Sada je: 15 svi 2024, 06:45.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

vexzvex je napisao/la:
WiFi po informacijama sa službene Linux Mint stranice ne bi trebao biti problem jer piše da je ok sa tim hardverom, to sam provjerio po uputama kolege rudara (kolega, hvala na pomoći).


Samo jedno upozorenje koje vjerojatno znaš , takve stvari napisane od samo jedne osobe na internetu, kao to što piše o Linux mint "sve radi perfektno" me podsjećaju na tutorijale od nekog klinje iz Indija koje sam vidio na YouTube. Klinjo u tri minute sve napravi, provjeri i kaže sve radi perfektno. A zapravo mauna.

Prvi puta čujem da neki darežljivi proizvođač stavlja na kabel punjača USB tipa C s obje strane.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
bertone je napisao/la:Lenovo ima garanciju bilo gdje u svijetu, ne treba ti ni račun jer provjere laptop po serijskom broju i to je to. Ne znam što radiš sa laptopom ali moj niti jedan nema oguljen gornji gumirani sloj (imaš slike raznih modela u ThinkPad temi), a barem jedan svakog dana putuje negdje sa mnom u ruksaku ili torbi, kako kada.


Laptop koji koristim je bio poslovni laptop moje mame i već sam ga dobio oštećenog. Oštećenja su takva da se u njega ne isplati ulagati iako ja ne znam je li uopće restauraciju tog modela moguće provesti, da li se netko time u Hrvatskoj bavi ili funkcionira po do it yourself principu.

Jeremija je napisao/la:
vexzvex je napisao/la:
WiFi po informacijama sa službene Linux Mint stranice ne bi trebao biti problem jer piše da je ok sa tim hardverom, to sam provjerio po uputama kolege rudara (kolega, hvala na pomoći).


Samo jedno upozorenje koje vjerojatno znaš , takve stvari napisane od samo jedne osobe na internetu, kao to što piše o Linux mint "sve radi perfektno" me podsjećaju na tutorijale od nekog klinje iz Indija koje sam vidio na YouTube. Klinjo u tri minute sve napravi, provjeri i kaže sve radi perfektno. A zapravo mauna.

Prvi puta čujem da neki darežljivi proizvođač stavlja na kabel punjača USB tipa C s obje strane.


I ovu recenziju je napisao indijac, hm...

Imam Samsung A71 i USB Type C je sa obje strane kabela. Sa kojim proizvođačem je Linux Mint najkompatibilniji općenito?
Postovi: 52
Postovi: 52
Pridružen/a: 06 lis 2017, 16:52
Podijelio/la zahvalu: 63 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 18.1 (Xfce)
@vexzvex, svaki ThinkPad se može više ili manje uspješno popraviti/reparirati/restauirati, pitanje je samo radiš li to iz gušta, za daljnju preprodaju ili nešto treće.

Kvaka zašto je to moguće je količina rezervnih djelova po više ili manje popularnim cijenama, što Lenovo ima odlične servisne manuale, što i zadnji šaraf ima svoj točni FRU broj i što u svijetu ima velika zajednica luđaka koja troši svoje vrijeme na hardversko/softverski moding ThinkPada, pogotovo starijih.

Ako si bacio oko na ThinkPad temu na forumu, mogao si vidjeti kako to ide sa raznim nadogradnjama, a što se tiče nabavke rabljenog TP-a u to ne ideš odmah na prvu nego čekaš priliku, onaj ThinkPad X230 iz teme sam platio 1300 kn, laptop nije imao ogrebotinu na sebi, i5 CPU, 8GB RAM-a, 256 GB SSD i u kompletu je došao dock pa uz oko 100€ nadogradnje (IPS ekran, backlit tipkovnica, još 8 GB RAM-a) za oko 2000 kn možeš složiti malu zvjerčicu od laptopa (s kojom usput možeš i čavle zabijati :-D )

S druge strane ako nemaš volje, smisla i živaca za upustiti se u tako nešto, bolja je opcija kupiti onaj predloženi IdeaPad i to je to.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11360
Site Admin
Postovi: 11360
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 665 puta
Primio/la zahvalu: 1023 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Samo mali osvrt uz kompatibilnost hardvera: mislim da je bolje imati jednu, nego nijednu recenziju. Veliki brojevi također se mogu prilagođavati potrebama pojedinih tvrtki ili željama utjecajnih developera. Sve je relativno, stara i dosadna istina.

Mint je objavio podatke, kako pretpostavljam, u dobroj namjeri da pomogne i savjetuje svoje korisnike, a dakako da ne možemo primati kao apsolutnu i neoporecivu istinu mišljenje svakog pojedinog korisnika. Ne mora nama biti sve idealno, ili nama bude, a drugome opet ne.

Pretpostavljam da bi Linux Mint trebao biti najviše kompatibilan s onim računalima koja se prodaju s njime kao već instaliranim operativnim sustavom. Recimo, ovako nešto https://laptopwithlinux.com/buy-linux-m ... installed/

Međutim, vjerujem da nas ima mnogo na ovom forumu (a još više izvan njega) koji nikakvih ozbiljnih teškoća nismo imali instalirajući i koristeći Mint (ili desetine drugih GNU/Linux distri). Dođe trenutak kad jednostavno treba skočiti i poletjeti!
Avatar
Postovi: 1071
Postovi: 1071
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 89 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
vexzvex je napisao/la:Sa kojim proizvođačem je Linux Mint najkompatibilniji općenito?


Također Dell ima dosta modela s instaliranim Ubuntu, što je znak da ide i mint na njega.

Pitanje za sve, ima li neka univerzalna stranica s listom laptopa koji podržavaju linux, nevezano za marku laptopa i distru?
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Za ThinkPad je ovo početna stranica od kud se kreće dalje.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11360
Site Admin
Postovi: 11360
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 665 puta
Primio/la zahvalu: 1023 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:S druge strane ako nemaš volje, smisla i živaca za upustiti se u tako nešto, bolja je opcija kupiti onaj predloženi IdeaPad i to je to.


Kolega, definitivno nisam zainteresiran za restauraciju. Da li bi ikako mogao prodati svoj rabljeni ThinkPad nakon što nabavim novi laptop i kako, pošto očito postoje strastveni kolekcionari?

rudar je napisao/la:Samo mali osvrt uz kompatibilnost hardvera: mislim da je bolje imati jednu, nego nijednu recenziju. Veliki brojevi također se mogu prilagođavati potrebama pojedinih tvrtki ili željama utjecajnih developera. Sve je relativno, stara i dosadna istina.

Mint je objavio podatke, kako pretpostavljam, u dobroj namjeri da pomogne i savjetuje svoje korisnike, a dakako da ne možemo primati kao apsolutnu i neoporecivu istinu mišljenje svakog pojedinog korisnika. Ne mora nama biti sve idealno, ili nama bude, a drugome opet ne.

Pretpostavljam da bi Linux Mint trebao biti najviše kompatibilan s onim računalima koja se prodaju s njime kao već instaliranim operativnim sustavom. Recimo, ovako nešto https://laptopwithlinux.com/buy-linux-m ... installed/

Međutim, vjerujem da nas ima mnogo na ovom forumu (a još više izvan njega) koji nikakvih ozbiljnih teškoća nismo imali instalirajući i koristeći Mint (ili desetine drugih GNU/Linux distri). Dođe trenutak kad jednostavno treba skočiti i poletjeti!


Evo kolega se potrudio i postao link sa stranicom gdje se prodaju Clevo laptopi sa Linux Mintom. Istina je da ni približno ne znam o računalima kao vi kolege, ali je li moguće da su laptopi jednog relativno nepoznatog proizvođača podržani za Linux/Mint, a modeli Lenova ne? Ispričavam se unaprijed ako ovime pokazujem svoje neznanje.
Postovi: 52
Postovi: 52
Pridružen/a: 06 lis 2017, 16:52
Podijelio/la zahvalu: 63 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 18.1 (Xfce)
Jeremija je napisao/la:
Pitanje za sve, ima li neka univerzalna stranica s listom laptopa koji podržavaju linux, nevezano za marku laptopa i distru?


Google mi nudi prva dva odgovora: https://itsfoss.com/get-linux-laptops/ i https://www.cyberciti.biz/hardware/lapt ... preloaded/
a ima ih još puno...

Međutim, čitajući zadnji upit koji je postavio @vexzvex, moram se vratiti na raniju misao: zašto strahovati da nešto neće raditi nakon instalacije Linux Minta ili neke druge izabrane distre GNU/Linuxa? Realni su izgledi da neće biti problema ni s instalacijom, ni nakon nje, a ako nedostaje neki driver, u pravilu se može naknadno naći na webu (ili čak na samom instalacijskom mediju).

Ovaj forum pun je takvih priča sa sretnim završetkom, budimo malo optimisti! Dobro dođe ovih dana.
Avatar
Postovi: 1071
Postovi: 1071
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 89 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Clevo je nepoznat u smislu domaćeg tržišta, ali to je tvrtka koja već 40-ak godina proizvodi komponente za druge (System76 ili Entroware recimo koriste za podlogu Clevo hardver), a sami prodaju hardver pod svojim imenom samo na nekim većim tržištima.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11360
Site Admin
Postovi: 11360
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 665 puta
Primio/la zahvalu: 1023 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
rudar je napisao/la:
Jeremija je napisao/la:
Pitanje za sve, ima li neka univerzalna stranica s listom laptopa koji podržavaju linux, nevezano za marku laptopa i distru?


Google mi nudi prva dva odgovora: https://itsfoss.com/get-linux-laptops/ i https://www.cyberciti.biz/hardware/lapt ... preloaded/
a ima ih još puno...

Međutim, čitajući zadnji upit koji je postavio @vexzvex, moram se vratiti na raniju misao: zašto strahovati da nešto neće raditi nakon instalacije Linux Minta ili neke druge izabrane distre GNU/Linuxa? Realni su izgledi da neće biti problema ni s instalacijom, ni nakon nje, a ako nedostaje neki driver, u pravilu se može naknadno naći na webu (ili čak na samom instalacijskom mediju).

Ovaj forum pun je takvih priča sa sretnim završetkom, budimo malo optimisti! Dobro dođe ovih dana.


Evo čitajući prvi komentar na ovaj članak što si zalijepio je sve rečeno, pa izvolite :

"Jim Lee
3 weeks ago
Be careful of *which* Lenovo laptop you purchase, not all of them are 100% Linux-compatible. For example, I recently got an Ideapad 3 – just to discover that there is no driver for the Elantouch trackpad (system doesn’t even SEE it), and this forces me to use an external USB mouse."

A radi se upravo o modelu ideapad 3, za koji je navedeno na onom mint forumu da laptop radi perfektno sa Linux Mint.

Vjerojatno se radi o vrlo sličnom slučaju koji sam doživio sa lenovo ideapad v15. Također mi nije funkcionirao dodirnik na linuxu. Sad da li je u međuvremenu izašao taj driver za Linux nemam pojma , (za Windows se zove Intel input-output).
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.