Sada je: 18 tra 2024, 16:40.
C, C++, Java, PHP, Ruby...

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojem jeziku je riječ. Primjer: [Java]
Mene su nekoliko puta pitali zašto se bavim programiranjem i moj odgovor je uvijek bio da želim olakšati život ljudima dobrim softverom.
Zašto se vi bavite programiranjem?
Postovi: 92
Postovi: 92
Pridružen/a: 17 lis 2015, 01:40
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Fedora Gnome
Ajde da se i ja prikljucim nekoj od tema na ovom forumu :drool . Bavim se nekim sitnim programiranjem kao hobi ali nista ozbiljno iako bi to silno volio. Trenutno studiram racunarstvo na MEV-u i jedva cekam da krene drugi semestar kada krece nekakvo programiranje. Do sad sam se upoznao s HTML-om, CSS, php i nesto mysql... Zavrsni rad u srednjoj mi je bila web stranica pa sam slozio ugodno s korisnim....
Jezik na kojem sada radim i koji ucim je C++. Stigao sam do objektivnog sada...i tek sad krecu muke. A kad smo kod C++, ne znam isplati li se u 2019 uciti taj jezik. Uciti ga radi lakseg kasnijeg ucenja drugih jezika ili se stvarno jos za nekakve hardvere koristi. To ne znam jer svatko kaze drugacije :zabrinut ...ali znam da cim zavrsim faks trazim posao u struci. Programiranje, web dev ili "game industry". Vidjet cemo :hihi
A ti? Je li ti posao programiranje ili samo hobi. S kojim jezicima znas baratat? :bravo
Postovi: 25
Postovi: 25
Pridružen/a: 21 sij 2019, 00:54
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Win 10 Pro / Ubuntu
Romano K je napisao/la:... A kad smo kod C++, ne znam isplati li se u 2019 uciti taj jezik. Uciti ga radi lakseg kasnijeg ucenja drugih jezika ili se stvarno jos za nekakve hardvere koristi.


O M G :-D

C/C++ je alfa i omega svih programskih jezika. Potraži malo u čemu su pisani interpreteri poput php-a, jave, pythona etc (u google piši [lang] is written in). U gaming i HW industriji nema do C-a.

Moje iskustvo je: znaš li C, znaš sve (izuzmi python :D)
Avatar
Site Admin
Postovi: 2074
Site Admin
Postovi: 2074
Pridružen/a: 07 pro 2007, 16:30
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 174 puta
Primio/la zahvalu: 278 puta
Spol: Ž
OS: ubuntu 12.04
Čekaj da skuži kako postoje gro poslova za COBOL programere i to brutalno plaćenih :D
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Romano K je napisao/la:...A kad smo kod C++, ne znam isplati li se u 2019 uciti taj jezik. Uciti ga radi lakseg kasnijeg ucenja drugih jezika ili se stvarno jos za nekakve hardvere koristi. To ne znam jer svatko kaze drugacije :zabrinut ...


Eto, nije prošlo ni 2 mjeseca, a već ti odgovaram... :)
Mislim da je C++ odlična podloga za bilo što, ali da je težak za početnike, jest. Ako hoćeš nešto jednostavnije onda uzmi C#, ili Javu (ali samo za edukativne svrhe). Najbolje ti je imati nekakav projekt i učiti ono što ti treba. Više će ti vremena otići na učenje platforme, okoline, baze, UI-ja itd. nego na same tajne jezika.
.
Postovi: 92
Postovi: 92
Pridružen/a: 17 lis 2015, 01:40
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Fedora Gnome
shrike je napisao/la:Čekaj da skuži kako postoje gro poslova za COBOL programere i to brutalno plaćenih :D

Ili taj COBOL još postoji, i govorimo li o istom COBOL-u sa kojim sam ja ušao u svijet informatike tamo neke davne 1980...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Optimus je napisao/la:
shrike je napisao/la:Čekaj da skuži kako postoje gro poslova za COBOL programere i to brutalno plaćenih :D

Ili taj COBOL još postoji, i govorimo li o istom COBOL-u sa kojim sam ja ušao u svijet informatike tamo neke davne 1980...


Naravno da postoji, još se koristi i ne samo to, kolega je nedavno komentirao kako su mu za njegovu aplikaciju (security) najčešće tražili COBOL bindinge, a ne ruby, python kao što bi si čovjek pomislio. I da, imaš i dalje mainfraimove koji se vrte po institucijama sa desetljećima starim kodom (ne, mf nije mrtav).
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:
Optimus je napisao/la:
shrike je napisao/la:Čekaj da skuži kako postoje gro poslova za COBOL programere i to brutalno plaćenih :D

Ili taj COBOL još postoji, i govorimo li o istom COBOL-u sa kojim sam ja ušao u svijet informatike tamo neke davne 1980...


Naravno da postoji, još se koristi i ne samo to, kolega je nedavno komentirao kako su mu za njegovu aplikaciju (security) najčešće tražili COBOL bindinge, a ne ruby, python kao što bi si čovjek pomislio. I da, imaš i dalje mainfraimove koji se vrte po institucijama sa desetljećima starim kodom (ne, mf nije mrtav).


Kod cobol-a, aplikacije se samo uglavnom sad održavaju.

Koliko sam čuo, onaj tko zna cobol, jedna firma u hr nudi 16-20 k netto.

Koliko dugo će se još cobol koristiti, ne zna se, ali vrlo vjerojatno posla bude za slijedećih 10 - 15 god, nakon toga će možda ići migracija.

Zašto migracija, pa kad više ne bude programera za održavanje cobol aplikacija ili kad će održavanje postati skupo u vidu plaća i kad će biti jeftinije prepisati app u c++ ili erlang recimo.
Postovi: 158
Postovi: 158
Pridružen/a: 06 svi 2012, 11:59
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Fedora, Fedora server
Te aplikacije su vezane uz mainframe svijet, što znači da su vezane uz duboke financijske institucije. 10-15 godina bi ti samo trebalo da prepišeš to sve, tako da mislim da će cobol tu biti još desetljećima (bar 30 godina još). 20k neto za sistemskog programera je ništa toj ekipi, a ako radiš kao konzultant i mnogo, mnogo više se može natuć.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:Te aplikacije su vezane uz mainframe svijet, što znači da su vezane uz duboke financijske institucije. 10-15 godina bi ti samo trebalo da prepišeš to sve, tako da mislim da će cobol tu biti još desetljećima (bar 30 godina još). 20k neto za sistemskog programera je ništa toj ekipi, a ako radiš kao konzultant i mnogo, mnogo više se može natuć.


Samo je pitanje tko ce od mladih uciti cobol.

Migracija nije problem, jedna nacionalna banka je napravila migraciju i to ide brzo, a ima i alata za migraciju u javu i sl.

Mana je jedino trosak, a to je za zu banku kostalo $ 750 mil.
Postovi: 158
Postovi: 158
Pridružen/a: 06 svi 2012, 11:59
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Fedora, Fedora server

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.