Sada je: 16 tra 2024, 19:15.
Pametni telefoni, tableti, netbook prijenosnici...

Moderator/ica: Moderatori/ce

http://www.omgubuntu.co.uk/2017/08/puri ... owdfunding

slika

slika

Purism želi proizvesti Linux mobitel orijentiran na privatnost, crowdfundingom skupljaju 1.5 milijuna USD, a mobitel nepoznatih karakteristika bi trebao koštati 599 USD.

Visoka cijena za mobitel upitnih karakteristika i softverske podržanosti, ali nakon svih neuspjeha open source mobitela barem imaju hrabrosti pokušati, ali nažalost nije izgledno da će uspjeti, ako uopće dosegnu crowdfunding cilj. FirefoxOS, Sailfish OS i Ubuntu Touch su pokazali da ne postoji kritična masa Linux korisnika koji bi kupili open source mobitel.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
eee... vidio to jučer: https://puri.sm/posts/purism-launches-l ... -campaign/ i baš me zanima kako im ide prodaja laptopa.
Ako su stvorili kritičnu masu privatnih i poslovnih korisnika koji kupuju njihov hardver, onda možda i uspiju s obzirom na cijenu mobitela poslovati sa zaradom.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11346
Site Admin
Postovi: 11346
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 659 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:eee... vidio to jučer: https://puri.sm/posts/purism-launches-l ... -campaign/ i baš me zanima kako im ide prodaja laptopa.
Ako su stvorili kritičnu masu privatnih i poslovnih korisnika koji kupuju njihov hardver, onda možda i uspiju s obzirom na cijenu mobitela poslovati sa zaradom.


Imati će isti problem kao prethodnici da ne može komunicirati sa popularnim messengerima koje koristi nečija firma, prijatelji, obitelj itd. To mu je i najveći problem kod prodaje mobitela, mali broj korisnika se može odreći Vibera, WhatsAppa, Skypea i sličnih programa. Neki bi i htjeli, ali jednostavno ne mogu jer ove aplikacije svi koriste.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
JH-IM je napisao/la: nažalost nije izgledno da će uspjeti, (...) ne postoji kritična masa Linux korisnika koji bi kupili open source mobitel.


Po meni, pravi put je instaliranje linuxa na već postojeće telefone (one na kojima je već instaliran neki OS), a i to bi trebalo realizirati bez želje za nekim profitom, baš kao što je to na kompjutorima.

JH-IM je napisao/la:Imati će isti problem kao prethodnici da ne može komunicirati sa popularnim messengerima koje koristi nečija firma, prijatelji, obitelj itd. To mu je i najveći problem kod prodaje mobitela, mali broj korisnika se može odreći Vibera, WhatsAppa, Skypea i sličnih programa. Neki bi i htjeli, ali jednostavno ne mogu jer ove aplikacije svi koriste.


Moralo bi se omogućiti da na mobitelu postoji i originalni OS (npr. Android) i linux, pa da se korisnik po potrebi prebacuje između ta dva OS-a.
Dok radi, ne diraj!
(If it ain't broken, don't fix it)
Postovi: 222
Postovi: 222
Pridružen/a: 01 stu 2009, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
iStop je napisao/la:Po meni, pravi put je instaliranje linuxa na već postojeće telefone (one na kojima je već instaliran neki OS), a i to bi trebalo realizirati bez želje za nekim profitom, baš kao što je to na kompjutorima.


Ovo je moguće samo u teoriji zbog drivera, svaki mobitel ima svoj hardver i potrebno je jako puno rada da se neki OS pokrene na njemu i da sav hardver radi (Wi-Fi/4G/pozivi/kamere/senzori itd). Linux kernel nema podršku za mobilni hardver kao što ima za desktop hardver, mora se implementirati a to je težak i dugotrajan posao koji se mora odraditi za SVAKI mobitel, dolazi do mnoštva bugova itd. Ova opcija se 99.9% neće nikada dogoditi jer je zahtjevna za izvedbu, održavanje i razvijanje. Zato Purism i ide na vlastiti mobitel, male resurse ne valja rasipati nego ih treba koncentrirati na jednu stvar.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
JH-IM je napisao/la:
iStop je napisao/la:Po meni, pravi put je instaliranje linuxa na već postojeće telefone (one na kojima je već instaliran neki OS), a i to bi trebalo realizirati bez želje za nekim profitom, baš kao što je to na kompjutorima.


Ovo je moguće samo u teoriji zbog drivera, svaki mobitel ima svoj hardver i potrebno je jako puno rada da se neki OS pokrene na njemu i da sav hardver radi (Wi-Fi/4G/pozivi/kamere/senzori itd). Linux kernel nema podršku za mobilni hardver kao što ima za desktop hardver, mora se implementirati a to je težak i dugotrajan posao koji se mora odraditi za SVAKI mobitel, dolazi do mnoštva bugova itd. Ova opcija se 99.9% neće nikada dogoditi jer je zahtjevna za izvedbu, održavanje i razvijanje.


Postoje norme i standardi, tehničke specifikacije. Sve se može propisati. Misliš da će EU, SAD, Kina itd., zauvijek trpjeti da se Google sa svojim androidom, tražilicom itd., sve više i više bogati i ima sve veći veći utjecaj? Da postane moćniji od njih?

Velike države mogu donijeti zakone koji će natjerati proizvođače mobitela da sami omoguće instalaciju različitih operativnih sustava na svoje mobitele. Sigurno se sjećaš kako je svaki proizvođač mobitela imao svoj punjač, a danas bilo kojim punjačem može puniti bilo koji mobitel. Tako će morati biti i s mobitelima i softverom.

JH-IM je napisao/la:Zato Purism i ide na vlastiti mobitel, male resurse ne valja rasipati nego ih treba koncentrirati na jednu stvar.


To je ekonomski isplativo samo ako misle izdati jednu jedinu seriju tih mobitela (s novcem koji skupe od crowdfundinga) i onda otići u stečaj. U slučaju da misle svake godine izdavati novi mobitel (ili više njih), jednostavno nema dovoljno kupaca/entuzijasta.
Dok radi, ne diraj!
(If it ain't broken, don't fix it)
Postovi: 222
Postovi: 222
Pridružen/a: 01 stu 2009, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
Veliki projekt sa dobrim izgledima za uspjeh :thmb-up
"The quieter you become, the more you are able to hear...."
Avatar
Postovi: 440
Postovi: 440
Pridružen/a: 04 tra 2012, 21:31
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Debian
Nikako mi nije jasna potreba izdavanja nove verzije mobitela svake godine, a još manje su mi jasni korisnici koji puše to i kupuju mobitel svakih godinu, godinu i pol, a najčešće ne koriste ni 10% mogućnosti starog... to me podsjeća na likove koji voze aute od par desetaka k eura i ne koriste ugrađeni bluetooth već i dalje laprdaju s mobitelom na uhu dok voze pface

... no Purism vjerojatno ni nema namjeru svakih godinu dvije na tržište izbacivati novi model mobitela (hardvera) pa onda možda i uspiju u naumu :)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11346
Site Admin
Postovi: 11346
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 659 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:... no Purism vjerojatno ni nema namjeru svakih godinu dvije na tržište izbacivati novi model mobitela (hardvera) pa onda možda i uspiju u naumu :)


Njihova zamisao nije toliko zamišljena na tržišnim principima nego je više od entuzijasta za entuzijaste. U raspravu na omgubuntu uključio se jedan lik koji je izgleda upravo iz ekipe koja razvija taj mobitel, i po onome što on piše, taj njihov mobitel bi trebao doći s Debianom kao OS-om i Gome 3 kao DE-om, ali korisnik će navodno moći sam instalirati bilo koji OS i bilo koji DE, i ako tako bude ja ga odmah kupujem, čim se pojavi. Što se mene tiče, ne treba imati ni Viber, ni WatsApp, i ne znam što. Posve su mi dovoljni na linuxu već uobičajeni programi. Doduše, imat ću i jedan mobitel s andoridom. :-D

Međutim, što se tiče komercijalnog uspjeha...
Dok radi, ne diraj!
(If it ain't broken, don't fix it)
Postovi: 222
Postovi: 222
Pridružen/a: 01 stu 2009, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
iStop je napisao/la:Postoje norme i standardi, tehničke specifikacije. Sve se može propisati. Misliš da će EU, SAD, Kina itd., zauvijek trpjeti da se Google sa svojim androidom, tražilicom itd., sve više i više bogati i ima sve veći veći utjecaj? Da postane moćniji od njih?

Velike države mogu donijeti zakone koji će natjerati proizvođače mobitela da sami omoguće instalaciju različitih operativnih sustava na svoje mobitele. Sigurno se sjećaš kako je svaki proizvođač mobitela imao svoj punjač, a danas bilo kojim punjačem može puniti bilo koji mobitel. Tako će morati biti i s mobitelima i softverom.


Google ne kontrolira drivere koji su problem na koji sam ja ukazao, drivere razvijaju i kontroliraju proizvođači chipseta kao što su Qualcomm, MediaTek i slični. Btw Kina je svijet za sebe koja ima svoje tražilice, messengere, application storeove, Great Firewall Of China itd. Kini apsolutno odgovara stalno forsiranje novih modela, to je dobro za kinesku ekonomiju jer se svi mobiteli proizvode u Kini.

Mogu u teoriji, ali neće u praksi iz nekoliko razloga, prvi je ekonomski, ako korisnik ima previše slobode proizvođačima pada zarada jer prodaju manje novih modela, to istovremeno uzrokuje manji priliv poreza državama jer se ne prodaju novi proizvodi i prateća industrija vezana uz proizvodnju mobitela stagnira, potrošačko društvo i kapitalizam 101.

Drugi je tehnički što mogućnost instalacije bilo kojega OSa na bilo koji mobitel je tehnički gotovo nemoguće izvesti bez ogromnih ulaganja, a koja su samo minus proizvođačima koji neće baciti milijune dolara za razvoj nečega što u realnosti zanima 5% entuzijasta, a ostale korisnike doslovno boli ona stvar za slobode, kompatibilnosti i standarde, daj novi iPhone, Xperiju ili Galaxy, koga briga za drugo. Nikoga nije briga za 5% korisnika koji bi volili da je drukčije. Kompanije kada ih se prisili na nešto protiv njihovog profita uvijek manjak nadoknade podizanjem cijena krajnjem kupcu, da ih netko i prisili na nešto krajnjem korisniku bi prisjela cijena toga jer bi je na kraju on platio.

Treće Apple demantira sve što si naveo, 10 godina nakon iPhonea oni i dalje imaju svoje punjače, ne daju ni 2 g garancije što je standard za druge mobitele, imaju potpuno zatvoreni hardver i softver i nitko im nije ni zucnuo zbog toga, kada vrijediš 800 milijardi dolara i najvrijednija si kompanija na svijetu svašta si možeš dozvoliti. EU birokrati da će prisiliti takvog giganta da stavi USB punjač kao svi drugi, kada na vrbi rodi grožđe, a možda ni onda.

To je ekonomski isplativo samo ako misle izdati jednu jedinu seriju tih mobitela (s novcem koji skupe od crowdfundinga) i onda otići u stečaj. U slučaju da misle svake godine izdavati novi mobitel (ili više njih), jednostavno nema dovoljno kupaca/entuzijasta.


Nema ih ni ovako, odnosno 99.9% da ih nema, propast FirefoxOSa, Sailfish OSa i Ubuntu Toucha nam to direktno demonstriraju, a iza tih projekata su stajale firme puno veće od Purisma koji ima 14 zaposlenika i promet od 1 milijun USD. Ja bi volio da oni uspiju ali su svi faktori protiv njih, u najboljem slučaju biti će igračka za šaku entuzijasta, nešto kao što su sada FirefoxOS, Sailfish OS i Ubuntu Touch mobiteli.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.