Sada je: 28 ožu 2024, 09:18.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Jeremija je napisao/la:Ne želim ulaziti u neke polemike, ali pala mi misao da bi možda imao više sreće sa mainstream distrama.
Ne mogu odgonetnuti onu rečenicu "isprovociran jeremijinim...", možda kao "nema glupog pitanja, samo glupog odgovora" - Einstein :)

Ma nema ništa negativno u tome, samo u pitanju je bilo eventualno očekivanje nekakvog odgovora i riješenja... u tome se sastojala moja nazovi "provokacija"... Kao što ste primjetili, ja sam teški početnik i neznalica u ovoj materiji, i s time je moja zahvalnost to veća, na vašoj strpljivosti i svakom savjetu... Evo danas sam svome unuku u 1. razredu uspio ubit internet, i na tome kopam cjeli dan, kao i na ovome -
2. digital input
Optimum resolution 1680x1050
Cannot Display this video mode

A što se tiče mainstream distre, monitor svaku dočeka jednako, prema prethodnom citatu... I Debian, i Ubuntu, i Mint... Nakon potpuno urednih instalacija, pri podizanju, i nakon vlastitog GRUB-a ide, - 'Cannot Display...' Ovaj Lite 4.2 ostavljam na životu, jer me on jedino dovodi do ekrana sa kojim mogu nešto raditi...

To je na jednom SSD-u od 120 GB, koji počima štekat... Kroz Synaptic sam pokušao sa CD/ROM-om, ali ver. 4.8, pa sam skužio da on vjerojatno traži svoju verziju 4.2, i to upravo sada idem kreirati, da sutra nastavim gdje sam stao... Ovo mi vraća ovaj Dell monitor o kome je riječ:
Kod: Označi sve
sudo lshw -C display
[sudo] password for roko:
  *-display                 
       description: VGA compatible controller
       product: G96 [GeForce 9400 GT]
       vendor: NVIDIA Corporation
       physical id: 0
       bus info: pci@0000:02:00.0
       version: a1
       width: 64 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: pm msi pciexpress vga_controller bus_master cap_list rom
       configuration: driver=nouveau latency=0


Ova kombinacija VGA / DVI me je vjerojatno zapetljala...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Optimus je napisao/la:
bertone je napisao/la:Opet isto pitanje, zašto forsiraš instalaciju sa dva monitora koji imaju različite ulaze i različitu rezoluciju?

Oprosti, ali jedan je monitor, samo su dvije instalacije...

... Kada spominjemo dva monitora, govorimo o monitorima u 'Zaslon' iz Postavki sustava.
Ovdje je Screen 0 VGA onemogućen. Aktivan je i prepoznat Monitor 1 Dell E207WFP DVI, jer je spojen preko DVI kabela, ...


Izrezao sam nebitni dio posta pa idemo po redu,... kažeš da je u igri jedan monitor i dvije instalacije i da je aktivan samo Dell koji je spojen na DVI, dok je drugi monitor spojen na VGA onemogućen.

E pa na ispisu kojeg si postao (ide screenshot bitnog dijela):

slika

piše da je tvoja trenutna veličina radne površine 3280 x 1050 pixela što je po širini jednako zbroju 1680+1600 ili DVI+VGA što pak znači da su oba aktivna, vertikalni broj pixela ti piše 1050 što je veličina DVI spojenog monitora, dok ti VGA spojeni monitor ima visinu od 900 pixela no to se ne vidi kod informacije o ukupnoj veličini radne površine.

Sad ostaje pitanje kako je VGA "onemogućen" kad ga OS vidi??
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:
Optimus je napisao/la:
bertone je napisao/la:Opet isto pitanje, zašto forsiraš instalaciju sa dva monitora koji imaju različite ulaze i različitu rezoluciju?

Oprosti, ali jedan je monitor, samo su dvije instalacije...

... Kada spominjemo dva monitora, govorimo o monitorima u 'Zaslon' iz Postavki sustava.
Ovdje je Screen 0 VGA onemogućen. Aktivan je i prepoznat Monitor 1 Dell E207WFP DVI, jer je spojen preko DVI kabela, ...

...
U igri je stalno jedan fizički monitor, ekran, display - Kada govorim o dva monitora, to je isključivo, ono što vidim kada otvorim 'Zaslon' u Postavkama... Točno, i mene zbunjuju ove brojke koje si naglasio...

U međuvremenu sam izvršio reinstalaciju Linux Lite 4.2, na način kako si preporučio... imam još dva diska odvojena - HDD 160 GB i SSD 240 GB 'sudo update-grub' je prošao uredno nakon spajanja diskova i distre na njima su se podigle... ali također, ovog puta sa kraćim zadržavanjem poruke 'Cannot Display...', da bi se nakon toga pojavio prazan ekran distre, sa očito velikom rezolucijom...

To ću probati riješiti sa ovim linkom, https://www.linuxliteos.com/manual/hardware.html#nvidia, ovdje imam postavke instalacije samo jednog ekrana, i to ako uspijem instalirati NVIDIA drivere... Zbunjuju me ove *.run datoteke koje se nude za instalaciju... (NVIDIA-Linux-x86_64-340.108.run, možda sa ovim budem imao više sreće - nvidia-graphics-drivers-340_340.108.orig.tar.gz)
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
bertone je napisao/la:Koji si Nvidia driver instalirao, preporučeni ili razvojni?

... i usput, ta konfiguracija bez problema može vrtjeti LinuxMint Cinnamon pa se poštedi truda i muka i instaliraj im LinuxMint 19.1, odradi nadogradnje koje ti ponudi i nek se unuci zabavljaju :)

I ovo riješeno sa promjenom grafičke, iako mi se čini da bi znalac, malo bolji od mene, ovo uspio riješiti i bez toga...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 20 gostiju.