Sada je: 28 ožu 2024, 11:10.
Diskusije usko vezane uz Arch Linux i srodne distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ajmo se još malo tužakati. Nije čisti Arch nego Endeavouros, ali je Arch based. Arch repoi i tako to. Nakon toga instalirao Xubuntu nakon dugo godina. Naravno, sad Xubutu drži grub i smeće od Endeavourosa se ne boota. Moram pritisnuti F11 pa u boot opcijama odabrati Endeavouros. Što je to? Kakav je to posao? Radi li iste probleme i čisti Arch?
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
dupin je napisao/la:Ajmo se još malo tužakati. Nije čisti Arch nego Endeavouros, ali je Arch based. Arch repoi i tako to. Nakon toga instalirao Xubuntu nakon dugo godina. Naravno, sad Xubutu drži grub i smeće od Endeavourosa se ne boota. Moram pritisnuti F11 pa u boot opcijama odabrati Endeavouros. Što je to? Kakav je to posao? Radi li iste probleme i čisti Arch?


Na ženinom Acer laptopu( :-D ) je dual boot win10 i kubuntu. Da bi dual boot radio morao sam postaviti lozinku za bios(uefi). Tek tada sam mogao uređivati boot izbornik u biosu. Namjerno sam postavio da se win10 prvi podiže ali ako maknem lozinku iz biosa tada se win10 ne boota, samo plavi ekran. Ručno mogu bootati kubuntu ali win10 ne. Tek vračanjem lozinke sve radi. Da nije i kod tebe neka slična zlosretna kombinacija u biosu(uefi) nakon dodavanja drugog OS-a

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10
Ne znam je li isti slučaj i kod mene, ali nekako sumnjam. Naime, istu mi je stvar radio Endeavouros na starom kompu u dual bootu sa Debianom. Jedino rješenje je bilo da Endeavour "drži" grub. Tada bi sve radilo. Ma, prebrisati ću ga. Ovo nije sitnica.
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
@dupin: Vjerojatno je problem u tome što si, prilikom instalacije EndavourOS-a GRUB instalirao na jedan, a instalacijom Xubuntua na drugi disk.
Opcija ti je dodati Xubuntu na EndavourOS-ov GRUB i postavit taj disk kao glavni ili EndavourOS dodati u Xubuntuov.
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Sinoć sam se malo igrao s prikazom particija u terminalu, pa evo preview kako bi to trebalo izgledati:
Kod: Označi sve
clear && echo -e "EFI  ROOT (/)   HOME (/home)\n\e[7;32m     \e[7;33m           \e[34m                    \e[0m\n\nEFI  = 500M /dev/sda1\nROOT = 15G  /dev/sda2\nHOME = 30G  /dev/sda3\n"

Čekam vaša mišljenja. :-D
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Cooleech je napisao/la:@dupin: Vjerojatno je problem u tome što si, prilikom instalacije EndavourOS-a GRUB instalirao na jedan, a instalacijom Xubuntua na drugi disk.
Opcija ti je dodati Xubuntu na EndavourOS-ov GRUB i postavit taj disk kao glavni ili EndavourOS dodati u Xubuntuov.


Endeavouros je uredno dodan u Ubuntu grub nakon što sam instalirao Xubuntu. Iako ga Xubuntuov grub "vidi" Endeavouros se ne želi pokrenuti. Mislim da nije do toga što su dva diska, jer mi je isto Endeavour radio na starom kompu u dual bootu sa Debianom. Tamo sam imao samo jedan disk.
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
Ako je nekome promaklo prije 5 godina. :ljubav
BTW, treba li naglasiti da sam i sam jedan od 1.000.000. :thmb-up
http://slikodjel.linuxzasve.com/i/16200 ... GJFQM.jpeg
A 80-ih dok još nije bilo Linux-a, crtali smo na papiru. 90-ih je u Wordu nastala ova (jedna od mojih prvih) kreacija.
http://slikodjel.linuxzasve.com/i/16200 ... JGOLI.jpeg
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Ovo je neki vaš sektaš :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Ovo je neki vaš sektaš :-D

Da. I tvoj TP fan. Dobitna kombinacija.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Ima li netko problema sa bluetooth tipkovnicom i misem na Archu?
Koristim Logitech MxKeys i MxMaster 3, enableao sam i bluetooth na startupu i sve, problem je kad restartam ili palim pc, kao da nisu spojeni, zapravo ih vidim u bluetooth manageru i tek kad upalim/ugasim i tipkovnicu i mis prorade, ili kad samo prodjem preko ovih "tipki za ostale konekcije", oboje mogu bit istovremeno bit spojeni na vise PC-eva i sad linux je na jedinici, samo predjem na 2 pa na 3 vratim se na 1 i radi...
Dakle spojeni su, ali kao da ih treba nekako prikazati Archu "da su tu" hahah

Probao sam ove neke fixeve, ali ne pomaze, pa netko iskusniji nek kaze sta tocno da "otkucam" i koji output da zalijepim da provjerite greske..
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 12 sij 2022, 12:19
Lokacija: Split
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: EndeavourOS, PopOS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.