja projekta.

Sve su ovo na globalnoj razini jako male brojke. Nisu li vrjedne stvari uglavnom sakrivene od očiju javnosti ?

Odgovor bi bio uglavom da, ali ta činjenica ne ide u prilog razvoju slobodnog softvera ni budućnosti Ubuntu touch. Iz tog razloga stari mob. u ruke portaj i istražuj!

https://t.me/ubports

Supported Devices: https://devices.ubuntu-touch.io
Avatar
ted
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 03 stu 2021, 08:36
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: Debian
uf, ja sam mislio da je projekt mrtav da mrtviji ne može biti :D
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
A upravo izlazi ubuntu 22.04. a oni će tek na godinu preći na ubuntu 20.04. :(
Ne da će kasniti non stop za razvojem, nego će postati dinosauri.

Nekada sam imao namjeru no to je danas ko Gameboy konzola. Evo primjera na meni, trebam ove aplikacije da rade perfektno : garmin Connect, strava, viber, GPS da radi perfektno, da SIM kartica radi perfektno (primanje poziva bez mana), navigacija auto android, wahoo training app, tacx training, bankovna aplikacija, također i perfektan i siguran rad raypay ili slične. I sve to mora biti ažurirano non stop. Isto tako da baterija traje i da je kamera odlična.

I ni jedne spomenute aplikacije nema za Linux. Naravno da se može bez spomenutih, ali koji će mi klinac mobitel ako ne može da mi ovo omogući.

Ovako kao hobi uređaj za čačkanje može proći.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
ima viber za linux, ja ga vrtim :D kako bi android auto radio na linuxu, pojma nemam :/ Ja sam recimo dosta vezan za google servise, tako da mi je AA, google maps i ostalo nešto što ako ne postoji na platformi automatski nije kandidat. Primjerice, zato ni ne gledam huawei, ne znam ni teoretski što bi morao ponuditi da prebacim sve sa gugla na njih (ili ubuntu telefon).
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:ima viber za linux, ja ga vrtim :D kako bi android auto radio na linuxu, pojma nemam :/ Ja sam recimo dosta vezan za google servise, tako da mi je AA, google maps i ostalo nešto što ako ne postoji na platformi automatski nije kandidat. Primjerice, zato ni ne gledam huawei, ne znam ni teoretski što bi morao ponuditi da prebacim sve sa gugla na njih (ili ubuntu telefon).


Ja ću se raniti :place pa kako su ljudi prije vozili auto po gradu ili putovali bez google mapsa i AA? :udri_glavom
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.