Sada je: 19 ožu 2024, 07:10.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Nisam još pokušao na Fedori ali na Windowsu se sjećam kako sam prvo moram u Middleware programu otići na Certifikate i pritisnuti na Uvezi certifikate. Tek je zatim sve funkcioniralo kako treba.
Možda upravo taj korak nedostaje a ne znam kako to napraviti ako Middleware ne funkcionira na Fedori... :ljut2 :ljut2
roc1nante270
roc1nante270
roc1nante270 je napisao/la:Nisam još pokušao na Fedori ali na Windowsu se sjećam kako sam prvo moram u Middleware programu otići na Certifikate i pritisnuti na Uvezi certifikate. Tek je zatim sve funkcioniralo kako treba.
Možda upravo taj korak nedostaje a ne znam kako to napraviti ako Middleware ne funkcionira na Fedori... :ljut2 :ljut2


Ne sjećam se da sam na Windowsima išta posebno radio osim instalirao middleware i dodao modul u Firefox. Nebitno, odustao sam od Fedore, dva dana mi je ipak previše mučenja za tu glupost, i prešao na Ubuntu čim sam vidio da u live verziji radi. Tu sam sve napravio u roku minute, kartica je prepoznata odmah nakon instalacije middlewarea i dodavanja modula u Firefox. Međutim, i Ubuntu ima svojih mušica, baza hardwarea je jako loša, jedva sam stari printer upogonio, aplikacije se random ruše, ali neću sad u offtopic.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
Pozdrav, novi sam na forumu.

Uspio sam instalirati Eid na Fedoru i radi. Konvertirao sam deb package u rpm pomoću Aliena. Bilo je nekih konflikata koje treba riješiti pomoću rpmrebuilda. To sam sve napravio pomoću ovog tutoriala https://www.tecmint.com/convert-from-rpm-to-deb-and-deb-to-rpm-package-using-alien/ .
Treba instalirati ccid i opensc

Pozdrav.
Postovi: 1
Postovi: 1
Pridružen/a: 06 kol 2020, 16:33
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
dariolino je napisao/la:Pozdrav, novi sam na forumu.

Uspio sam instalirati Eid na Fedoru i radi. Konvertirao sam deb package u rpm pomoću Aliena. Bilo je nekih konflikata koje treba riješiti pomoću rpmrebuilda. To sam sve napravio pomoću ovog tutoriala https://www.tecmint.com/convert-from-rpm-to-deb-and-deb-to-rpm-package-using-alien/ .
Treba instalirati ccid i opensc

Pozdrav.


Mozes li napisati sve korake koje si napravio?
anetlu
anetlu
Baš sam nedavno probao na novoj Fedori kao live boot i samo sam provukao kroz alien, mislim da je naredba bila

alien eidmiddleware_v3.1.0_amd64.deb

pa u istom directoryu dobiješ rpm file. Nakon toga instalacija i proradilo mi je, samo mi se to prepoznavanje kartice čini sporije nego na Mintu.

Zaboravio sam već na ovu temu...
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
Elektronička osobna iskaznica funkcionira bez problema na Solusu.

Skinuo sam službeni .deb paket s http://www.eid.hr/ te sam ga otvorio i otpakirao s Archive Managerom.

Nakon toga sam ušao u usr > lib > akd > iedmiddleware. Tu zatim imate dva foldera koja su vam važna: certificates (oba certifikata morate učitati u Firefox pod View Certificates > Import) i pkcs11 (datoteku libEidPkcs11.so učitavate u Firefox pod Security Devices > Load). Isto vrijedi i za ostale podržane internet preglednike...

Potrebno je još instalirati pcsc_tools, ccid i opensc pakete u Terminalu ili Softver centru nakon čega možete priključiti svoj čitač kartica. Zatim unesite iduće naredbe u Terminal kako biste uspješno omogućili svoj čitač kartica:

Kod: Označi sve
sudo systemctl start pcscd.service
sudo systemctl enable pcscd.service


Nakon toga sam bez problema pokrenuo eIDMiddleware softver te sam preko čitača kartice (Gemalto C31) pristupio svojoj elektroničkoj osobnoj iskaznici i svom eGrađanin računu (razina 4 sigurnosne prijave).
Avatar
Postovi: 197
Postovi: 197
Pridružen/a: 26 srp 2015, 11:30
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
OS: Fedora WS
Pozz ekipa.
Danas sam pokušao pristupiti eGrađanin portalu sa 4 različite distribucije (Arch, Fedora, PopOS i Ubuntu) i sa 4 različita preglednika (Firefox 93.0, Chromium, GNOME Web i Edge).... Cijeli dan sam se mučio i naposljetku uspio tek na Windowsu. Zanimljivo ali Firefox na Windowsu mi je također izbacivao pogrešku "Neispravan certifikat"......

Kontaktirao sam eoi.hr pa čekam odgovor. Bojim se da su i oni otpisali sve normalne preglednike i OS-ove :jako-ljut
Avatar
Postovi: 197
Postovi: 197
Pridružen/a: 26 srp 2015, 11:30
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
OS: Fedora WS
Kod mene radi na Linuxu općenito, ali na Fedori se Firefox iz nekog razloga jako uspori kada je kartica u čitaču, nebitno jesam li prijavljen ili ne. Journalctl nema ništa zapisano, ne znam ima li još kakav log za pogledati.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
Ista stvar i meni, ali mi se isto događalo i prije na Manjaru i sada na Fedori. Tako da očito nije vezano za određenu distribuciju.
Međutim, bio sam lijen ići otkrivati kaj se događa u pozadini. Ionako se nakon one inicijalne prijave kartica može maknuti iz čitača i sve će dalje raditi normalno, tako da bih na taj način pregrmio tih 30-ak sekundi sporog loadanja.
Zadnja izmjena: enkadeze; 18 lis 2021, 20:20; ukupno mijenjano 1 put/a.
KAJ
Avatar
Postovi: 59
Postovi: 59
Pridružen/a: 06 lip 2012, 14:46
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 14 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Fedora 34
domy_os je napisao/la:Kod mene radi na Linuxu općenito, ali na Fedori se Firefox iz nekog razloga jako uspori kada je kartica u čitaču, nebitno jesam li prijavljen ili ne. Journalctl nema ništa zapisano, ne znam ima li još kakav log za pogledati.


Ista stvar i kod mene na Xubuntu. Firefox se baš uspori. Nešto baš i nisam sretan s tim prijavama. Treba neko vrijeme za prijavu, 5, 10, 15 minuta. Nikad mi ne ide od prve. Danas kod trečeg pokušaja kliknem na odustani ali on odradi prijavu pface
Vrag zna što je :-D

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.