Sada je: 18 tra 2024, 02:42.
Diskusije usko vezane uz Arch Linux i srodne distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav Archeri - uzvišena raso :thmbs-up

Pokušavam iscijediti maksimalno trajanje baterije na svom laptopu. Trenutačno koristim Arch GNOME.

Volim minimalizam i pokušavam imati što bolje performanse. Instalirano mi je 680 "paketa" i u mirovanju mi sustav troši oko 780-880 MB RAM-a (gledam preko screenfetch). Instaliran i namješten TLP na powersave cpufreq kao i postavke za integriranu Vega8. Brightness mi je uvijek na 30-40% te ne koristim Bluetooth... Tracker iskljucen i bez Evolution-a.

Trenutačno izvlačim oko 6-7 sati umjerenog korištenja (Firefox i LibreOffice) dok na Win10 doguram i do 10 sati.

Zanima me koliko bih dobio duže trajanje baterije ako se prebacim na XFCE ili KDE? (obožavam XFCE ali me živcira što moram ručno namještati Fn tipke :nee.... KDE mi je isto drag ali sam uvijek imao neke sitne mušice s Plasmom). Razvoj XFCE-a se totalno usporio, to priznaju čak i njihovi developeri....a KDE-eva budućnost mi se čini upitna jer se cijeli Linux svijet fokusirao na GTK... pface

Zanimaju me svi vaši savjeti i iskustva kako poboljšati vijek trajanja baterije i opcenito performanse.

Hvala :kinez:

Edit:
Najbolji DE što se tiče rada na bateriji po mom mišljenju:
- prvo mjesto dijele KDE, XFCE i LXQt,
- ostaje mi GNOME sa slabijim trajanjem ( oko pola sata do sat vremena manje).
Zadnja izmjena: niingu; 15 pro 2019, 10:17; ukupno mijenjano 4 put/a.
niingu
niingu
Haha, da uzvišena raso! :lulz
Gnome je prilično rastrošan s resursima, bolja opcija bi bila Mate ili Xfce. KDE Plasma je iznenađujuće dobro optimiziran, u resursima je štedljiviji nego Mate! Ne znam otkud ti ideja da će KDE igdje, ipak je to jedan od najprilagodljivijih desktopa, a to linuxaši vole, zar ne?
Vjerujem da bi uz KDE/Xfce/(vjerojatno i Mate) dobio bolje trajanje baterije, negdje oko 8-9 sati.
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6757
Moderator
Postovi: 6757
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 351 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Probat ću XFCE i KDE...sad me baš zanima koji je štedljiviji.
Čini mi se kako XFCE nije ni lagan toliko otkad se prebacio na GTK3.

KDE mi je odličan i nije mi jasno zašto su se sve velike distribucije odlučile upravo za GNOME...vjerojatno zbog utjecaja Red Hata :/
niingu
niingu
Prije će biti da su te velike distre gledale dostupnost programa, a ne utjecaj ikoga sa strane. KDE ima neke svoje KDE-specifične programe i u globali su ok, čak odlični. Ali provaj upogonit RDP klijent koji dođe s KDE-om. Remmina mi radi odlično, ali ovaj KRDC na Archu jednostavno se ne želi povezati.
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6757
Moderator
Postovi: 6757
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 351 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Kužim... evo instalirao sam XFCE pa ću testirati nekoliko dana njega pa onda KDE.
Zapeo mi je za oko i LXQt pa možda probam i njega.
niingu
niingu
XFCE - nakon tri dana korištenja:
Definitivno se vidi razliku u potrošnji RAM-a. Prosječno se vrti na 500-600MB što je osjetno lakše od GNOME-a koji mi je bio oko 780-880MB (blokirani Tracker).
Vidi se prelazak na GTK3 jer imam dojam da je prije toga potrošnja bila puno manja.
Screen tearing mi je stalno prisutan, sa compositorom ili bez, a i Fn tipke za Brightness i Trackpad (On i Off) ne rade... Nešto sam gledao kako ih osposobiti ali nemam previše slobodnog vremena ni volje.

Zaključak: dobio sam jedan sat duže prosječnog korištenja na bateriji u odnosu na GNOME.

Uglavnom, instaliram Plasmu i za tri dana javim dojmove. :)
niingu
niingu
Moj zaključak nakon nekoliko dana testiranja KDE Plasme ( ali i LXQt-a paralelno u virtualci):

- Plasma je apsolutno fantastična. Stvarno sam oduševljen. Fluidnost, brzina, mala potrošnja RAM-a i puno manje opterećenje CPU-a od GNOME-a, a usudio bih se reći čak i od XFCE-a u nekim stvarima.

- prosječna potrošnja RAM-a bila mi je između 550-650MB po "screenfetchu" (dok je System monitor prikazivao 380-400MB). Wow. Definitivno drugačija Plasma nego što je pamtim.

- KDE aplikacije su fantastične.

- rad na bateriji mi je trajao prosječno jedan sat duže nego na GNOME-u...gotovo identično XFCE-u.

Da previše ne duljim, prebacujem sva računala na Plasmu jer me toliko pozitivno šokirala. Valjda sam se previše opustio uz GNOME da sam zaboravio kako je to ponovno imati kontrolu na svojim DE-om.

Thanks na savjetu :)

P.S.
Iako još nije dovoljno "zreo", sviđa mi se LXQt te mi on ide na staro Celeron računalo :D Imam osjećaj kako ovog DE-a čeka svijetla budućnost.
niingu
niingu
Isprobavao sam LXQt, neke stvari još nisu bile popeglane ali je definitivno korak naprijed za LX desktop.
Za Plasmu sam i sam se uvjerio u drastičan iskorak u kvaliteti koda u odnosu na bilo što u pisano na Qt4 platormi. ;)

Što se tiče moje skripte za instalaciju Arch Linuxa, nekoć je imala i KDE, sad planiram povratak KDE-a jer je Plasma jednostavno sve ono što od modernog DE-a možeš poželjeti.
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6757
Moderator
Postovi: 6757
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 351 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
kao i sve drugo, najveci rezultati potrosnje baterije na linuxu postizu se konfiguracijom kernela
sam desktop environemnt igra neku ulogu ali ne znacajnu
mozda obicnim windows managerom mozes postici upola duze trajanje baterije, konfiguracijom kernela mozes jos vise
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Planiram se uhvatiti u koštac i s custom kernelom ali trenutačno nemam dovoljno vremena...a da budem iskren, nemam ni volje :D

Evo upravo instaliram ponovno Arch ali sa GNOME DE-om... KDE me oduševio ali nikako da prijeđem preko nekih malih bugova (ponekad mi se freeza sve na sddm-u prilikom boot-a, nakon što formatiram USB - touchpad mi prestane raditi pa moram rebootat, ventilatori na laptopu mi se često pale i dugo rade a ne prikazuje mi nikakvu CPU ili SSD aktivnost...). Očito ću morati svakih nekoliko mjeseci provjeravati KDE :/
niingu
niingu

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.