Sada je: 28 ožu 2024, 13:03.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Da, vidim da cirka isto viri... Vidit ću još kako će biti korištenje u krilu. A kakav ti je kapacitet?
Nisam je stigao još napuniti do samoga kraja, jer sam morao krenuti na posao kad je KDE pokazivao da je baterija na 98%, ali iz te početne pozicije nisam baš oduševljen -- KDE mi kaže malo više od 4 sata. Sa starom (originalnom) 6-cell baterijom od 4900 mAh sam dobivao skoro 6 sati u prvih nekoliko mjeseci, a ni tada baterija nije bila "friška", jer sam kupio rabljeni laptop. Očekivao sam više od baterije koja tvrdi da ima 9 ćelija i 6600 mAh... Ne znam, vjerojatno treba još malo koristiti da bi se stekao realni dojam, ali na prvu je ovako...
Omnia sunt communia. Libertà è partecipazione.
Avatar
Postovi: 33
Postovi: 33
Pridružen/a: 10 lip 2008, 12:00
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: MX Linux 21.3
franko je napisao/la:Da, vidim da cirka isto viri... Vidit ću još kako će biti korištenje u krilu. A kakav ti je kapacitet?
Nisam je stigao još napuniti do samoga kraja, jer sam morao krenuti na posao kad je KDE pokazivao da je baterija na 98%, ali iz te početne pozicije nisam baš oduševljen -- KDE mi kaže malo više od 4 sata. Sa starom (originalnom) 6-cell baterijom od 4900 mAh sam dobivao skoro 6 sati u prvih nekoliko mjeseci, a ni tada baterija nije bila "friška", jer sam kupio rabljeni laptop. Očekivao sam više od baterije koja tvrdi da ima 9 ćelija i 6600 mAh... Ne znam, vjerojatno treba još malo koristiti da bi se stekao realni dojam, ali na prvu je ovako...


Mogu pogledati kakvi su trenutni kapaciteti betarija kod mene (imam obje - manju originalnu i veću zamjensku), ali u realnom radu sa manjom mogu izgurati jedan dan na poslu, sa većom i dva,... znači govorim o svojim realnim radnim uvjetima - malo radiš ~ malo ne :-D

To što mi pokazuje indikator na Kubuntuu je pretpostavljeno radno vrijeme i ovisi o načinu korištenja laptopa i o samoj konfiguraciji laptopa (moju imaš dolje u potpisu na "klik"). Ako si čitao temu od početka onda si vidio da sam ugradio low power ekran kojeg u uredu držim na 10-20% osvjetljenja jer mi je sve više od toga preblještavo, pa i tu dobiješ na autonomiji.

Treba bateriji par punjenja/pražnjenja da se elektronika dogovori, a onda si postavi ograničenje punjenja i miran si (nakon par mjeseci makni ograničenje i isprazni je i napuni do kraja).

Kod mene je trnutno ovako postavljeno:

slika
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:
franko je napisao/la:Treba bateriji par punjenja/pražnjenja da se elektronika dogovori


Bit će da je tako. Upravo sam bio na poslu u situaciji da ga trebam koristiti na bateriji kojih sat i pol vremena i počeo mi je pokazivati puno bolja vremena trajanja nakon nekog vremena što je samo stajao upaljen na bateriji, a s umjerenim radom (LO Writer, Firefox, Okular) ispraznio se nešto više od 10% (možda 13ak, nisam siguran) kroz sat i pol, što nije uopće loše. :-D
Tako da računam da ću očito tek još vidjeti kako se ponaša.

Konfiguracije su nam jako slične, samo što ja imam manje RAMa (8), imam samo jedan SSD od pola terabajta i monitor mi je difoltni, a svjetlinu mu mijenjam prema potrebi -- kad mi je prostorija jako osvijetljena moram odvrnuti i ekran, a kad sam u zamračenom, držim uvijek ispod 50%. Danas mi je bilo osvijetljeno.

Hvala na savjetima! :-)
Omnia sunt communia. Libertà è partecipazione.
Avatar
Postovi: 33
Postovi: 33
Pridružen/a: 10 lip 2008, 12:00
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: MX Linux 21.3
Evo ispis za veću bateriju minutu-dvije nakon paljenja laptopa, baterija je kupljena prije nekih 3-4 godine:

Kod: Označi sve
db@ThinkPad-KDE:~$ upower -i /org/freedesktop/UPower/devices/battery_BAT0
  native-path:          BAT0
  vendor:               SANYO
  model:                45N1779
  serial:               4884
  power supply:         yes
  updated:              četvrtak, 09. lipnja 2022. 20:11:14 CEST (83 seconds ago)
  has history:          yes
  has statistics:       yes
  battery
    present:             yes
    rechargeable:        yes
    state:               discharging
    warning-level:       none
    energy:              62,06 Wh
    energy-empty:        0 Wh
    energy-full:         78,04 Wh
    energy-full-design:  99,47 Wh
    energy-rate:         11,242 W
    voltage:             11,76 V
    charge-cycles:       N/A
    time to empty:       5,5 hours
    percentage:          79%
    capacity:            78,4558%
    technology:          lithium-ion
    icon-name:          'battery-full-symbolic'
  History (charge):
    1654798274  79,000  discharging
  History (rate):
    1654798274  11,242  discharging

db@ThinkPad-KDE:~$


... i ispis 15 minuta kasnije:

Kod: Označi sve
db@ThinkPad-KDE:~$ upower -i /org/freedesktop/UPower/devices/battery_BAT0
  native-path:          BAT0
  vendor:               SANYO
  model:                45N1779
  serial:               4884
  power supply:         yes
  updated:              četvrtak, 09. lipnja 2022. 20:25:14 CEST (111 seconds ago)
  has history:          yes
  has statistics:       yes
  battery
    present:             yes
    rechargeable:        yes
    state:               discharging
    warning-level:       none
    energy:              58,97 Wh
    energy-empty:        0 Wh
    energy-full:         78,04 Wh
    energy-full-design:  99,47 Wh
    energy-rate:         9,631 W
    voltage:             11,675 V
    charge-cycles:       N/A
    time to empty:       6,1 hours
    percentage:          75%
    capacity:            78,4558%
    technology:          lithium-ion
    icon-name:          'battery-full-symbolic'
  History (charge):
    1654799114  75,000  discharging
  History (rate):
    1654799114  9,631   discharging

db@ThinkPad-KDE:~$


Kako možeš vidjeti, pretpostavljeno vrijeme rada je otišlo sa 5,5 sati na 6.1 sati dok je napon pao za 4%,... drugim riječima ne vrijedi ti obraćati pažnju na to i jedino pravo mjerilo je koliko doista IRL možeš raditi na bateriji, a to ovisi o poslu kojim se baviš i što imaš popaljeno ili ugašeno od hardvera.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
OK, na istom laptopu, koji sam ionako kupio rabljeni, jedna je tipka bila napukla, a danas konačno i pukla... Zapravo ne "cijela" tipka, nego kapica. Je li moguće kupiti negdje samo kapice, bez da se kupi cijela tipkovnica, i da te kapice propuštaju pozadinsko svijetlo kroz slova, po mogućnosti?

EDIT malo kasnije: Moram ipak primijetiti i dati na znanje jednu stvar. Našao sam tragove ljepila na puknutoj kapici, po pukotini pa mi je sinulo da dojam pod prstom nije ni bio da mi je tipka pukla, nego kao da se naprosto rastavila. Očito je da su u Luxnote radionici već puknutu tipku naprosto zalijepili super ljepilom, prebojali preko pukotine i prodali to tako. pface
Naime, laptop je kupljen "refurbished" od Luxnotea dok sam boravio u Njemačkoj neko vrijeme. Kad sam ga dobio, bilo je očito da su prefarbali tipke da bi ih učinili njemačkima, jer ispod njih je pozadinskog svijetlo koje ne probija kroz slova tipki, a i s vremenom su mi na nekim tipkama počeli probijati originalni znakovi. Sada sam natrag u HR i njemačka mi tipkovnica naprosto više ne služi i odlučio sam to sve prebrisati acetonom, vidjeti što je ispod i osposobiti konačno osvijetljenu tipkovnicu -- još sam u procesu, no čini se da je layout ispod toga britanski. A ova jadna tipka za slovo E očito nije puknula, nego se ljepilo rastopilo pod acetonom. Pa evo i preporuke od koga NE kupovati rabljene laptope.

U svakom slučaju, to mi je dalo ideju da i ja pokušam isto to sa super ljepilom i -- za sada drži. Za prvu ruku će biti ok, ali i dalje mislim da bi bilo pametnije kupiti novu tipku ili više njih...

Evo i fotke kako to trenutno izgleda: https://photos.app.goo.gl/xBgVQTq5ih5fA2QH9
Zadnja izmjena: franko; 24 lip 2022, 15:06; ukupno mijenjano 1 put/a.
Omnia sunt communia. Libertà è partecipazione.
Avatar
Postovi: 33
Postovi: 33
Pridružen/a: 10 lip 2008, 12:00
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: MX Linux 21.3
Za pojedinačne keycapse kontaktiraj ovog trgovca, za kompletnu tipkovnicu probaj kontaktirati ovog, ovog ili ovog (ako ideš na novu, možeš pogledati i AliExpres ili eBay)

PS.
Kod ovog prvog za pojedinačne keycapse je mislim Oldman kupovao capse za T420 i trgovina je prošla OK, za ovog prvog kaj prodaje kompletne tipkovnice znam par ljudi (van foruma) koji su kupili kod njega i bili su zadovoljni, ja sam ga jednom kontaktirao i nismo trgovali jer nismo kliknuli u komunikaciji, za preostala dva linka/trgovca nemam info (imao sam linkove u bookmarku pa sam ih stavio).

EDIT na tvoj EDIT:
Ako si zadovoljan laptopom (a trebao bi biti jer je to zadnji nadogradivi tenkić iz T serije), nabavi si novu HR backlit tipkovnicu (oko 250 kn) ili ako ti nije bitno da bude HR, DE ili EN (oko 150 kn), jer je aceton sad ubio plastiku (preagresivan je za ABS). Mogu pitati i frenda kaj se bavio uvozom i prodajom ThinkPada ima li koju DE ili EN na lageru.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Hvala na odgovoru! U međuvremenu sam dopunio i svoj prijašnji post pa možeš dobiti još malo konteksta. Mislim da bih pucao na pojedinačne tipke za sada... Ali vidjet ću prvo hoće li biti još kakvih incidenata dok počistim cijelu tipkovnicu. Ovako za prvu ruku do tada, izgleda da funkcionira i ona zalijepljena tipka, a onda ću vidjeti hoću li zamijeniti samo tu jednu ili dvije tipke ili mi pukne film pa se odlučim za cijelu novu tipkovnicu, možda s domaćim layoutom.

EDIT: Puno po editima komuniciramo... :-D Ako bih kupovao novu, pucao bih na HR. Doduše, nisam siguran da bih je znao namontirati, pošto nisam to još nikad radio... Inače, pokušao sam počistiti s manje agresivnim sredstvima, npr. s dva različita sredstva za čišćenje vinilnih ploča i s onim za čišćenje gramofonske igle, ali tek s acetonom je stvar krenula... Pošto mi ništa ne djeluje oštećeno, mislio sam da je to OK... Ali da, novu tipkovnicu razmatram svejedno.
Omnia sunt communia. Libertà è partecipazione.
Avatar
Postovi: 33
Postovi: 33
Pridružen/a: 10 lip 2008, 12:00
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: MX Linux 21.3
Ništa lakše;



Za clickpad (touchpad) moraš skinuti gornji bezel, ali za tipkovnicu ne moraš ništa rastavljati.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Bome, čini se da je s ovim laptopom to fakat jednostavno. XD

A pošto nisam ranije rekao -- laptop mi je super, zato mu i pokušavam produžiti životni vijek, radije nego da kupujem novi na račun baterije ili koje izlizane tipke. Jedan je od najboljih koje sam imao do sada, unatoč tome što sam ga kupio rabljenog.
Omnia sunt communia. Libertà è partecipazione.
Avatar
Postovi: 33
Postovi: 33
Pridružen/a: 10 lip 2008, 12:00
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: MX Linux 21.3
Koji je to laptop? Imam ja DE tipkovnicu za T480, skoro nova pa ne bih baš skidao tipke s nje. :)
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.