Sada je: 29 ožu 2024, 07:35.
Diskusije usko vezane uz Arch Linux i srodne distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

bertone je napisao/la:Gle, nije kod tebe problem Linux Distribucija nego proizvođač hardvera koji ugrađuje jeftine komponente (ne nužno jeftine u smislu kvalitete nego one na kojima mogu izvući najviše popusta za sebe), ali barem su u HP-u toliko "pošteni" da nemaju white list kompatibilnih komponenti za određenu seriju pa se wifi kartica zamijeni za 50-100 kn.


Ma ovaj laptop je teška žalost, da je moj već bi ga .......... uf :-D :-D Jedino što će se menjati je hdd-ssd ali kad se stanje sa cijenama malo smiri.

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10
NoMaam je napisao/la:Oko nove godine sam se fino "izvozao" s OVIM laptopom. Od hrpe distri manjaro je na njemu radio najbrže ali nisam mogao osposobiti wifi karticu, da se hebeš. Uputstvo ono,ovo. Mjenjaj kernel ovaj, onaj ali ne ide. Instalirao Xubuntu 20.04 na laptop odradio instalaciju wifi drivera po uputstvu i sve radi. I što sad ?

Isti problem sam imao sa svojim HP-om Probook 450G4 kad sam prije cca mjesec dana odlučio instalirati Arch s KDE-om na njega. Do nedavno je tu bio Arch s Mate DE-om.
Dobrih tjedan dana pokušavanja ovog i onog da bih slučajno naletio negdje po wikiu da za Intel wi-fi kartice treba imat instaliran linux-firmware. I pogodi što? Nakon samo jedne naredbe (sudo pacman -S linux-firmware) sve radi ka' sat!
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Kad stavim "ssd" svakako ću ponovno pokušati s Manjarom. Na tom laptopu je " Realtek RTL8723BE wireless LAN Controller".

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10
Jutros prolikom updatea izbacilo mi sljedeću grešku:

nss: /usr/lib/p11-kit-trust.so exists in filesystem
lib32-nss: /usr/lib32/p11-kit-trust.so exists in filesystem


Nakon malo googlanja našao rješenje. Treba upisati ovu naredbu:

pacman -Syu --overwrite /usr/lib\*/p11-kit-trust.so


Pa dijelim ovdje ako se još kome javi ova greška prilikom narednog updatea.
Linux za srce i dušu.

GitHub
Twitch
YouTube
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 09 ožu 2020, 19:12
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
Može i jednostavnije, ali potencijalno i opasnije:
Kod: Označi sve
pacman -Syu --overwrite "*"

Ovako će prepisati sve što mora. ;)
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Jeste li u mogućnosti imati Viber pozive (i audio i video) na Archu? Ja nisam. Kada zovem, piše mi da zovem, ali onaj kojeg zovem ne dobiva nikakav poziv. A kad mene zovu kad je "javim" ne uspostavlja vezu.

Probao sam googlati, ali ne dobivam nikakvo rješenje. Također, probao sam izvući fileove iz .deb file pa ih koristiti umjesto postojećih koje sam skinuo sa AUR-a, ali rezultat je bio isti.
Linux za srce i dušu.

GitHub
Twitch
YouTube
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 09 ožu 2020, 19:12
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
Sven je napisao/la:Jeste li u mogućnosti imati Viber pozive (i audio i video) na Archu? Ja nisam. Kada zovem, piše mi da zovem, ali onaj kojeg zovem ne dobiva nikakav poziv. A kad mene zovu kad je "javim" ne uspostavlja vezu.

Probao sam googlati, ali ne dobivam nikakvo rješenje. Također, probao sam izvući fileove iz .deb file pa ih koristiti umjesto postojećih koje sam skinuo sa AUR-a, ali rezultat je bio isti.

Nisam probao ni zvati ni primati pozive, ali sam primijetio kako nekada neće poslati slike ili video dok ga ne restartiram. Sa tekstualnim porukama nemam problema, štoviše dođu mi i brže nego na mobu.

btw. jesi li probao stariju verziju koja je dostupna kao snap aplikacija?
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Avatar
Postovi: 193
Postovi: 193
Pridružen/a: 27 sij 2015, 19:52
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Imam Viber na Archu ali ga koristim samo za tekstualne/slikovne/video poruke, nemam mikrofon pa ga ne koristim za pozive. Ako pronađem svoj stari mikrofon negdje, javim rezultate. ;)
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Pozdrav, Archeri!

Nova verzija ALIS skripte nudi i instalaciju KDE Plasme te modificira PS1 iz "dosadnog" [user@hostname (lokacija)]$ u parodiziran win prompt :-D
Uglavnom, link je isti kao i do sada:

https:/is.gd/ALISsh

Instalacija putem ALIS skripte, u liveu Arch ISO-a:
Kod: Označi sve
wget is.gd/ALISsh && sh ALISsh


Dalje samo pratite upute koje vam nudi skripta. ;)
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Opet ja sa problemima na Viberu. Instalirao sam Viber preko Snapa i sad pozivi rade. Jedino što Viber ne vidi web kameru (ni ovu ugrađenu u laptop niti kada na usb spojim vanjsku web kameru). Ima li netko možda rješenje? Na Ubuntu forumu sam vidio da predlažu davanje dozvole Viberu da koristi kameru, ali kako to napraviti na Archu?
Linux za srce i dušu.

GitHub
Twitch
YouTube
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 09 ožu 2020, 19:12
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.