Sada je: 28 ožu 2024, 14:42.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ovako radi mi se nova eOI s obzirom da je treba aktivirati na windows os na eid.hr imali tko iskustva sa linuxom koristim Debian Jessie i namjera mi je kupiti reader pametnih kartica koji može i na linux i na windows. Pa ako je ko pokušao upogonit program koji je dostupan na eid.hr sa winom ili u virtula boxu. Također preporuka za smart card reader koji može čitati eOIi pod linuxom.

Darko.
Postovi: 37
Postovi: 37
Pridružen/a: 17 ožu 2012, 09:27
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Moj doprinos je u privitku. Pozivam vas sve na napravite isto. ;)
Privitak/ci
moj doprinos.png
moj doprinos.png (60.89 KiB) Pogledano 18888 put/a.
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Poslao upit u srpnju ove godine. Citiram odgovor. :)

"Poštovani,

Nažalost trenutno ne postoji podrška za GNU/Linux operativne sustave, te se nadamo da ćemo u skorijoj budućnosti podržavati i njih.
Za sada su podržani Windows operativni sustavi verzije Vista, Win 7, Win 8 i noviji u 32 bitnoj i 64 bitnoj verziji.

Također, napominjemo da je aktivacija osobne iskaznice potrebna ukoliko želite koristiti elektronički dio osobne iskaznice, primjerice za identifikaciju u elektroničke usluge sustava e-Građani. Osobnu iskaznicu možete koristiti u svim postupcima u kojima ona služi kao identifikacijski dokument (ishođenje drugih dokumenata, prelazak granice i dr.) te aktivacija nije potrebna.

Srdačan pozdrav,
HelpDesk eOI.
Avatar
Postovi: 53
Postovi: 53
Pridružen/a: 21 kol 2013, 21:38
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Debian 8 / Windows 7
I mene zanimaju readeri pa ako netko ima neke koji provjereno rade pod Linđom, a da se mogu u Hr kupiti, da napiše par modela.
kk
Postovi: 60
Postovi: 60
Pridružen/a: 30 stu 2014, 16:38
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 5 puta
Spol: M
OS: Gentoo
Mislim da bi trebalo pucati na neku odredbu zakona/ustava o diskriminaciji ljudi koji nemaju para za plaćanje OS-a. Također bi bilo dobro ako netko zna za neku praksu iz drugih zemalja koja nude free opcije.
Postovi: 92
Postovi: 92
Pridružen/a: 17 lis 2015, 01:40
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Fedora Gnome
Ispricavam se, ako nije preveliki offtopic, koja je prakticna korist od te eOI?
To all you "rvacki pravopis" haters, we're gona blow your planet up
we got death star(death star)
and you know that we got it(death star)

Darth Spellingius :D
Avatar
Postovi: 125
Postovi: 125
Pridružen/a: 03 ožu 2011, 18:18
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: mint14Cina/Centos6
Tebi može služiti kao vjerodajnica za NIAS (https://nias.gov.hr/), ujedno i vjerodajnica najveće sigurnosne razine jer sadrži tvoj osobni certifikat. Dakle, sigurniji si kao e-Građanin.

MUP-u pretpostavljam da služi za lakšu provjeru falsificiranosti iskaznice te automatiziranije legitimacije i sl. postupke, no ima na ovom forumu ljudi koji bi to mogli bolje znati od mene :)
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
"građani preko svog korisničkog pretinca mogu zatražiti elektroničke izvode iz matične knjige rođenih, vjenčanih, ili registra životnog partnerstva, zapise o prebivalištu, boravištu ili vlasništvu vozila, preko e-Dnevnika informirati se o ocjenama djeteta u školi, provjeriti liječnički recept, zatražiti svoju elektroničku radnu knjižicu, rješavati katastarska pitanja, a odsada i na daljinu potvrditi svoj identitet."

Izvor:

http://www.mnovine.hr/vijesti/medjimurj ... skaznicom-

Pretpostavljam da će se usluge proširivati.
Postovi: 92
Postovi: 92
Pridružen/a: 17 lis 2015, 01:40
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Fedora Gnome
demaxfa je napisao/la:Ovako radi mi se nova eOI s obzirom da je treba aktivirati na windows os na eid.hr imali tko iskustva sa linuxom koristim Debian Jessie i namjera mi je kupiti reader pametnih kartica koji može i na linux i na windows. Pa ako je ko pokušao upogonit program koji je dostupan na eid.hr sa winom ili u virtula boxu. Također preporuka za smart card reader koji može čitati eOIi pod linuxom.

Darko.


Ja sam ovaj čitač upogonio pod linuxom, novu osobnu nema ali sam testirao sa Visa electron karticom (ona nova koja ima NFC u sebi) i uredno sam ju vidio. Na kraju sam prodao čitač prije daljnje igra,a ideja je bila napraviti login na komp sa karticom. Cijene su im od 70 kn (njuškalo) do 200 kn u dućanima.

USB Smart card reader Gemalto PC Twin
Postovi: 29
Postovi: 29
Pridružen/a: 07 tra 2014, 19:13
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Win 7/ mint
Samo potvrđujem da eOI odlično radi na linuxu. Od travnja je dostupan deb paket (JH-IM je negdje postavio link na forumu). Sigurnosni certifikati fino rade u web preglednicima (potrebno paziti na podržane preglednike i novija izdanja)
Dočekali smo i taj dan: od sutra (ponedjeljak, 19.06.) moguće je dobiti potvrdu o nekažnjavanju! Usluga je bila dostupna posljednja 2-3 mjeseca, ali nije radila.

https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/o ... i-20170617


:hepihepi
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.