Sada je: 18 tra 2024, 04:00.
Ukratko se predstavite.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
Dobrodošli na forum portala linuxzasve.com. Ovo je mjesto gdje se ukratko možete predstaviti - slobodno otvorite novu temu i ukratko nam recite nešto o sebi. Također, poželjno je odmah ispuniti profil sa informacijama (Profil/Postavke, gore lijevo).
pojmovi
28 pro 2017, 08:13
Pozdrav svima :thmb-up

...evo u kratko par pitanja da bi mi bilo jasnije jer nisam skužio u objašnjenjima tih razlika....

1. koje su razlike između xubuntu;kubuntu;mint-a;debian-a itd. (čisto onako kratko pojašnjenje,
2. da li se i kako preko terminala može napraviti update "playonlinux-a" i zadnje pitanje (danas :zvizdi )
3. [img][/home/mate/Pictures/Screenshot from 2017-12-15 06-55-37.png/img].

p.s. ovo pod tri (tu se još ne snalazim sa tim ubacivanjem screenshot-ova) ....kak' se to radi ? Bio mi je to admin Bertone jednom objasnio ali sam zaboravio pface :nee :place

Uglavnom, screenshot je vezan uz pitanje zašto (i da li i drugima to izbacuje /napiše/) kada Ubuntu radi svoj update, napiše da je update već napravljen ...... da li to ima veze sa aplikacijama "Software Updater" i "Ubuntu software" ?

Eto .... to bi bilo to ..... osobno koristim Ubuntu 16.04 i radi savršeno i svima sve najbolje u ovim blagdanskim i prazničnim danima :thmbs-up

pozz
Avatar
Postovi: 107
Postovi: 107
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 57 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu
Re: pojmovi
28 pro 2017, 09:32
1. XUbuntu je Ubuntu sa XFCE sučeljem. KUbuntu je Ubuntu sa KDE
2. Ne znam
3. Ako kaže da je napravljen, onda je napravljen. Možeš ponavljati "update" više puta, ali uvijek će ti reći da je već napravljen.
Kod: Označi sve
sudo apt-get update
0 nadograđenih, 0 novo instaliranih, 0 za uklanjanje i 0 bez nadogradnje.

Kod: Označi sve
sudo apt-get upgrade
0 nadograđenih, 0 novo instaliranih, 0 za uklanjanje i 0 bez nadogradnje.

4. Screenshot? Ima i previše tema na forumu o tome. Kreni najbolje od početka u temi za početnike ćeš sigurno pronaći.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6155
Moderator
Postovi: 6155
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 225 puta
Primio/la zahvalu: 337 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Re: pojmovi
24 tra 2020, 15:44
Pozdrav,

mala pomoć bi mi trebala ..... kada pokrenem software updater izbaci mi da mi neki repository ne radi i da kao provjerim internet vezu, a normalno otvaram stranice ..... jedino što sam primjetio da ne mogu, npr. share-at ništa na fb ? Molim neko kratko (ako je moguće) uputstvo u stilu da li to mogu nekako riješiti prek' terminala ili moram re-instalirati ubuntu (16.04 koristim).
Thks
Avatar
Postovi: 107
Postovi: 107
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 57 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu
Re: pojmovi
24 tra 2020, 16:14
Predlažem ti da skineš novu najnoviju verziju Ubuntu-a . Izašla je jučer i za nekoliko je klasa bolja od prijašnjih verzija + LTS :thmb-up

https://ubuntu.com/download/desktop
Avatar
Postovi: 180
Postovi: 180
Pridružen/a: 30 pro 2019, 22:41
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Solus Budgie / Arch
Re: pojmovi
24 tra 2020, 16:56
Mateo je napisao/la:Pozdrav,

mala pomoć bi mi trebala ..... kada pokrenem software updater izbaci mi da mi neki repository ne radi i da kao provjerim internet vezu, a normalno otvaram stranice ..... jedino što sam primjetio da ne mogu, npr. share-at ništa na fb ? Molim neko kratko (ako je moguće) uputstvo u stilu da li to mogu nekako riješiti prek' terminala ili moram re-instalirati ubuntu (16.04 koristim).
Thks

Što se tiče Facebooka, pogledaj je li ti uključen Facebook Container ili neki adblock dodatak za preglednik kojeg koristiš, ako govoriš o tome da ti izvan facebook.com ne radi shareanje na Facebook.
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
Re: pojmovi
24 tra 2020, 18:32
Mateo je napisao/la:Pozdrav,
.... kada pokrenem software updater izbaci mi da mi neki repository ne radi i da...

Vidi koji repository ne radi i isključi ga, odnosno makni kvačicu ispred njega u updateru (jednostavnije od toga nemre)

Mateo je napisao/la:... jedino što sam primjetio da ne mogu, npr. share-at ništa na fb ? Molim neko kratko (ako je moguće) uputstvo u stilu da li to mogu nekako riješiti prek' terminala ili moram re-instalirati ubuntu (16.04 koristim).
Thks

Ne koristim FB pa mi je praznina u glavi oko njega :)

Drži se ti još 16.04 i Unitya dok još možeš.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11346
Site Admin
Postovi: 11346
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Re: pojmovi
24 tra 2020, 20:23
...ma isprobao sam sve .... maknuo sam tu kvačicu ...reload .... nula bodova ..... Onda "upalim" kvačicu ... maknem ono "third parties" i unsuported .... opet nula bodova.
Da li razlog tome može biti da kada sam radio reinstalaciju pa ono kada se update-i rade; dok je on još te update (installing) radio, restartao komp jer mi se nije dalo toliko čekati (mislim u isto vrijeme sam i mob naštelavao, a bio sam malo knap sa vremenom pa .....) pa da ga tu nisam zeznuo ???
Inače, što se tiče ovih novih verzija, odnosno najnovije 20-ice ...... pročitao sam na askubuntu da se da bi se do 20-ice došlo, mora prvo 18-ica skinuti (što sam i napravio ali ono klasika iz system settings pa sam onda na isti način i 19-icu i na kraju došao do 20-ice. Uglavnom, ni u 19-ici niti u 20-ici mi nije radila ona search opcija (a što reći .... izolacija radi svoje, bitno da sam negativan hahahaha).
Ovo za FB ću baš pogledati u postavkama ..... hvala svima ... na 16-ici ostajem i vjerovatno ću i to sa repository-em, uspjeti riješiti ... ovo sa restartom mi ostala buba u glavi haha
Avatar
Postovi: 107
Postovi: 107
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 57 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu
Re: pojmovi
25 tra 2020, 07:56
Što se tiče repozitorija ukucaj naredbu

Kod: Označi sve
sudo apt-get update && apt-get dist-upgrade


i zalijepi tu ispis. Onda ćemo biti pametniji, pa ti možda netko da savjet kako dalje.
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2209
Postovi: 2209
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 96 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
Re: pojmovi
25 tra 2020, 10:13
Mateo je napisao/la:... Da li razlog tome može biti da kada sam radio reinstalaciju pa ono kada se update-i rade; dok je on još te update (installing) radio, restartao komp jer mi se nije dalo toliko čekati ...


Ono kad odvezeš auto na servis, majstor ispusti ulje iz motora, ali nemaš vremena čekati da nasipa novo pa uzmeš auto i odeš :thmbs-up
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11346
Site Admin
Postovi: 11346
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Re: pojmovi
25 tra 2020, 15:57
:lulz :bravo :lulz :bravo
bertone je napisao/la:
Mateo je napisao/la:... Da li razlog tome može biti da kada sam radio reinstalaciju pa ono kada se update-i rade; dok je on još te update (installing) radio, restartao komp jer mi se nije dalo toliko čekati ...


Ono kad odvezeš auto na servis, majstor ispusti ulje iz motora, ali nemaš vremena čekati da nasipa novo pa uzmeš auto i odeš :thmbs-up
Avatar
Postovi: 107
Postovi: 107
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 57 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.