Sada je: 28 ožu 2024, 13:29.
C, C++, Java, PHP, Ruby...

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojem jeziku je riječ. Primjer: [Java]
Ima li ovdje malo iskusnijih u koristenju gita i githuba?
Trenutno sam u fazi učenja web developmenta, ali malo sam lutao kao i vecina pocetnika, pa imam neke projektice(vjezbe) iz Angular tutoriala, imam neke iz Nodejs/MongoDB, a ono gdje sam se nasao najbolji i koji vuce dosta svojih projekata je preko theodinproject stranice...
Sad ono sto bih ja htio...
Zelim vec sad srediti malo github profil, dakle da napravim branching, da imam theodinproject branch i onda tu budu svi projekti koje sam tamo radio(Rock,Paper,Scissors, Calculator, Library, pa Tic Tac Toe), dakle nije jedan projekt koji se siri, nego razlicit projekti koji se kasnije opet nadogradjuju, slicnu stvar zelim napraviti za MEAN stack tutorial, ponajvise i zbog sebe, tako da kasnije ako sve bude kako treba i krenem raditi neke ozbiljnije stvari ne bude sve izmjesano, jer sad mi je u main branchu i RecipeAPP koja je vec neka bazicna fullstack aplikacija(MEAN stack sa svim osnovnim funkcijama), a tu je i rekreacija Google homepagea samo u html i cssu..

Nadam se da sam dobro objasnio, sad ja znam one bas osnove osnova gita, dakle push, pull, commit i sl hahah, nasao sam ja kako i branch napraviti, ali ako mi moze netko malo iskusniji reći kako da pristup pravljenju tih branchova, da ne poremetim MAIN branch
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 12 sij 2022, 12:19
Lokacija: Split
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: EndeavourOS, PopOS
Uh, stari.

Zelim vec sad srediti malo github profil, dakle da napravim branching, da imam theodinproject branch i onda tu budu svi projekti koje sam tamo radio


Ne želiš ovo napraviti.

Dakle, GitHub na tvom profilu hosta Git repozitorije: ne razmišljaj o njima kao o onima u distri.
Repozitorij tehnički može sadržavati bilo kakvu kolekciju datoteka, ali najčešća konvencija je da je jedan repo = jedan projekt.

Repozitorij je basically verzionirani folder - kad commitaš nešto, kažeš gitu da zapamti što se promijenilo i da tu promjenu zapiše uz neki opis, autora, itd. To ti omogućava da (uz dobru higijenu gita) znaš cijelu povijest nekog projekta.

Branchanje je ideja da odvojiš promjene koje radiš na paralelni "track" praćenja (i samim time, sadržaja) nego što je trenutno stanje tvog projekta (trenutni branch).

Ako ćeš branchati različite projekte po branchevima, umjesto da otvoriš nove repozitorije za njih, propustit ćeš jako korisne mogućnosti gita. Koristit ćeš ga kao folder, a ne kao version control system.

Jako dobar tutorijal ti je ovo: https://learngitbranching.js.org/

(p.s. a branchati s maina možeš s git branch imetvogbrancha && git checkout imetvogbrancha :))
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
Aha, hvala puno na detaljnom odgovoru, ta mi je ideja pala napamet jer sam vidio da tako neki ljudi naprave branch za tipa Angular i onda u tom branchu im je svaka lekcija dodana i izgleda bas tako kao sto si ti rekao kao folder system, mislio sam da je to dobro napraviti i kad se budem prijavljivao za posao da je to "sredjen" profil, ali hvala na odgovoru, pogledat cu i taj tutorial za ubuduće..
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 12 sij 2022, 12:19
Lokacija: Split
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: EndeavourOS, PopOS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.