Sada je: 28 ožu 2024, 09:03.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Sinoć sam pročitao kaj je @domy_os napisao pa kako sam i ja osjetio da mi se LM (bez obzira na verziju) pomalo vuče u zadnje vrijeme, uzeo sam X230 sa 8 GB RAM-a, od prije sam na dva 265 GB Intel 1500 Pro SSD-a imao instaliran LinuxMint 20.2 (Cinnamon DE) i eOS 5.1.7 pa sam sinoć i jutros po dva sata koristio svaki OS za net, mail, malo pisanja i 35 min reprodukcije videa (znači ništa posebno) i rezultat je:

LinuxMint 20.2 = 5.1 GB RAM-a + 1.5 GB SWAP
eOS 5.1.7 = 1.6 GB RAM-a bez korištenja SWAP-a

Ne želim dalje ići istraživati razloge zašto LM papa skoro tri puta više RAM-a, samo sam si htio potvrditi da nisam lud kad mi se činilo da je LM sporiji.

@dupin, nek te dugo i tiho služi novi PC, sad imaš jednu brigu manje :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Kako mjerite, odn. očitavate zauzeće RAM-a? Mislim da se tu možda krije kvaka.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Uvijek skoro isto, isprobao sam:
- System Monitor
- naredbom:
Kod: Označi sve
neofetch
ili
Kod: Označi sve
free
ili
Kod: Označi sve
free - h
ili
Kod: Označi sve
free - h -w
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
neofetch ispisuje istu free memoriju isto kao komanda free u stupcu free memory .)
Kvaka je u tome da taj free, također niti stupac "used" nisu ono što izgleda. taj free je memorija koja je potpuno neiskorištena, tj. beskorisno egzistira, A linux pokušava što više memorije iskoristiti u razne svrhe da ne bude beskorisna, recimo za razna keširanja. Stupac "available" je nekakva probližna procjena prave free memorije. Znači što više memorije ima, linux će je pokušati nečim popuniti da ubrza stvari. Pogotovo kad je uključen glomazni firefox.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Ma šareno je to kad gledaš na više mjesta, ali definitivno ima razlike između LM i eOS-a (nisam hvatao ss kad sam provjeravao na X230, ali imam jedan sa LM na T420 i 16GB RAM-a,... šareno :-D )

slika

EDIT:
Ma najbolje se ne zamarati time jer kako bi rekao gospodin Murphy (Murphy's law):
"Čovjek koji ima jedan sat uvijek zna koliko je sati, čovjek koji ima dva nikad nije siguran" :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
rudar je napisao/la:Da osobno kupujem novo stolno računalo, tražio bih "iz principa" 16 GB RAM, ali moram reći da se ne slažem s tvrdnjom da je 8 GB RAM premalo. Sve ovisi o tome čime se čovjek bavi; meni je još uvijek dovoljno 4 GB, a koristim paralelno Mate radno okruženje uz Debian 11 te Plazma 5.20 uz Kubuntu 20.04 (i baš mi je taj Kubuntu došao kao ugodno iznenađenje, u odnosu na ono kakav je bio prije nekoliko godina).

Međutim, pratim sa zanimanjem @Dupinovo iskustvo, jer sam o tvrtki od koje je kupio računalo pročitao valjda najviše teških kritika od svih većih dobavljača informatičke opreme u RH, koji i dan-danas rade. Nikad nisam poslovao s njima, zbilja ne znam jesu li sve te negativne ocjene i prigovori opravdani (možda tvrtka zbilja dobro i pošteno radi, a napadaju ih zlonamjerni ljudi), ali priznajem da se zbog toga pročitanog ne bih odlučio kupiti računalo kod njih.

Meni je 8GB RAM malo, Firefox jede i preko 4GB (ovisi koliko tabova), SWAP od 2GB mi je non-stop ispunjen, a Ubuntu čuva uvijek oko 3GB RAMa prazno. Osjeti se potreba za 12-16.

A spomenuta trgovina je uvijek bila fer i kod njih kupujem. Jedan "skuplji" uređaj sam im vratio, drugi zamijenio. Odmah su mi vratili novac za prvi, a drugi koji je bio neispravan su odmah zamijenili za novi, a nisu ga ni provjeravali da li je ili nije ispravan, već sam odmah dobio novi.
Dok to nije slučaj kod većine trgovina a pogotovo e trgovina, gdje moraš prijeti tužbom da bi ostvario svoja prava kao kupac :)
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Meni stvarno nije jasno kakve vi to sustave koristite, meni Arch+KDE s 4 GB RAM-a, upaljen firefox s par tabova, GIMP s učitanom FHD slikom, VLC samo pokrenut, uzima oko 2, 2,5 GB RAM-a. :hmm
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Htio sam samo skrenuti pozornost na to da ta količina korištenog RAM-a nije toliko bitna jer je uobičajeno da se u njega trpa sve i svašta, koristilo se ili ne. Također, količina korištenog SWAP-a isto ne znači puno ako je linuxu naređeno da koristi puno swapanja na disk. Ja si podesim swapon na 10 i na 4GB laptopu praktički nikada ne okida. Vjerujem da je razlika između eosa i minta samo u par podešavanja koja se mogu promijeniti na svakom linuxu, Obično je pitanje politike sastavljača distre što će i kao učitati ili podesiti ali to se sve da promijeniti po ukusu.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
U potpunosti bih se složio s Jurom.

Meni macOS uz otvoren* Firefox i Mail troši 12.33 GB RAM-a (od njih 16 GB) i to mi je sasvim okej. Zašto? Jer je 5 GB od toga cache - i drago mi je da je: računalo mi je brže (a možda i dugotrajnije jer ne radi SSD r/w) zbog toga što se te stvari cacheaju. To bi osobito došlo da značaja da imate HDD, a puno RAM-a.

Sasvim drugi problem su memory leakovi (gdje je to pitanje pojedinog procesa i toga kako on oslobađa memoriju). Svaka aplikacija kad joj treba memorija ju mora zatražiti od OS-a (u C-u se to može napraviti ručno s malloc, u drugim jezicima je to uglavnom semi-automatski ili automatski odrađeno od strane jezika), a OS će se pobrinuti da ona ne izađe iz okvira dodijeljene memorije. Tu memoriju moraju i osloboditi (u C-u s free, u drugim jezicima često kroz neki garbage collection) - ako to ne naprave, imamo memory leak. V. https://owasp.org/www-community/vulnera ... emory_leak

Memorija koju koristi sustav obično nema tih problema i brzo se oslobađa (pogotovo u slučaju cacheanja). Otvorio sam sad i GIMP, Poedit, Figmu, PHPStorm, Android Studio, Inkscape, Edge i Chrome - sustav mi troši 15.99 GB RAM-a, ali udio cachea se smanjio na 4 GB.

To je normalno i poželjno ponašanje. Memorija je brza i lagana za koristiti. Struja je ionako u RAM-u - ništa ne gubiš ako ga koristiš. Ako zatreba nečemu drugome, OS će se pobrinuti za to. Ako nemaš dovoljno RAM-a, oslobodit će se cachevi. Ako imaš, nikom ništa. Ako neka aplikacija ždere previše memorije, OS će se... ovako ili onako pobrinuti za to (bacanjem errora, swappanjem, killanjem procesa ili nekako drugačije)

A što se tiče glomaznosti, browseri dosta dobro barataju s memorijom, pogotovo s obzirom na to što sve rade (a čega non-webdevovi nisu ni svjesni često)

----

* ali, zapravo su otvoreni i WindowServer (pozadinski proces za DE u macOS-u), mysqld (dobro me sjetilo da ga mogu ugasiti), kernel_task, php-fpm, nginx i još stotine procesa.
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.