Sada je: 18 tra 2024, 09:05.
Diskusije usko vezane uz Arch Linux i srodne distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Do sada sam koristio najviše Ubuntoide, nešto malo i distre bazirane na Fedori (PCLOS) i Debianu (#! tj. BunsenLabs); penđere više ne koristim uopće (nemam ih na hardu). Uglavnom, razmišljam o prelasku na Arch ili neku njemu srodnu distru.

Ono što me zanima je li netko imao sl. put (Ubuntoidi->Arch) i na kakve je sve probleme nailazio, te kakve je promjene primijetio? Što se time dobilo, a što izgubilo?
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Avatar
Postovi: 193
Postovi: 193
Pridružen/a: 27 sij 2015, 19:52
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Prve distre bile su mi mahom ubuntoidi. Kako sam "sazrijevao" ubrzano sam koracao prema jedinoj pravoj.
Imaš ovdje cak i fan klub. Svi mi Archeri smo se u distrohopanju zaustavili na Archu, gdje cemo ostati dok nas smrt ne rastavi (naša, a ne smrt Acha koji je vjecan).
Možda djelujem malo navijacki (zovu me ovdje "agitprop"), ali stvarno ti ne mogu dati odgovor na pitanje "što gubimo".
Procitaj moj clanak http://www.linuxzasve.com/posljednji-po ... me-za-arch iz 2013. bit ce ti puno jasnije. Žao mi je što su nestale slike iz članka.
LP i puno srece sa novom distrom. Ako bude slucajno kakvih problema, slobodno se javi u pripadajucu temu.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6155
Moderator
Postovi: 6155
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 225 puta
Primio/la zahvalu: 337 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
@Vl@do
Ček, ček... di žurcaš? Za sada se još kao svaki penđeraš držim sigurnoga, tj. u ovom slučaju Ubuntua. ;)

No, prvo pitanje koje bih postavio jest koju distru baziranu na Archu odabrati - čisti Arch, Archbang ili nešto kao Manjaro?
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Avatar
Postovi: 193
Postovi: 193
Pridružen/a: 27 sij 2015, 19:52
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Čisti Arch, a Manjaro ako ti se ne da instalirati "ručno". Iako sada i za to postoji odlicna Cooleecheva skripta koja ti instalaciju odradi sama.
Arch je Arch, a Manjaro ti je više (graficki) prilagođen pocetnicima, ali baziran na pravom Archu.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6155
Moderator
Postovi: 6155
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 225 puta
Primio/la zahvalu: 337 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Vl@do je napisao/la:Čisti Arch, a Manjaro ako ti se ne da instalirati "ručno". Iako sada i za to postoji odlicna Cooleecheva skripta koja ti instalaciju odradi sama.
Arch je Arch, a Manjaro ti je više (graficki) prilagođen pocetnicima, ali baziran na pravom Archu.

Dakle, Manjaro bi bio nešto kao Ubuntu ali sa paketima za Arch?
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Avatar
Postovi: 193
Postovi: 193
Pridružen/a: 27 sij 2015, 19:52
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Približno točno.
Skini si Manjaro .iso, pa isprobaj malo, bez obaveze instaliranja. Ništa ne košta. Ako ti se dopadne, instaliraš pored svog Ubuntu.
Arch za sada nema live verziju, tako da ti je Manjaro opcija za upoznavanje sa tom jednostavnom, simpaticnom i uvijek svježom distrom.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6155
Moderator
Postovi: 6155
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 225 puta
Primio/la zahvalu: 337 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Vl@do je napisao/la:... Žao mi je što su nestale slike iz članka.....

Sad sam pogledao članak i ne mogu ti vratiti slike jer ih nisi stavio u WP nego si ih povukao sa pohrani.com i kad se on ugasio, otišle su i slike.
A ništa, napravi neke nove i ubaci ih u članak da ne zjapi prazan ;)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11346
Site Admin
Postovi: 11346
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Vl@do je napisao/la:Svi mi Archeri smo se u distrohopanju zaustavili na Archu, gdje cemo ostati dok nas smrt ne rastavi (naša, a ne smrt Acha koji je vjecan)
svecenik

Moja priča je gotovo pa ista. Prvo sam otkrio Ubuntu pa malo pomalo dogurao do Arch-a.... Kada savladaš instalaciju sve ostalo je toliko jednostavno, lagano i efikasno.

branac88 - mogu ti predložiti da pokušaš s EndeavourOS koji je "nastavak" Antergos projekta. Manjaro je ipak posebna prica, iako njega preporucam svima :thmbs-up
niingu
niingu
niingu je napisao/la:branac88 - mogu ti predložiti da pokušaš s EndeavourOS koji je "nastavak" Antergos projekta. Manjaro je ipak posebna prica, iako njega preporucam svima :thmbs-up

U čemu je razlika između Manjaro, Endeavoursa i Archa?

Koliko sam shvatio, Arch je temelj i ima kompliciranu instalaciju... a ostalo?
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Avatar
Postovi: 193
Postovi: 193
Pridružen/a: 27 sij 2015, 19:52
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Laički rečeno:
- Arch je temeljna distribucija. Instaliraš točno ono što želiš i instalacija je bez GUI-a - nekima je to teško ali nije komplicirano ako se držiš uputa na "Arch wiki". Također, možeš se koristiti i instalacijskim skriptama poput one Cooleechove.

- EndeavorOS je distribucija koja olakšava instalaciju Archa uz neke svoje male grafičke preinake. Ukratko, možemo to nazvati laganom Arch instalacijom jer sam izabireš DE koji hoćeš. Nakon instalacije korisnik mora sam instalirati koje aplikacije dodatno želi (LibreOffice itd...).

- Manjaro je baziran na Archu ali se razlikuje od njega jer ima svoje repozitorije i dosta svog dodatnog sadržaja. Također, korisnik bira svoju verziju distribucije koja mu odgovara ovisno o DE-u (GNOME, XFCE, KDE i ostale) u kojima su instalirane i ostale aplikacije koje Manjaro developeri smatraju potrebnima za lakše korištenje. Nadogradnje aplikacija i sustava su sporije nego kod Archa zbog "sigurnosti" kako bi se dodatno testirale. Manjaro pokušava korisnicima olakšati maksimalno - nešto poput Ubuntua.

Da skratim gore navedeno:
- kod Archa sve radiš sam;
- kod EndeavorOS-a neke stvari moraš uraditi sam ali ne i osnovnu instalaciju;
- Manjaro je "easy to use" i većina aplikacija ti dođe predinstalirana.
niingu
niingu

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.