Sada je: 16 tra 2024, 04:28.
Diskusije usko vezane uz Arch Linux i srodne distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Evo cisto da se pohvalim da sam uspeo da dignem sistem :-D Imam neki osecaj da sam sigurno nesto lose odradio,pogotovo oko instalacije grafickog okruzenja,kao da sam pogresno instalirao drajvere ili mi nesto jos fali. Isto kad pokrenem htop komandu,procesor malo nepravilno radi,i smislu,nekad ga digne na dva core-a cak do 50%,sto mi je cudno,mozda da probam neki drugi kernel ili da doinstaliram neku podrsku za procesor ako uopste postoji. U sustini,ostalo mi namestanje samo grafickog okruzenja,shortcutovi za zvuk,brightness i network manager. Nekako mi je super sto imam klot sistem sada,i instaliram samo ono sto mi treba. I moram da priznam da mi se pacman skroz svidja kao paket menadzer,nekako mi je dosta jednostavniji. Sve u svemu, Arch mi se opasno svideo i vec mi je postao sad primaran. Iznenadio sam se koliko brzo radi i koliko malo ram memorije xfce na njemu koristi. Oziveo mi ovaj moj laptop,samo sto mi se ne zahvali! :lulz :lulz . Sad jedino da vidim sta mi jos sve treba od paketa da bi mi sistem skroz funckionisao kako treba...Hvala Vam ljudi jos jednom za pomoc!

slika - Evo fotke :)
Avatar
Postovi: 39
Postovi: 39
Pridružen/a: 07 pro 2016, 14:22
Podijelio/la zahvalu: 10 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Arch,xfce...
ja se bilježim za neke step by step na naški jer sam i ja riješio da ga instaliram jer sve je to ok,mint,ubuntu etc..ali hoću responzivnije, s obzirom da me je Vl@do pozvao u fan club možda sam trebao ga "potražiti"tamo :hmm
anyway ako treba sve formatiram/brišem ali idem kao nevino dijete u to..uz tab skripte
exithus lethalis
exithus lethalis
@ exithus lethalis

Instaliraj na načina da bootaš DVD/USB na kojem je Arch. Pokreni pa ukucaj

Kod: Označi sve
loadkeys croat


ako želiš da raspored tipkovnice bude hrvatski. Ako ti je svejedno, preskoči ovaj korak. Ionako ćeš tijekom instalacije postaviti raspored koji želiš. Nakon toga

Kod: Označi sve
wget http://goo.gl/XOWg71 & sh XOWg71


odgovaraj na piranja i to je to. Skriptu je napisao Cooleech. ;)
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2209
Postovi: 2209
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 96 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
dupin ti je sve rekao. Samo jedan ispravak. Nova verzija skripte je na adresi
Kod: Označi sve
is.gd/AISsh
, znači, kucaš
Kod: Označi sve
wget is.gd/AISsh && sh AISsh

Ovo će ti skinuti instalacijsku skriptu (wget...) i odmah ju pokrenuti (sh ...).
Slijedi upute, odgovaraj na pitanja i ako negdje zapne, pitaj ovdje.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6153
Moderator
Postovi: 6153
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 225 puta
Primio/la zahvalu: 333 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Zapravo, Vlado, može se koristiti i goo.gl jednako kao i is.gd. Obe verzije idu na istu adresu, samo je ova is.gd lakša za zapamtit. ;)
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6756
Moderator
Postovi: 6756
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 349 puta
Primio/la zahvalu: 412 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Cooleech je napisao/la:Zapravo, Vlado, može se koristiti i goo.gl jednako kao i is.gd. Obe verzije idu na istu adresu, samo je ova is.gd lakša za zapamtit. ;)

Da, krivo sam se odrazio. :-D BTW *obje :bleh
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6153
Moderator
Postovi: 6153
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 225 puta
Primio/la zahvalu: 333 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
hvala svima na odgovorima i pomoći ja sam u međuvremenu na manjaru ;) iso ću skinuti ( i jučer sam ali nisam kablom spojen pa ono ne mogu pingat dok se wifi ne postavi, jedino ako sam povezam usb tetheringom da mi to prepozna kao LAN..? )

Isprobal bih ga u virtualki prvo da ne moram se mučiti bootanjem i crnim ekranom ali mi je nešto u vezi virtualke disabled by bios a u biosu nisam našel uopće virtualizaciju..

uglavnom imam spreman (/),/home a ako i treba boot particiju..?

ili se stavlja bootabilna zastavica na (/)..?
exithus lethalis
exithus lethalis
exithus lethalis je napisao/la:..uglavnom imam spreman (/),/home a ako i treba boot particiju..?

ili se stavlja bootabilna zastavica na (/)..?

Da, boot flag ide na root (/) particiju ili na /boot ako je imaš odvojenu. ;)
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6756
Moderator
Postovi: 6756
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 349 puta
Primio/la zahvalu: 412 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
exithus lethalis je napisao/la:...

ili se stavlja bootabilna zastavica na (/)..?

Prije svega, bilo bi dobro da baciš oko na https://wiki.open.hr/wiki/Arch_Linux_Instalacija
Tu ti je detaljno opisano particioniranje. Na isti taj cfdisk će te dovesti i Cooleecheva skripta.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6153
Moderator
Postovi: 6153
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 225 puta
Primio/la zahvalu: 333 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Vl@do je napisao/la:dupin ti je sve rekao. Samo jedan ispravak. Nova verzija skripte je na adresi
Kod: Označi sve
is.gd/AISsh
, znači, kucaš
Kod: Označi sve
wget is.gd/AISsh && sh AISsh

Ovo će ti skinuti instalacijsku skriptu (wget...) i odmah ju pokrenuti (sh ...).
Slijedi upute, odgovaraj na pitanja i ako negdje zapne, pitaj ovdje.


Dakle usb tethering, proradilo i sve sam odradio po skripti i sad već 10 minuta je na dodavanju 5 najbržih mirrora..normalno za tethering..?

P.s.

Za wifi sam se namučio da na kraju ne proradi pa sam na tetheringu
exithus lethalis
exithus lethalis

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.