Sada je: 29 ožu 2024, 05:36.
Ukratko se predstavite.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
Dobrodošli na forum portala linuxzasve.com. Ovo je mjesto gdje se ukratko možete predstaviti - slobodno otvorite novu temu i ukratko nam recite nešto o sebi. Također, poželjno je odmah ispuniti profil sa informacijama (Profil/Postavke, gore lijevo).
U ovo doba korone napokon nasao vremena za ono sto planiram nauciti vec duze vrijeme. Naravno, radi se o Linuxu.
Iskreno, dopi***ili mi Windowsi i ta sveopca neanonimnost na netu. Nije da imam sto skrivati ili da sam nekome zanimljiv ali, eto lijepo je znati da si donekle zasticen od virusa, malwerea i inih pizdarija a znam se i zaigrati s torrentima i vec sam nekoliko puta dobio opomenu od ip providera. Tako sam poceo koristiti Nordvpn, Firefox ili Tor, Protonmail a eto odnedavno i Linux.
Nasao sam stari lap koji je skoro zavrsio u smecu pa reko prije nego ga bacim ajde da vidim kako bude vrtio Linux obzirom da je bio prilicno spor na Windowsima. Laptop je prilicno izrauban i tipkovnica skljoca i preskace kao stara pisaca mashina ali eto, sa Linuxom radi super. Dobro je da ga nisam reciklirao.
Radi se o Acer Aspire 5551-2382, AMD Athlon 2.1, 3Gb rama, 320 Hdd i koliko sam nasao informacija to je vise nego dovoljno za Linux.
Nasao sam informacije kako skinuti i instalirati Linux (odabrao sam Mint) i eto, sve fino radi za sada.
Odusevljen sam kako je Linux odmah prepoznao Wifi i printer i kako uopce nisam imao problema sa instalacijom drivera kao sto je uglavnom slucaj s Windowsima. Odusevilo me koliko aplikacija dolazi sa Linuxom samo kod instaliranja.
Malo me mucilo kako pokrenuti Nordvpn jer nisam nasao GUI za njega ali sam uspio s terminala i bas to mi je car linuxa (osim kad mi se zuri).
Uglavnom, drago mi je da sam naisao na ovaj forum i ne zamjerite ako budem ponekad dosadan sa vjerovatno glupim pitanjima.
Zivjeli
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 30 svi 2020, 02:54
Podijelio/la zahvalu: 40 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
Dobronamdošao. Isto to sam prolazio nekoliko puta. :lulz
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
DND!
Inače, sve što ukucaš u terminalu možeš spremiti u skriptu na koju samo klikneš i ona sve to sama odradi. Za pomoć slobodno pitaj, zato smo tu. ;)
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Vl@do je napisao/la:Dobronamdošao. Isto to sam prolazio nekoliko puta. :lulz

Tenkjuverimach :)
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 30 svi 2020, 02:54
Podijelio/la zahvalu: 40 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
Cooleech je napisao/la:DND!
Inače, sve što ukucaš u terminalu možeš spremiti u skriptu na koju samo klikneš i ona sve to sama odradi. Za pomoć slobodno pitaj, zato smo tu. ;)

O hvala, to sa skriptom je super informacija. Samo jos da skontam kako :hmm
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 30 svi 2020, 02:54
Podijelio/la zahvalu: 40 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
JohnDoe je napisao/la:
Cooleech je napisao/la:DND!
Inače, sve što ukucaš u terminalu možeš spremiti u skriptu na koju samo klikneš i ona sve to sama odradi. Za pomoć slobodno pitaj, zato smo tu. ;)

O hvala, to sa skriptom je super informacija. Samo jos da skontam kako :hmm

Na to sam i mislio kad sam napisao "slobodno pitaj". ;)
Otvori novu temu, tipa "Kako postaviti NordVPN na linuxu" i tamo napiši što odradiš u terminalu, na osnovi upisanog sastavim skriptu. ;)
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Dobro nam došao :D

Došlo ti je upozorenje od ISP-a u RH? Prvi put čujem za to kod nas...
roc1nante270
roc1nante270
roc1nante270 je napisao/la:Dobro nam došao :D

Došlo ti je upozorenje od ISP-a u RH? Prvi put čujem za to kod nas...

Nisam u Hr.Radi se o Kanadi.
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 30 svi 2020, 02:54
Podijelio/la zahvalu: 40 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
neće se toga riješiti sa javnim VPN-om. Najbolje ti je preći na privatne trackere i forsati enkripciju. Korištenje javnih i polujavnih ti nije tak dobro
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:neće se toga riješiti sa javnim VPN-om. Najbolje ti je preći na privatne trackere i forsati enkripciju. Korištenje javnih i polujavnih ti nije tak dobro

Pretpostavljam da govoris o torrentima i VPN-u. Iskreno, za ovo sto spomijes, samo sam cuo i nemam blage kako to koristiti ali zadnjih god dana kako koristim NordVPN nisam niti jednu opomenu dobio pa predpostavljam da funkcionira.
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 30 svi 2020, 02:54
Podijelio/la zahvalu: 40 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Linux Mint

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.