Sada je: 29 ožu 2024, 06:31.
Diskusije usko vezane uz Arch Linux i srodne distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

exithus lethalis je napisao/la:........



Vidim da te ima u mnogim temama,pa nisam siguran na kakve si sve probleme naletio, za kaj koristis racunalo i kakav ti je hardver ( starost, snaga..).

Operativni sistem je samo interface izmedju aplikacija i hardvera ( posredstvom upravljackih programa ).

Govoriti o izgledu ( dizajn ) je subjektivno, i uvjek nas je odvuklo u rasprave, jer je meni kde vrh dizajna, a nekome gnome, a mnogi vole i xfce koji je za mene na nivou dizajna win98.

Poanta je da su aplikacije glavne, jer u njima radis, surfas, slusas muziku, gledas filmove, obavljas poslovnu korespodenciju, dok je npr file manager bitan ako vrsis puno manipulacija sa fileovima...

Manjaro je super, dolazi sa dosta predinstaliranog softvera, no ima valjajući pristup pa ponekad ima rucnih intervencija nakon ponekog upgradea.

Probaj par dana manjaro kde u live modu, nemres donesti stav u pol vure.

Vecina problema se lako rijesi, mozda nisi napravio dobar instal medij, ili nisi bios-uefi dobro podesio, i sl...

A i bilo bi dobro da ides korak po korak. Kreni od downloada i cheksuma koji mnogi zaborave.

.
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
jasno slažem se, i razumijem te, daleko od subjektivnosti xfce isto možebiti lijep zbog funkcionalnosti ali i izgleda..sad sam u stavu upoznaj prvo ali pritom nemoj imati glitcheve kao što je bio slučaj na manjaru i moram priznati da sam zasad probao jedino kde ubuntu i kde chakra danas instaliran i moram reći da uz peppermint os jedina ckakra mi lijepo radi a opet kde a moje specifikacije nisu nešto..kolko znam chakra ni nema drugih osim kde sučelja al dobro radi..zbog procesora mojeg nije da leti ali sam zadovoljan..ne troši šreviše s obzirom da je kde
linux mint 21.1 (Vera) xfce
Postovi: 232
Postovi: 232
Pridružen/a: 25 kol 2017, 15:13
Lokacija: Dragalić
Podijelio/la zahvalu: 24 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: LM 21.2 xfce
Ta fama da je kde gutac resursa već par godina vise nije tocna.

U live modu opali screenshot iz nekog soft za nadzor usage sistema za kde i za xfce i iznenadit ćes se rezultatima. Meni gnome i cinnamom su "tezi" nego kde ( plasma ).

Naravno, govorim o hardveru koji je mćadji od cca 5 god.

U plasmi odes u postavke, desktop efekti, pogasi sve, ako imas amd grafu onda i opengl promjeni, pa ces osjetiti razliku...

Ali ako neznas osnove ( uefi, install medij... ) te ako tu negdje grijjesis, sve posle je uzalud. Par kb tazlike u iso fileu moze predstavljati razliku nebo i zemlja, zato uvjek provjeravaj cheksum.

.
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Ahoj,

ne znam zapravo gdje postaviti ovo pitanje, ali nekako me guglanje navelo da je problem ipak vezan uz Manjaro XFCE.
Pokušao sam i pretražiti forum, ali nisam naletio na ništa pametno nažalost.

Uglavnom, jučer sam uzeo novi laptop (Asus UX430AU) koji ima 14" FHD display s rezolucijom od 1920x1080.
Ono kaj se događa je da scaling na određenim QT aplikacijama ne funkcionira kako bi trebao.
Rezultat je identičan kao i na ovim linkovima:
https://forum.manjaro.org/t/xfce-scaling-issue/26658
https://forum.manjaro.org/t/qt-applicat ... ig/20716/2

Kod mene su VLC i qBittorrent grozno skalirani i jednostavno ružno-ogromni.
Pokušao sam sljedeće stvari koje nisu pomogle:
- promijeniti icon theme u Appearance i u qt5ct
- igrao se sa scalingom u Appeararance > Fonts
- u /etc/environment stavio QT_QPA_PLATFORMTHEME=gtk2
- QT_AUTO_SCREEN_SCALE_FACTOR=1 qbittorrent

Zanimljivo je da na poslovnom laptop (HP od 17") imam instaliranu identičnu distribuciju te da na displayu koji također podržava dientičnu rezoliciju (ali je 17") nema takvih problema, što me upućuje na "klasične" linuxovske probleme s HiDPI prikazom.
Ili se varam?

Uglavnom, bilo kakav savjet je dobrodošao prije nego poludim i steram sve u PM. :D
KAJ
Avatar
Postovi: 59
Postovi: 59
Pridružen/a: 06 lip 2012, 14:46
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 14 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Fedora 34
jesi probao DPI settings promijeniti?
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Uf, to sam valjda zaboravio napomenuti.
Da, igrao sam se s DPI settingsima također.
Po defaultu je na 96, pokušao sam i to mijenjati, ali situacija se nije nimalo poboljšala.

U međuvremenu sam bootao Manjaro KDE sa sticka i tamo taj problem ne postoji, tako da je fakat vezano uz Manjaro XFCE i valjda neke defaultne postavke. :\
KAJ
Avatar
Postovi: 59
Postovi: 59
Pridružen/a: 06 lip 2012, 14:46
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 14 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Fedora 34
Dakle skinem verziju 16.06.x86 xfce i napravim ga bootabilnim s usb-a a sad to činim preko dd-a u trenutku kad pišem jer problem je sljedeći,mada ne vjerujem da je to zato jer sam koristio disk image writer koji dolazi predinstaliran na linux lite.

uglavnom sve on u legacy mode-u prezentira i slika laptopa i trebam izabrati boot opciju uz mogućnost kernela sa acpi,apic local,safe,default(sve isprobano) i nakon što odaberem on samo stoji,blank screen i ona crtica što fino blinka i nema promjene..a frustrira me kod novijih kernela da su kod gruba kad odaberem manjaro neki glitchevi,on napiše nešto tipa acpii i još nešto i dođe u manjaro i radim sve samo nije mi to to..inače on nađe vesa na hardware tool i instalira dakle na 17. + verzijama ali nije to to kad on me i prilikom bootanja barem dva reda acpiem zagnjavi a ja ako dodam bilo koji parametar od acpi_linux,off,windows ne dobijem ništa ili veći boot problem

znam da sam ga nadrobio ali zbiljam želim xfce ;)

Daklem ;) isprobao gro flavoura na 17.+ verzijama i zanimljivo svi rade ali, sad sam trenutno na mate-u..uvijek prije instalacije kaže da zbog mog hardwarea neke stavke neće dobro raditi..prva je ta da na primjer ja mogu dobro formatirati usb na liteu a tu ga formatiram a ne mogu ga montirati u gpartedu..sad acpi i neki glitchevi ne znam kolko je to bitno za brigu..vidjet ću..bilo kakve upute osim one u pdf-u za pitanje grafike dobro došle
linux mint 21.1 (Vera) xfce
Postovi: 232
Postovi: 232
Pridružen/a: 25 kol 2017, 15:13
Lokacija: Dragalić
Podijelio/la zahvalu: 24 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: LM 21.2 xfce
https://s1.postimg.org/32c3yxtpqn/Slika_zaslona_2017-10-03_19-55-58.png

Da se malo pohvalim oko chatanja s mullerom i čovjek mi je zbilja pomogao i pokazao laptop s kojim kreću..spitfireom :thmbs-up

Edit: Cooleech
linux mint 21.1 (Vera) xfce
Postovi: 232
Postovi: 232
Pridružen/a: 25 kol 2017, 15:13
Lokacija: Dragalić
Podijelio/la zahvalu: 24 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: LM 21.2 xfce
Nego, koliko ste najduže furali Manjaro s konstantnim nadogradnjama pre nego je sve otišlo kaput? Bilo bi dobro imati nešto pouzdano a da ne moram da mislim da li će da prestane s podrškom ili da li je izašla nova verzija.
"Onaj koji je video kako vaskrsava mrtvac, s tim se privid neće poigrati" Danilo Kiš
Avatar
Postovi: 888
Postovi: 888
Pridružen/a: 21 lis 2012, 01:13
Lokacija: Ljubljana
Podijelio/la zahvalu: 108 puta
Primio/la zahvalu: 45 puta
Spol: M
OS: Debian 9 - Gnome
Mene Arch nikada nije iznevjerio. Vidim da koristiš i Debian. S njime ne bi smio imati problema. Iskreno, ne sjećam se kada sam instalirao taj dual boot ( Debian testing i Arch ) i još uvijek je sve O.K. Nadam se da je pomoglo. ;)
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 17 gostiju.