Sada je: 29 ožu 2024, 12:08.
C, C++, Java, PHP, Ruby...

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojem jeziku je riječ. Primjer: [Java]
Nakon stanke nastavaljam igranje. I odmah zapinje...
Zašto mi ovaj programčić:

http://www.kuhinje-saric.hr/test.zip

... ne nacrta jean kvadratić u donjem lijevom kutu, a jedan u gornjem desnom. Nacrta mi ovako:

http://www.kuhinje-saric.hr/open_GL_1.jpg

To me muči već tri dana i ne mogu sam riješiti. Open_GL jednostavno ne uzima cijeli moj Widget za scenu, nego neki mali dio u donjem desnom kutu i to po osi x dvostruko više nego po osi y. Nikako ne mogu skužiti zašto...
Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.
Postovi: 135
Postovi: 135
Pridružen/a: 18 stu 2010, 06:51
Lokacija: Sesvetski Kraljevec
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Windows 7
maliodpalube je napisao/la:To me muči već tri dana i ne mogu sam riješiti. Open_GL jednostavno ne uzima cijeli moj Widget za scenu, nego neki mali dio u donjem desnom kutu i to po osi x dvostruko više nego po osi y. Nikako ne mogu skužiti zašto...
Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.

Ne kužim se baš u 3D (samo ono što sam vidio kad je sinko radio nivoe za Unreal), ali jesi li svjestan da unutar prozora inače treba definirati tzv. Viewport, još se kaže i Scena, i da se ona mora prilagoditi prozoru u kojem se prikazuje (tj. "resizati")?
"Hodor bre foobar"
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Sinko radi baš u kombinaciji Qt - OpenGL? Inače, uz puno sam muke ovo uspio riješiti, ali sad me muče texture. Svi primjeri koje nalazim na netu su iz nekog razloga komplicirani i načičkani s još gomilom koječega što nema veze s ljepljenjem texture na neku plohu.
Postovi: 135
Postovi: 135
Pridružen/a: 18 stu 2010, 06:51
Lokacija: Sesvetski Kraljevec
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Windows 7
maliodpalube je napisao/la:Sinko radi baš u kombinaciji Qt - OpenGL?

Ma ne radi on više ništa. Otkad je otkrio cure, kompjutere više ne šljivi pet posto. Svoj je PC prodao a mali laptop i mobitel su mu dosta za internet.
Moj ti je prijedlog da 3D grafiku ne shvaćaš olako, nego da kreneš od samih početaka (osim ako već nisi). Ne mislim na qt ili opengl, nego baš osnove 3D, možda da probaš malo Blender i sl.
BTW, u čemu je bio problem na kraju?
"Hodor bre foobar"
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Za OpenGL treba imati jako dobru matematicku osnovu, ako se misli raditi nesto iole ozbiljno.
Avatar
Postovi: 408
Postovi: 408
Pridružen/a: 15 lis 2013, 01:42
Lokacija: BiH, Kakanj
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 30 puta
Spol: M
OS: Arch / Manjaro / #!
Ma radio sam već dosta 3D, ali sve DirectX. S nekim Borlandovim c++ Builderom. I tamo mi se stvar činila jednostavnom. Radio sam dosta i sa VRML... uglavnom snalaženje u 3D prostoru mi nije problem - tu sam doma. I s matematikom sam u dobrim odnosima.
Sad bih u sklopu ovih udžbenika koje pomalo raduckam htio i poneki interaktivni 3D prozorčić, neku igricu ili recimo tijela i likovi u matematici za prvi razred.
Malo me muči to što radim u Win7, a sve zanimljivo i vezano za Qt uglavnom je - Linux. Pa onda ne pašu neki .h ili .dll fajlići i slično. Svaki takav problemčić rješavam tjedan dana, dok ne skužim.
Tako je i s ovim texturama. Nije kao u DirectX-u ili VRML-u. Tamo sam jednostavno rekao da na tu plohu hoću tu i tu texturu s diska i gotovo. U VRML-u sam čak i filmiće lijepio kao texture i radilo mi je bez greške.
Postovi: 135
Postovi: 135
Pridružen/a: 18 stu 2010, 06:51
Lokacija: Sesvetski Kraljevec
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Windows 7
Evo mene opet. Nakon višegodišnje pauze provedene u Dojčlandu (mora se od nečega i živjeti) opet sam se zaposlio kao učitelj i opet me kopkaju isti problemi. Trenutno skupljam deset starih kanti za svojih deset đaka u drugome razredu. Imam već dvije. Na jednoj sam večeras probao instalirati neki stari ubuntu. Uspio sam, ali sve radi očajno sporo. Probao bih s lubuntu, ali ne mogu napraviti boot DVD za taj .iso. A u biosu uopće ne postoji mogućnost butanja sa sticka. Na jedan DVD sam zapržio .iso, ali nije funkcioniralo.
Trenutno mi je hitno i važno osposobiti tih deset kompjutora (naravno - za nula kuna), a onda se vraćam programiranju i svojim udžbenicima. Ako netko ima doma neku staru kantu koja mu više ne treba, rado ću prihvatiti donaciju. Čak i ako nešto nedostaje - od tri neispravna napravit ću valjda jedan ispravni.
Postovi: 135
Postovi: 135
Pridružen/a: 18 stu 2010, 06:51
Lokacija: Sesvetski Kraljevec
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Windows 7
Evo, da pokažem do kud sam dogurao :))
http://digitalniudzbenici.com/
http://digitalniudzbenici.com/2/

Bliži se početak školske godine i (naravno) opet skupljam stara računala. Pa ako ima netko... da mu ne treba... bla... bla...
Postovi: 135
Postovi: 135
Pridružen/a: 18 stu 2010, 06:51
Lokacija: Sesvetski Kraljevec
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Windows 7

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.