Sada je: 29 ožu 2024, 06:50.
Ukratko se predstavite.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
Dobrodošli na forum portala linuxzasve.com. Ovo je mjesto gdje se ukratko možete predstaviti - slobodno otvorite novu temu i ukratko nam recite nešto o sebi. Također, poželjno je odmah ispuniti profil sa informacijama (Profil/Postavke, gore lijevo).
Dobar dan novi sam ovdje i novi u pogledu korištenja susta linux i zanimame svi mogući odgovori i pomoć na sljedeće pitanje?
Imam jako bitno pitanje posjedujem ove Linux sustave:
OpenSuse Leap 15.1
Ubuntu 18.04
Mint 19.2 cinamon
Pinguy 18.04
koji odabrati od ovih sustava za tipa laptopa 1 jezgra ili 2 od 1.6 do 2.0 ghz sa
1 gb ddr 1 ram i ddr 2 ram do 2gb znači imam par tih laptopa i kompjutora sa tim specifikacijama pa me zanima koji sustav odabrati za takve laptope i računala unaprijed hvala
Postovi: 3
Postovi: 3
Pridružen/a: 17 pro 2019, 20:53
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: WINDOWS 10 64
Nijedan od navedenih... za hardverske specifikacije koje si naveo baci oko na Lubuntu.
... i da, dobrodošao :bok
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Nijedan od navedenih... za hardverske specifikacije koje si naveo baci oko na Lubuntu.
... i da, dobrodošao :bok



Znači to je sve preslabo za ove OK hvala i imali još koji osim tog lubuntu
Postovi: 3
Postovi: 3
Pridružen/a: 17 pro 2019, 20:53
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: WINDOWS 10 64
sasa987 je napisao/la:
bertone je napisao/la:Nijedan od navedenih... za hardverske specifikacije koje si naveo baci oko na Lubuntu.
... i da, dobrodošao :bok



Znači to je sve preslabo za ove OK hvala i imali još koji osim tog lubuntu




jedno pitanje ,a kako da vidim za ove linuxe na kojim su kompjutorima i laptopima moguće glatko korištenje i za kog su namjenjeni unaprijed hvala
Postovi: 3
Postovi: 3
Pridružen/a: 17 pro 2019, 20:53
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: WINDOWS 10 64
Ukucaj u tražilicu minimum requirements ili hardware requirements za distribuciju koja te zanima. Uvijek je poželjno da je računalo jače od minimuma zbog ugodnijeg i bržeg rada. Slobodno pogledaj LUbuntu koji ti je Bertone preporučio. Možeš zaviriti i ovdje. ;)
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
ima dosta laganih distribucija, ali njihova "lakoća" ima svoju cijenu. najčešće je to lagani (čitaj ružni) window manager, aplikacije koje vrtiš u terminalu i tako...
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
Nema tu kruha, osim možda za usku specifičnu namjenu...
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Još prije šest godina koristio sam laptop IBM ThinkPad R-40E sa svega 240 MB RAM i fino je radio s Lubuntuom. No, mislim da je Lubuntu u međuvremenu postao zahtjevniji i nisam siguran je li ovdje opisana konfiguracija dovoljna da bi sve išlo glatko u svakodnevnom radu.

Bilo koja distra koja nije vezana uz specifično radno okruženje mogla bi se prilagoditi malim memorijskim kapacitetima, Arch, Gentoo, a postoji i video tutorijal kako instalirati Debian bez radnog okruženja i zatim dodati OpenBox. No, takve su instalacije odviše složene nekome tko čini tek prve korake u GNU/Linuxu. Zato mi najbolje izgleda @dupinov prijedlog, s potankim pregledom danas najpopularnijih distri koje traže malo hardverskih resursa, a uz to se lako instaliraju, polu-automatski.

Osobno bih preporučio Antix ili Puppy Linux.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Lubuntu je malo zatjevniji (sada se vrti na oko 250-350 MB RAM-a - OOB) jer su se prebacili na LXQt. Ali za 2020. (još koji dan :zamisljen ) to je super mala potrošnja.

I ja također preporučam Puppy Linux :thmbs-up
niingu
niingu
niingu je napisao/la:Lubuntu je malo zatjevniji (sada se vrti na oko 250-350 MB RAM-a - OOB) jer su se prebacili na LXQt. Ali za 2020. (još koji dan :zamisljen ) to je super mala potrošnja.

I ja također preporučam Puppy Linux :thmbs-up



Može se na kalkulator instalirati :D
Postovi: 5
Postovi: 5
Pridružen/a: 31 ožu 2020, 11:57
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Windows 10 Pro

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.