Sada je: 29 ožu 2024, 05:44.
C, C++, Java, PHP, Ruby...

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojem jeziku je riječ. Primjer: [Java]
Kao sto sam naveo u chatu, dobio sam posao u struci(3 mjeseca plaćeni probni rok za početak), ali svejedno sam jako uzbuđen.. Njima treba novih ljudi, juniora, zeljnih uciti, svidjelo im se ono što sam radio dosad i uvjereni su da ću se uspješno snaći i sa PHPom(iako u startu znaju da nisam ništa radio)...

Eh sad, gdje sam ja zapeo... Kod podešavanja svega na Linuxu i želio bih sve srediti do kraja vikenda, da nisam prisiljen ici na Windows..

Odlucio sam se za LAMP, bez korištenja XAMPP... Uspješno sam sve podesio uz razne tutoriale i zapravo sve funkcionira...

Ono što mene buni kod PHPa i ovog svega je ta "komunikacija" sa serverom...
Ja na NodeJS jednostavno sa express dignem server sa par linija koda unutar foldera od projekta, stvorim konekciju na bazu i to je to...

Ovdje me buni što apache moram odvojeno pokrenuti, pa bi onda trebao valjda folder od projekta prebaciti bas u folder gdje ga on vidi da bi to radilo..
Okej kuzim i to, moje pitanje je, mogu li nekako stvoriti neki folder/foldere za moje projekte na nekoj "normalnijoj" lokaciji, koja nije unutar roota, a koji ce apache prepoznavati...

U idealnom slučaju, napravim folder "moji_projekti" i onda unutra da ide u buducnosti mojih 15 projekata i da mogu u bilo kojem trenutku raditi na svakom od njih ako pozelim?

Takva neka konfiguracija, skuzio sam da trebam konfigurirati httpd.conf file i unutra Root i Directory, ali vecina tutoriala je malo zastarila, pa sam se nadao da ce mi ovdje netko pomoci i objasniti to na našem jeziku i neke stvari malo laički..

Hvala unaprijed
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 12 sij 2022, 12:19
Lokacija: Split
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: EndeavourOS, PopOS
Nisi naveo koja distra ali ako je Debian onda ima lijepo sve dokumentirano.

Prati link i radit će ti, kreiraš public_html u svom useru i to je to, tako ja radim.

Ako je OpenSuse malo prosurfaj za user folder.

Možda ti ovo pomogne.
Avatar
Postovi: 179
Postovi: 179
Pridružen/a: 15 stu 2011, 09:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
OS: Debian 11
Spider je napisao/la:Nisi naveo koja distra ali ako je Debian onda ima lijepo sve dokumentirano.

Prati link i radit će ti, kreiraš public_html u svom useru i to je to, tako ja radim.

Ako je OpenSuse malo prosurfaj za user folder.

Možda ti ovo pomogne.


Pardon, u pitanju je EndeavourOS, dakle trazim za Arch, ali pokusat cu sad s ovim sto si linkao, problem je bio sto nisam siguran sta tocno guglati, kakav "tutorial" mi treba da ovo sebi omogucim
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 12 sij 2022, 12:19
Lokacija: Split
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: EndeavourOS, PopOS
Recimo kod mene fajla (Debian) u /etc/apache2/sites-available/000-default.conf izgleda ovako:

Kod: Označi sve

<VirtualHost *:80>
   # The ServerName directive sets the request scheme, hostname and port that
   # the server uses to identify itself. This is used when creating
   # redirection URLs. In the context of virtual hosts, the ServerName
   # specifies what hostname must appear in the request's Host: header to
   # match this virtual host. For the default virtual host (this file) this
   # value is not decisive as it is used as a last resort host regardless.
   # However, you must set it for any further virtual host explicitly.
   #ServerName www.example.com

   ServerAdmin webmaster@localhost
   #DocumentRoot /var/www/html
   DocumentRoot /home/spider/public_html

   <Directory />
         Options FollowSymLinks
         AllowOverride None
     </Directory>
     <Directory home/spider/public_html/>
         Options Indexes FollowSymLinks MultiViews
         AllowOverride All
         Require all granted
    </Directory>

   # Available loglevels: trace8, ..., trace1, debug, info, notice, warn,
   # error, crit, alert, emerg.
   # It is also possible to configure the loglevel for particular
   # modules, e.g.
   #LogLevel info ssl:warn

   ErrorLog ${APACHE_LOG_DIR}/error.log
   CustomLog ${APACHE_LOG_DIR}/access.log combined

   # For most configuration files from conf-available/, which are
   # enabled or disabled at a global level, it is possible to
   # include a line for only one particular virtual host. For example the
   # following line enables the CGI configuration for this host only
   # after it has been globally disabled with "a2disconf".
   #Include conf-available/serve-cgi-bin.conf
</VirtualHost>

# vim: syntax=apache ts=4 sw=4 sts=4 sr noet


Probaj vidjeti gdje je kod tvog os-a sličan fajl.
Avatar
Postovi: 179
Postovi: 179
Pridružen/a: 15 stu 2011, 09:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
OS: Debian 11
Uspio sam dio napraviti, tj namjestio sam da mi uspjesno cita public_html iz mog user direktorija, ne znam jel mi trebaju ti virtualhosts zasad, bit cu zadovoljan i s ovim dok ne vidim dalje
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 12 sij 2022, 12:19
Lokacija: Split
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: EndeavourOS, PopOS
Ono što gledaš je dokumentacija za apache web server. Standardna je praksa inače imati jedan vhost po domeni, umjesto trpati sve u jednu jer će ti to prije ili kasnije prouzročiti hrpu problema. ideja je da stvari idu u sites-available u kojem su spremeljene konfe, i onda se u sites-enabled linka na ono u sites-available i sajt postane dostupan. Kada mijenjaš lokaciju di je docroot, do tamo ti mora imati pristup i apache web server, tj user sa kojim se on vrti (najčešće www-data).
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Imao sam i localne domene tipa sajt.loc, sajt1.loc,...

Ali onda bi na svakom računalu morao hosts datoteku editirati pa sam odustao i sve imam u public_html folderu.
Avatar
Postovi: 179
Postovi: 179
Pridružen/a: 15 stu 2011, 09:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
OS: Debian 11
shrike je napisao/la:Ono što gledaš je dokumentacija za apache web server. Standardna je praksa inače imati jedan vhost po domeni, umjesto trpati sve u jednu jer će ti to prije ili kasnije prouzročiti hrpu problema. ideja je da stvari idu u sites-available u kojem su spremeljene konfe, i onda se u sites-enabled linka na ono u sites-available i sajt postane dostupan. Kada mijenjaš lokaciju di je docroot, do tamo ti mora imati pristup i apache web server, tj user sa kojim se on vrti (najčešće www-data).

Ahaa, nisam ja nikad postavljao nijednu svoju web stranicu online, jedino sam jasno koristio github, iako usoio sam ovo gore prilično rijesiti za tipa novi projekt, problem je kad ja ocu lokalno dici postojeci projekt od firme kad skinem sve lokalno i stavim u ovaj folder i probam dici na localhostu, javlja gresku 500...
Ali pogledat cu apache dokumentaciju, pa ako ne riješim nakon toga, javim se ovdje
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 12 sij 2022, 12:19
Lokacija: Split
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: EndeavourOS, PopOS
PezerAFC je napisao/la:
shrike je napisao/la:Ono što gledaš je dokumentacija za apache web server. Standardna je praksa inače imati jedan vhost po domeni, umjesto trpati sve u jednu jer će ti to prije ili kasnije prouzročiti hrpu problema. ideja je da stvari idu u sites-available u kojem su spremeljene konfe, i onda se u sites-enabled linka na ono u sites-available i sajt postane dostupan. Kada mijenjaš lokaciju di je docroot, do tamo ti mora imati pristup i apache web server, tj user sa kojim se on vrti (najčešće www-data).

Ahaa, nisam ja nikad postavljao nijednu svoju web stranicu online, jedino sam jasno koristio github, iako usoio sam ovo gore prilično rijesiti za tipa novi projekt, problem je kad ja ocu lokalno dici postojeci projekt od firme kad skinem sve lokalno i stavim u ovaj folder i probam dici na localhostu, javlja gresku 500...
Ali pogledat cu apache dokumentaciju, pa ako ne riješim nakon toga, javim se ovdje


Nauči se postaviti logove za php, apache i sve ostale stvari koje koristiš i gledati što piše po njima. HTTP 500 može biti bilo što, a ispravni način saznati što je poigledati log i vidjeti što se događa.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Evo mene opet ovdje, dobio sam zadatak malo gledati i uciti u medjuvremenu, ali i dalje ne uspijevam podici projekt od firme na svom localhostu...

Dakle, podesio sam da mi cita projekte iz tog nekog foldera i kad pristupim preko localhosta on vidi foldere i sad na prvoj slici vidite 2 foldera, php-tuts je moj privatni na kojem vjezbam sintaksu i kad kliknem na njega uhvati index.php i projekt radi...
Ispod je folder smart u kojem imam foldere od firme, ali kad kliknem tu nista ne vidi, kao sto vidite na slici, kao da je folder prazan, probam sam i foldere iz tog foldera staviti u public_html zajedno sa ova dva, ali i dalje ih ne vidi, nemam ocito pristup, a kad probam fizicki napisati putanju do toga, dobijem ovaj error 500 i ovu poruku...

Ja sam guglao i trazio rjesenje, problem je najveci sto nisam pisao projekt i ne znam ni sam odakle poceti, u kojem fajlu traziti gresku i rjesenje...

Ako vam treba neki dalji uvid tu sam, iako ocito je tu meni opet neki "zajeb" sa tim apache serverom gdje ja zapinjem.

Hvala unaprijed
slika
slika
slika
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 12 sij 2022, 12:19
Lokacija: Split
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: EndeavourOS, PopOS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.