Sada je: 28 ožu 2024, 14:54.
Diskusije usko vezane uz Arch Linux i srodne distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Cooleech je napisao/la:Evo, skripta je na GitLabu. Možete testirati dal' se instalira sve što skripta traži, za neke pakete, ako ih nemate instalirane (sudo, xterm, zenity i slično), stvorit će datoteku NEDOSTAJUCI_PAKETI.txt dok će ostatak ponuditi za instalaciju.
Pokretanje/povezivanje i prekidanje veze se radi preko ikone na desktopu. Čak ako i nemate gdje povezati se na Check Point, test instalacije i odinstalacije je dobrodošao kao i svaki drugi povratni info. ;)

Tako bih rado krenuo u ovu Arch avanturu, posebno jer mi se čini da je ovo put do instalacije samo onog softwera koji mi zaista treba... ali mislim da za ovo nisam spreman, i da je Arch kategorija iznad mene.

Možda na nekom stroju sa strane, bih i testirao ove skripte... po receptu recimo http://www.linuxzasve.com/arch-linux-thinkpad-bingo. Iako moj stroj ima nekoliko SSD diskova, plus HDD koji je odspojen, tako da je moguće, da tu ima prostora za eksperimentiranje, kojemu sam prilično sklon... ali bojim se da moj 12-godišnji PC na tom putu ne bi izdržao moju "stručnost".
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
S Cooleechevom skriptom ćeš instalirati Arch bez muke. I moj je komp bio star pa je sve radilo. Zadnji put kad sam probao bilo je problema s gafikom, ali to je do mog kompa, grafičke... Probaj, možeš samo dobiti. ;)
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
dupin je napisao/la:...Probaj, možeš samo dobiti. ;)

Upravo tako. Imao sam ga i na starom HDD-u. Pogledaj Cooleechev potpis. Bubni skriptu i samo peri-deri. Nećeš požaliti. Arch ti ne može uništiti stroj. A u slučaju bilo kakvih problema ovdje imaš vrhunsku korisničku podršku gratis i to 0-24 365 dana u godini.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
@Optimus, savjetujem ti da NE IDEŠ tek tako u Arch. Sigurno je lako instalirati uz pomoć Cooleecheve skripte, ne sumnjam da je obavio izvrstan posao i nitko se na ovom forumu nije žalio, ali neće ti biti lako održavati sustav ako se nikad prije nisi sreo s Archom. Debian i njegovi derivati imaju posve različitu sintaksu naredaba, a u Archu ti nema spasa ukoliko zbilja dobro ne vladaš radom u Terminalu.

Ako te baš privlači Arch, preporučujem ti da barem šest mjeseci prije instalacije isprobaš Manjaro ili neku srodnu distru, koja je puno više automatizirana i pomaže neiskusnom korisniku kroz razne grafičke aplikacije, tako da ne ovisiš posve o terminalu. Osobno bih izabrao Arch samo onda kad bih ga znao instalirati bez skripte, koristeći isključivo pomoć Arch-wiki stranica.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Nažalost, moram povući sve što sam govorio. Probao sam danas instalirati Arch i ne ide. Vjerojatno je do mene, jer prvi put radim u UEFI modu. Vjerujem da je to izvor svih mojih muka. Uglavnom, po završetku instalacije izbaci mi poruku unknown filesystem ili tako nešto i nakon toga grub_rescue. Ajmo savjeti, sugestije,kritike,podsmjeh...
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
rudar je napisao/la:@Optimus, savjetujem ti da NE IDEŠ tek tako u Arch. Sigurno je lako instalirati uz pomoć Cooleecheve skripte, ne sumnjam da je obavio izvrstan posao i nitko se na ovom forumu nije žalio, ali neće ti biti lako održavati sustav ako se nikad prije nisi sreo s Archom. Debian i njegovi derivati imaju posve različitu sintaksu naredaba, a u Archu ti nema spasa ukoliko zbilja dobro ne vladaš radom u Terminalu.

Ako te baš privlači Arch, preporučujem ti da barem šest mjeseci prije instalacije isprobaš Manjaro ili neku srodnu distru, koja je puno više automatizirana i pomaže neiskusnom korisniku kroz razne grafičke aplikacije, tako da ne ovisiš posve o terminalu. Osobno bih izabrao Arch samo onda kad bih ga znao instalirati bez skripte, koristeći isključivo pomoć Arch-wiki stranica.
Ma više je u pitanju taj informatički nerv, isprobavanja nečeg novog... svjestan sam svojih dometa, tek sam zagrebao po površini Debian svemir... i do daljnjeg ostajem na tome.
Ovoj priči me vuče mogućnost da se oslobodim suvišne ambalaže od softwera, odnosno da zadržim, odnosno instaliram na stroju samo ono šta mi je potrebno i sa čime rukujem, a to nije let u svemir i kvantna fizika...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Želiš li bolje upoznati sustav (a ponavljam staru mantru, Linux je jedan i Linux je kernel...), s obzirom na svoja postojeća iskustva iz Debiana možeš instalirati minimalnu verziju Debiana, pa potom birati aplikacije koje želiš i koje su ti potrebne. Mislim da je pravo znanje kad korisnik dubinski upozna distru koju koristi. Ako te to zanima, mogu dati dodatne podatke u temi uz Debian, da ne smetamo ovdje Archerima.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
dupin je napisao/la:Nažalost, moram povući sve što sam govorio. Probao sam danas instalirati Arch i ne ide. Vjerojatno je do mene, jer prvi put radim u UEFI modu. Vjerujem da je to izvor svih mojih muka. Uglavnom, po završetku instalacije izbaci mi poruku unknown filesystem ili tako nešto i nakon toga grub_rescue. Ajmo savjeti, sugestije,kritike,podsmjeh...

Otvori u nanou /etc/fstab, vjerojatno ti je sustav na sda disku, a tu piše da je na sdb...

BTW, plairam neke stvari dodati u skriptu poput izbora vrste instalacije (MBR/UEFI), (polu)automatsko particioniranje diska, izbor timezonea.. svašta nešto. Strpljenja samo! :-D
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Nema se što sada pokušavati jer sam u ljutnji pregazio Arch i instalirao EndeavourOS. Kad već pričamo o skripti,jedna mala sugestija. Možda se događa samo meni , ali ne vjerujem. Paket wget treba instalirati ako se želi nastaviti s instalacijom. Možda si ti mijenjao naredbu za preuzimanje skripte a ja to ne znam pa se još uvijek koristim starom poveznicom. I kao drugo, nemoj da dugo čekamo na to poboljšanje sa UEFI opcijom. Baš bi bilo lijepo imati taj izbor. :-D ;)
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
rudar je napisao/la:Želiš li bolje upoznati sustav (a ponavljam staru mantru, Linux je jedan i Linux je kernel...), s obzirom na svoja postojeća iskustva iz Debiana možeš instalirati minimalnu verziju Debiana, pa potom birati aplikacije koje želiš i koje su ti potrebne. Mislim da je pravo znanje kad korisnik dubinski upozna distru koju koristi. Ako te to zanima, mogu dati dodatne podatke u temi uz Debian, da ne smetamo ovdje Archerima.

Slažem se, i hvala na ponudi, rado ću primiti svaki savjet... Dali da se vežem na neku postojeću temu na Debianu ili da otvorim novu, odnosno kako možda do tebe direktno ?
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.