Sada je: 29 ožu 2024, 08:00.
C, C++, Java, PHP, Ruby...

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojem jeziku je riječ. Primjer: [Java]
Kako sad uzivam u slobodi ,jer sam skoro dobio odkaz iz jedne kompanije koju sam htio napustiti .
Otvorila se nova mogucnost u mom zivotu tj. da se prepustim staroj strasti Informatici (kodiranje ,programiranje istrazivanje ...) .

Odlucio sam "svjesno" da uplovim u te vode :plivanje . Zasto Ruby ? Ne znam nekako me izludjuje njegova biografija ,jedinstven je
stil kodiranja . Sta je sa tim php ,to je vec povezanost s web development sve se to veze uz HTML/CSS i Java Script.
Tu sad dolazi opet moja opsesija ,zelja i malednacki san da napravim svoj web-site / forum.Uvjek sam se pitao kako to sve radi i divio se tim maherima koji su pokreatali i sklapali te jedinstvene slagalice . A za Python i nema nekih emocionalnih vezivanja vise je to potreba za necim novim .

Pa bi me zanimalo neko vase misljenje ? Sta bi to bilo nekako najbezbolnije za jednog pocetnika ?

PS: Nisam odma vidio ova pravila vezana za zagrade ,nadam se da je oprosteno xD.
Zadnja izmjena: iweb; 10 sij 2017, 02:19; ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: python, ne phyton :)
Postovi: 4
Postovi: 4
Pridružen/a: 31 pro 2016, 13:45
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
Osobno jako volim PHP što god ljudi mislili o njemu i koliko god on svojih mana imao. Lagan je za naučiti, pogotovo ako se želiš baviti webom, ali ima i hrpu sitnih zamki. Izuzetno dobra dokumentacija, jako brz jezik, odlični resursi za učenje. Mogu se raditi i ne-web stvari, ali to je petljavo.

Python je također dobar i fleksibilniji je od PHP-a, ali je znatno sporiji i ima, po mom mišljenju, malo lošiju dokumentaciju, no ako se želiš baviti nečim osim weba u konzistentnom jeziku, Python je odličan.

Ruby ne volim. :-D
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
Mislim da cu se odluciti za web desing/develpoment ,ipak je ljubav presudila .Krenuo sam intezivno da ucim HTML/CSS - Bootstrap.
Ide to zanmljivo je sad se malo bacam na Javu - Script pa onda tek PHP dolazi .Odluciio sam da ide po hijerarhiji bolje je nego da idem sad iz srede ili s kraja. Nekako prvo da napravim neki template s HTML/CSS pa dodam Javu Script pa onda sve sa PHP spojim.

Skoro sam zaboravio na ovaj forum koliko sam se udubio u sve ovo. To silno kopanje po netu dovodi ponekad do ludila :D .
Kazu mi da sam lud nema od toga nista sto ucim to ,kao gubim vrijeme dzabe na to.
Ali ovaj se ne obazire heh , tesko je objasniti ponekad sta je to strast .
Postovi: 4
Postovi: 4
Pridružen/a: 31 pro 2016, 13:45
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
Ne znam da li netko na forumu koristi Go? Statički linkan, kompajliraš na Win laptopu, za Linux server ili OS, nema dependency hella. Nije dinamičan ni interpetiran kao Python, ali je slično jednostavan. Dokumentacija je odlična, čak u dokumentaciji ima mali pješčanik za probu, kliknete samo gumb play u ćošku gore
https://golang.org/pkg/fmt/#pkg-index
Postovi: 286
Postovi: 286
Pridružen/a: 05 stu 2008, 14:40
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta
Ovisi što radiš, iako golang je realno budućnost za mnogo toga. Znači, kao sistemac/devops što sam primjetio bilo drito bilo u razgovoru sa developerima:

PHP - lagan za naučit i brzo si produktivan, ali to znači da imaš gro ekipe (pogotovo još ako nisu naučili algoritme i strukture podataka) koji pišu epski loš kod za koji misle da je jako dobar. Recimo da nije bez veze bio onomad oglas za posao od firme u kojem je pisalo "znanje PHP-a ćemo uzeti kao minus"
Ruby - osobno jako loše iskustvo oko verzija 1.8.7-1.9.3 ali vele mi da se od tada ekstremno poboljšao. Odličan jezik za naučiti ako kaniš tuči pare, ali u RH ima malo firmi koje ga koriste i ako si zagrižen za njime moraš van ili remote poslovi. Vani su jako dobro plaćeni ruby programeri. Pozitivno je što se brzo u tome da programirati, loše što je spor.
python - jel učiti 2 ili 3? realno OK jezik, rekao bih više za sistemce/devops/sre/datascience i ostale stvari u tom smjeru.
golang - ima gorutine (nije isto što i threadovi), statičko kompiliranje nevezano uz glibc, izrazito brz i efikasan ali se mora malo više piskarati nego u recimo pythonu. Osobni favorit.

Završne riječi:

Jezik je alat i svima koji uče programirati samostalno bih savjetovao iz sveg srca da odu na neki web resurs (udemy, udacity, edx, mit opencourseware,...) i nauče algoritme, strukture podataka i ne smao osnove već onak, mid loevel SQL (mysql i postgres) uz samo učenje programiranja. Vjerujte mi, isplatiti će vam se iako vam neće biti jasno odmah na početku zašto i kako.
Također, ponovit ću opet, neki od ovohih jezika su bitno bolja opcija u određenim situacijama.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Ja ih osobno napadam na svim frontovima, a sad koliko je to pametno ne znam. Početnik jesam, al sam se prvo upoznao s Pythonom. Onda sam odradio tečaj u Algebri sa C# i PHP, a sada na Udacity pokušavam Go. Ugrabio sam dosta besplatnih tečaja tamo, al sam također i kupio ih nekoliko. Budu često popusti pa se može za 10$ ugrabiti odlični tečaji. Početak je težak, kasnije je sve slično.

Kako sam u firmi gdje su sve Win strojevi i to od Xp-a do 10-ke gdje već i Python veći od 3.4 verzije postaje problem za Xp, Golang mi je došao kao melem na ranu. Napišem skripticu na 64-bitnom Ubuntu, kompajliram i radi i na 32bitnom Xp-u i 10-ki bez instaliraj ovaj .net ili onaj c++ runtime :)
Postovi: 286
Postovi: 286
Pridružen/a: 05 stu 2008, 14:40
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta
hrvooje je napisao/la:Kako sam u firmi gdje su sve Win strojevi i to od Xp-a do 10-ke gdje već i Python veći od 3.4 verzije postaje problem za Xp, Golang mi je došao kao melem na ranu. Napišem skripticu na 64-bitnom Ubuntu, kompajliram i radi i na 32bitnom Xp-u i 10-ki bez instaliraj ovaj .net ili onaj c++ runtime :)


Jelda? to je baš jebenica. Inače mi diže stravično tlak kod tipa piton, ruby, php programa jel imaš sve ove ili one module, gemove, p**** m*** pa instaliraj ovako pa onako. Go program fino kompiliraš rokneš di očeš i faking radi. i to brutalno brzo i dobro.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Radim php profesionalno i python kao hobi.

PHP je jako dobar , ako se koristi na pravi način.
Ne koristim ni jedan framework , ni jedan library, osim smarty template-a.
Imam svoj router i to mi je dosta i dobru arhitekturu.

Ne koristim desing patterne i slične moderne gluposti.

Rails kao framework i 100 tiusuća gemova, ne hvala.

PHP 8 izlazi na kraju godine valjda, a imat će i JIT compiler i bit će dvostruko brži od verzije 7.x,

GO lang je jako brz i zamjena za c++, mana je ta što nije popularan.
Postovi: 158
Postovi: 158
Pridružen/a: 06 svi 2012, 11:59
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Fedora, Fedora server

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.