Sada je: 29 ožu 2024, 07:01.
Pametni telefoni, tableti, netbook prijenosnici...

Moderator/ica: Moderatori/ce

bertone je napisao/la:
Daždevnjak je napisao/la:... Ono što mene priječi u korištenju nekog čistog linuxa na telefonu je manjak podrške za android aplikacije.

Na "telefonu" ni ne bi trebale biti nikakve aplikacije... ja sam jako blizu da ponovno kupim Nokiu 3310 :-D


https://www.youtube.com/watch?v=eMF89nPD3Og



Ili napraviš svoj telefon, ako mogu klinci možeš i ti: https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5A1D101A

Kolega sa posla drži te radionice :)
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:Ili napraviš svoj telefon, ako mogu klinci možeš i ti: https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5A1D101A

Kolega sa posla drži te radionice :)

Zove li ti se kolega Grunf? :-D
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Ne podcjenjuj čovjeka. Ne izgleda nesto ali za klince je sasvim ok i sto je najbitnije radi.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:Ne podcjenjuj čovjeka. Ne izgleda nesto ali za klince je sasvim ok i sto je najbitnije radi.

Ma ne, dapače, Grunf je moj heroj!
Evo na što sam mislio:
Kako tehnologija napreduje, tako se stvara sve više slojeva koji odvajaju čovjeka od stvarnog mehanizma stroja koji opet počiva na zakonima prirode. Vrijedi za informatiku, npr. Windowsizacija korisnika koji se danas boje terminala ili u budućnosti možda "mobilizacija" pa će im desktop tjerati strah u kosti.
Takvo je vrijeme da se uče nove stvari da se ne zaostane za ostalima, dok se osnove samo površno ili nikako ne usvoje. I tako se stalno ponavljaju stare greške u novom ruhu.

A vrijedi i za elektroniku. Kako zainteresirati dijete da samo, razumijevajući što radi, napravi recimo LED bljeskalicu, kad mu prijatelj izvuče iz džepa smrtphone s kojim može sve živo i usporedi to dvoje? Ubitačno. Zato mi je donekle drago da se arduino primio i da se djeca polako, zaobilaznim putem uvode u to. Donekle, zato što je i tu izuzetno lako upasti u zamku jednostavnog lego sklapanja tih sveprisutnih modula, dok bi trebalo raditi što više na ručnoj izradi interfejsa sa svijetom, koji traži bolje poznavanje osnova elektronike, i na kraju i bolje razumijevanje samih modula. Samo to. :)
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
branac88 je napisao/la:Ovo je glupost na kvadrat. Da su političari korumpirani je mahom točno, ali samo po sebi ne znači da će protežirati isključivo jednu stranu do "smaka svijeta". Pak naprotiv, time što su potkupljivi (u kolikoj mjeri uopće?) stvaraju teren na kojem se bore svi igrači. Pa i u slučaju mobitela - forsiranje univerzalnih punjača kao zakonsku normu omogućuje i malim kineskim firmama, ali i gigantima poput Samsunga da izbace drugog giganta (Apple) sa tržišta. Može li onda Apple ponuditi para koliko i drugi? Pitanje je samo okolnosti (vremena)...a svakoga trenutka se kocke bacaju i kad-tad zbilja (stvarnost) postane (ne)povoljna.
Ako pogledamo povijest, i prije su političari bili korumpirani, pa su parne lokomotive zamijenjene sa dizelskima tj. električnima, iako bi po logici stvari upravo proizvođači parnih loksi i drugi u tom lancu (svi koji se bave ugljenom) imali itekakav interes podmazivati političare i/ili direktore kako bi ostvarili extra profit u željezničkom prometu.
Političari, u stvari, samo koriste okolnosti kako bi povećali svoje bogatstvo (tj. moć). U protivnom svijet nikada ni bi išao naprijed.

Isto je npr. bilo sa prelaskom sa analognog na digitalni TV signal. Slovenci su 5 godina prije planiranoga uvođenja zabranili prodaju TV-a koji nisu imali ugrađeni odgovarajući prijamnik. Dakle, kada država s obzirom na okolnosti procijeni da je nešto od interesa za nju, ona će do toga doći a svi drugi subjekti (pa i gigantske firme) se tome moraju pokoriti.

Ili možda ti je bolje objasniti po definiciji pojma vlast: vlast je mogućnost provedbe volje unatoč otporu (onih prema kojima je upućena). S obzirom da ni Apple ni Microsoft nemaju svoju privatnu vojsku (batinaše) na ulicama, već to ima država (vojska i policija), jasno je kako sve firme ostvaruju profit samo dokle im država dozvoli.


Primjer ti je loš, uvođenje nove tehnologije pogoduje kompanijama i profitu, u prelasku na DVB-T profit su ostvarili proizvođači, uvoznici i prodavači isto kao što će ga ostvariti na prelasku na digitalni radio. To nisu odluke koje rade neku bitnu štetu velikim firmama kojima je promjena tehnologije nešto što vrlo brzo počinje donositi novi profit. Još čekam kada će netko prisiliti Apple na standardne punjače i 2 g garancije.

Pogledaj tko financira kampanje političarima i moć recimo vojno-industrijskog kompleksa u USA, tada se vidi tko ima najviše stvarne vlasti.

Pogledaj i što TTIP i slični donose po onom što je procurilo, sporazumi u tajnosti gdje javnost nema uvid u njih, davanje mogućnosti kompanijama da tuže države, posebni sudovi, vrlo transparentno i u korist građana. Ja nemam povjerenja u vlade da rade u moju korist, ako ti imaš ok tvoja stvar.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
JH-IM je napisao/la:... Još čekam kada će netko prisiliti Apple na standardne punjače i 2 g garancije....


EU ih neće prisiliti nikad jer su to probali i 2013. godine tražeći izmjenu dizanja hlađenja MacPro radnih stanica (što bi za Apple bilo trivijalan zahvat, odnosno dodavanje jednog grila na ventilator) no umjesto toga Apple je ukinuo proizvodnju MacPro-a u Irskoj i od 1.3.2013. kad je zakon stupio na snagu prestao sa isporukom na EU tržište.

PS. Ta zaštita ventilatora je inače totalni kretenizam jer do ventilatora možeš doći samo ako je otvorena bočna stranica, a ako je ona otvorena onda sigurnosni prekidač isključi napajanje i računalo se ugasi.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
JH-IM je napisao/la:Primjer ti je loš, uvođenje nove tehnologije pogoduje kompanijama i profitu, u prelasku na DVB-T profit su ostvarili proizvođači, uvoznici i prodavači isto kao što će ga ostvariti na prelasku na digitalni radio. To nisu odluke koje rade neku bitnu štetu velikim firmama kojima je promjena tehnologije nešto što vrlo brzo počinje donositi novi profit. Još čekam kada će netko prisiliti Apple na standardne punjače i 2 g garancije.

Pogledaj tko financira kampanje političarima i moć recimo vojno-industrijskog kompleksa u USA, tada se vidi tko ima najviše stvarne vlasti.

Pogledaj i što TTIP i slični donose po onom što je procurilo, sporazumi u tajnosti gdje javnost nema uvid u njih, davanje mogućnosti kompanijama da tuže države, posebni sudovi, vrlo transparentno i u korist građana. Ja nemam povjerenja u vlade da rade u moju korist, ako ti imaš ok tvoja stvar.

Bojim se da ne shvaćaš i ne želiš (točnije: ne možeš...ali bi se to moglo krivo protumačiti) shvatiti jer paranoja definira tvoje shvaćanje zbilje. A to se posebno očituje na kraju tvoga posta. Koliko mi je poznato, kompanije i pojedinci (pravne i fizičke osobe) mogu tužiti državu na sudovima koje je uspostavila sama država. Dakle, možeš tužiti RH na općinskom sudu iz xy razloga. Pošto smo u EU, slučaj može doći i to europskoga suda...no, opet si donekle pod kontrolom iste te države.
Ali...kompanije ne mogu tužiti državu pred međunarodnim sudovima. To pitanje nisu čak ni postavljali na ispitu iz međunarodnoga prava koliko se podrazumijevalo. Ili ako hoćeš: država kada i prekrši ugovor s nekom kompanijom, kompanija joj može samo staviti soli na rep. Ostaje jedino političko rješavanje slučaja jer je svakoj državi u interesu da se lova slijeva u nju, a to se radi baš preko tih kompanija. Tko zna što mi sve plaćamo s onim licencijama Micro$ofta? :hmm

No, da puno ne skrećem na već skrenutu temu: država ima monopol sile i ako nešto želi, ona će to napraviti pa makar i silom. Tko brani Kini, Koreji, Tajvanu,... da zabrane izvoz proizvedene tehnike? Ili SAD-u da iz xy razloga izbriše Micro$oft iz registra trgovačkih društava (prevedeno: ugase firmu)?
Pa u konačnici, i Mamić, Bandić, Vidošević, Sanader,...svi su bili nedodirljivi pa su završili na sudovima. Sve što se događa, događa se mahom zato što to država iz xy razloga to dozvoljava. Samo je pitanje "dokle". ;)
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Avatar
Postovi: 193
Postovi: 193
Pridružen/a: 27 sij 2015, 19:52
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Evo jedne od recenzija Librem 5 mobilnog uređaja:

https://www.techtelegraph.co.uk/librem- ... techradar/

Iako je cijena visoka, hardver loš, softver nedovršen... dokaz je kako je moguće imati funkcionalan Linux mobilni uređaj u skorije vrijeme. Jedva čekam!
Ne znam za vas ali dosta mi je Android-a i iOS-a :zvizdi

Btw, ima li tko od vas da posjeduje ili da je probao Librem-a?
Avatar
Postovi: 197
Postovi: 197
Pridružen/a: 26 srp 2015, 11:30
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
OS: Fedora WS
Zadnji post na ovu iznimno važnu temu datira iz 2021. godine

Da vidimo što je novo danas.

b4sh, bertone, iStop i JH-IM su dobro detektirali većinu problema.

JH-IM je predviđao pa da vidimo što se ostvarilo i dogodilo.
predviđanja od JH-IM-a kažu:
Nema ih ni ovako, odnosno 99.9% da ih nema, propast FirefoxOSa, Sailfish OSa i Ubuntu Toucha nam to direktno demonstriraju, a iza tih projekata su stajale firme puno veće od Purisma koji ima 14 zaposlenika i promet od 1 milijun USD. Ja bi volio da oni uspiju ali su svi faktori protiv njih, u najboljem slučaju biti će igračka za šaku entuzijasta, nešto kao što su sada FirefoxOS, Sailfish OS i Ubuntu Touch mobiteli.


-Firefox OS je nestao 2016. godine, prije pisanja ovog posta, ali još uvjek živi u nekim televizorima forkovima i otvorenim projektima.

-Sailfish OS je još uvjek tu među nama i uspješno se razvija zahvaljujući uspješnom poslovnom modelu Jolla kompanije.sailfish OS uspješno emulira android aplikacije whats ap itd... Tko cijeni privatnos ima opciju .

Ubuntu Toucha se još uvjek uspješno razvija i UB ports fondacija uspjeva plaćati glavne programere za održavanje i razvoj sustava.

Purism Librem 5 bi vjerovatno nestao sa scene da se u ključnom trenutku nije pojavio Pine64 sa pinephone. Pine64 je primjenio genijalni poslovni model, mi vama jeftini hardware a vi se "igrajte" i razvijajte OS-eve i aplikacije.Bingo! Uz incijalni model i edicije zajednica prodano je cca 200 000 primjeraka. Gdje je Posh UI razvijen od strane Purisma odigrao veliku ulogu. Puris je sa Librem 5 trenutno u nezavidnoj situaciji uz činjenice da je sa incijalne cijene od cca 600 dolara trenutno na 1300 i za USA verziju-proizvodnju 2000 dolara naspram pinephone u raspnu od 150-400 dolara. Uz sad već poprilično zastarjeli harware na kojem se razvija OS i UI i ogromnu cijenu ne vidim ni ja svjetlu budućnost osim ako ne dođe do dublje suradnje sa nekom od srodnih kompanija.

Pine64 ide u dobrom smjeru od nule bez kalkulacija na veliku zaradu u bliskoj budućnosti.Sinhroniziran razvoj platforme već sad garantira da će Gnu/Linux saživjeti na mobilnim uređajima i biti kao i Linux na desktop računalima. Ne masovno ali bit će tu.

Šarolika ponuda ne bi bila problem da ima potražnje, tako dolazimo do glavog krivca a to je ne znanje krajnih konzumenata. "Daj da stisnem to dugme pa što god bilo i daj što više besplatnih dugmića koliko god koštalo" ( ps. mislim na ikonice aplikacija)...
Zadnja izmjena: ted; 06 tra 2022, 07:47; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
ted
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 03 stu 2021, 08:36
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
OS: Debian
Ne bih nazvao 5k usera "uspješno razvija" za UT, pogotovo ako je zadnja verzija 16.04. Ovo sve su margine margina, apsolutno nebitne za industriju.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.