Sada je: 28 ožu 2024, 15:34.
Diskusije usko vezane uz Arch Linux i srodne distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav svima! :-D Evo mene posle duzeg vremena. Resio sam danas da instaliram cist Arch na svom primarnom laptopu, svestan toga da necu uspeti iz prvog puta,svaki korak iz one dokumentacije citam po milion puta. Uspeo sam da uspostavim wifi mrezu i da se prikacim na svoj AP. E sad, dosao sam do malog problema sa pravljenjem particija. (Pre instalacije nisam formatirao disk, jer sam svakako to planirao tokom instalacije). Kad sam pokrenuo cfdisk, meni on hard disk prijavljuje kao /dev/sdb, a USB sa kog instaliram kao /dev/sda. Citao sam po forumima da cu posle imati problem sa dizanjem sistema i da ce me bacati u grub recovery ili kernel panic. Sta onda uraditi da odradim particije kako treba,da posle dize normalno? Izvinjavam se ako je bilo ovakve teme na forumu, nisam uspeo da nadjem vezano za ovaj tip problema. Usput, prva mi je instalacija Archa (skoro mi se bas svideo, probao sam Manjaro i laptop mi mnogo brze radi nego na drugim distrama, al' kad cu vec koristiti Arch baziranu distru, hocu cist Arch! :thmbs-up ) . Ide mi bas sporo instalacija, (bukvalno sam na pocetku) al' nadam se da cu uspeti... Hvala vam unapred!
Avatar
Postovi: 39
Postovi: 39
Pridružen/a: 07 pro 2016, 14:22
Podijelio/la zahvalu: 10 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Arch,xfce...
Micko je napisao/la:Pozdrav svima! :-D Evo mene posle duzeg vremena. Resio sam danas da instaliram cist Arch na svom primarnom laptopu, svestan toga da necu uspeti iz prvog puta,svaki korak iz one dokumentacije citam po milion puta. Uspeo sam da uspostavim wifi mrezu i da se prikacim na svoj AP. E sad, dosao sam do malog problema sa pravljenjem particija. (Pre instalacije nisam formatirao disk, jer sam svakako to planirao tokom instalacije). Kad sam pokrenuo cfdisk, meni on hard disk prijavljuje kao /dev/sdb, a USB sa kog instaliram kao /dev/sda. Citao sam po forumima da cu posle imati problem sa dizanjem sistema i da ce me bacati u grub recovery ili kernel panic. Sta onda uraditi da odradim particije kako treba,da posle dize normalno? Izvinjavam se ako je bilo ovakve teme na forumu, nisam uspeo da nadjem vezano za ovaj tip problema. Usput, prva mi je instalacija Archa (skoro mi se bas svideo, probao sam Manjaro i laptop mi mnogo brze radi nego na drugim distrama, al' kad cu vec koristiti Arch baziranu distru, hocu cist Arch! :thmbs-up ) . Ide mi bas sporo instalacija, (bukvalno sam na pocetku) al' nadam se da cu uspeti... Hvala vam unapred!


Usput da napomenem da na hard disku imam instaliran Ubuntu Mate na kom nista bitno nemam,tj backup-ovao sam...
Avatar
Postovi: 39
Postovi: 39
Pridružen/a: 07 pro 2016, 14:22
Podijelio/la zahvalu: 10 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Arch,xfce...
1. Možda ovo pomogne dok se Cooleech ne javi. https://wiki.open.hr/wiki/Arch_Linux_Instalacija
2. Ono sa sda i sdb mi nije jasno (kao ni tebi). Meni je uvijek stick prepoznao kao sdb.
3. Postoji jednostavniji način uz Cooleechevu skriptu. Ovo je stara verzija, potraži, ima tu negdje i najnovija.
4. ...i najvažnije, dobrodošao među mlade i nešto starije Archere.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Smatram da neće utjecat na boot to što svoj HDD u live modu vidiš kao /dev/sdb, /dev/sdc ili kojigod već. Iskreno, sad nemam pojma dal' mi je HDD uvijek bio /dev/sda ili ne. Kako god bilo, jednom kad digneš OS tj. kad pokušaš podić instalirani OS bez spojenog USB stika ili drugog HDD-a, HDD će ti svakako biti /dev/sda. ;)

Link za moju skriptu (zadnja verzija) je uvijek isti (vidi potpis).
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Ne smeta ako je disk sdb, a usb sda... često se to dogodi i nikad nisam kasnije imao problema
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
moras samo paziti gdje instaliras grub, odnosno da ga ne instaliras na usb (/dev/sda)
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Obično samo dvije stvari mogu poći krivo a obje se mogu izbjeći, kako su već ljudi prije rekli, ako:

1. se grub instalira na pravi disk koristeći njegovu UUID oznaku a to je danas standard ali provjeri nakon instalacije gruba (to se može desiti ako je otkomentirana linija #GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true u /etc/default/grub.)

2. ako se za fstab oznaku root particije koristi UUID te particije (umjesto da se koristi putanja uređaja poput /dev/sdb1)

Ali ako se to i desi, možda ne sada ali jednom u životu, nije nikakav problem jer nad linuxom imaš kontrolu i možeš "pješke" posložiti sustav.

Recimo, u lošem scenariju, kad restartaš bez USB-a, tvrdi disk bi trebao postati /dev/sda. Ako je sve slučajno konfigurirano da je root na recimo /dev/sdb1, bit će problema.

Zato u grub meniju stisneš tipku "e" i promijeniš u liniji "linux" stavku root=/dev/sdb1 u root=/dev/sda1 i stisneš Ctrl-X (naravno, ako ti je instalirano na sda1 particiju harda), tek toliko da boota.

Što se tiče podizanja sustava nakon gruba - ako je fstab generiran da koristi UUID onda neće biti problema ali ako je sa oznakom poput "/dev/sdb1" onda se sustav neće dalje podići. Zato samo promijeniš oznaku root uređaja u /etc/fstab datoteci u UUID oznaku pravog diska ili u klasičnu oznaku uređaja recimo /dev/sda1, snimiš i restartaš i onda iz sustava popraviš /etc/default/grub te apdejtaš grub kako treba s komandom: grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg.
UUID se može pročitati npr. sa sudo blkid.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Evo me nazad ljudi,krenuo pre nekih sat vremena ispočetka sa instalacijom. Ovaj put mi mnogo bolje išlo. Sredio sam particije,mount-ovao ih,i sad u chroot-u sređujem sistem. Trenutno sam zakočio kod nameštanja /etc/hostname, a tog fajla u etc nema. Da li ja treba da ga kreiram ili? I posle sređivanja tih sitnica u sistemu dok sam u chroot-u,treba li da obratim pažnju na još neke stvarčice? E i ljudi,mnogo vam hvala na odgovorima i pomoći. Nadam se da ću i ja uspeti jednog dana vama da pomognem na forumu (barem pola od ovoga što ste vi meni,i naravno kada budem bio stručniji) :-) :-) Pozdrav za sve!
Avatar
Postovi: 39
Postovi: 39
Pridružen/a: 07 pro 2016, 14:22
Podijelio/la zahvalu: 10 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Arch,xfce...
E i nisam odgovorio za onu skriptu što ste mi preporučili. Mislim da nema smisla koristi je u početku kada želim da naučim. Posle kada budem znao kako to sve funkcioniše iza scene,i kada mi treba instalacija na brzaka,onda ću je koristiti. :-)
Avatar
Postovi: 39
Postovi: 39
Pridružen/a: 07 pro 2016, 14:22
Podijelio/la zahvalu: 10 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Arch,xfce...
Sad sam došao do nameštanja deamon-! i kernel modula...da li to treba da preskočim?
Avatar
Postovi: 39
Postovi: 39
Pridružen/a: 07 pro 2016, 14:22
Podijelio/la zahvalu: 10 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Arch,xfce...

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.