Sada je: 28 ožu 2024, 09:09.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ekipa, pozdrav!

Molio bih da me savjetujete u vezi odabira novog laptopa. Basic sam user, naviknut sam na OS Linux Mint sa xfce GUI i navedeni OS i GUI (ili možda eventualno neko drugo sučelje) želim nastaviti koristiti po prelasku na novi laptop. Laptop mi treba za LibreOffice, internet u najopćenitijem smislu, ponekad pogledam neki film. Trenutno sam u situaciji da npr. imam SD karticu i telefon s USB Type C kabelom koji ne mogu spojiti na laptop (iako zadnje nije problem, koliko znam postoje USB 2.0 to Type C kabeli) te bih se po i tome pitanju htio malo osuvremeniti. Također, kolega mi je savjetovao da na W3 krenem sa programskim jezicima, za početak Pythonom pa bih i to treba ukalkulirati u jednadžbu za odabir.

Pregledao sam YouTube videa, za sada mi se kao najbolji odabir čini Lenovo Lenovo IdeaPad 3.

Molim sugestije.

Pozdrav svima i ugodni blagdani!
Postovi: 52
Postovi: 52
Pridružen/a: 06 lis 2017, 16:52
Podijelio/la zahvalu: 63 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 18.1 (Xfce)
Sretan Božić :)

Mobitel spojiš na laptop sa kabelom kojim inače puniš mob. i spajaš ga na punjač ;)

Taj ideapad 3 je OK hardver, ali rekao bih da ima veliku manu, TFT ekran. Ako nemaš neko budžet ograničenje i kako je 2021 godina, teži nečem ugodnijem za oči, mislim na IPS ekran. Ako ga već ne spajaš na kakav kvalitetan monitor. Ako nađeš lenovo ideapad S540 on je puno bolji izbor, ima IPS.
(Šteta što nema laptopa sa OLED ekranima. Neusporediva ljepota prikaza, a oči su iznimno zahvalne zato što nema pozadinskog osvjetljenja.)

Lenovo također cijenim, imaju super tipkovnice, čak i jeftiniji modeli. Ali pripazi da li taj ideapad 3 uopće može Linux instalirati i da nema problema sa UEFI zavrzlamama. Pišem iz razloga što sam vidio da lenovo nema isti BIOS i UEFI za sve modele. Na Ideapad V15 sam vidio BIOS koji je jako siromašan opcijama i možda naletiš na probleme Windows vs. linux. Dok thinkpad svi hvale da ima raskošne opcije UEFI/BIOS i vjerojatno nema nekih problema sa linuxom.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Popis (službeni od Lenova) koji su laptopi podržani imaš ovdje. Još informacija možda možeš pronaći ovdje.
Kaj se tiče konkretnog modela IdeaPada (nisam ga tražio na popisu), s obzirom na manjkave podatke na stranicama trgovca (a ni na Lenovo HR nije puno bolje) ne mogu ti konkretno odgovoriti kolike su šanse da sve radi. S druge strane (iz iskustva sa nekim starijim serijama IdeaPada) najčešće nije radio WiFi, touchpad, nije se moglo regulirati osvjetljenje ekrana, povišena temperatura i buka, kratko vrijeme rada na bateriji i td.
I da, Jeremija je u pravu oko ekrana, danas kupovati laptop sa TN matricom svakako nije za preporučiti iako ni IPS u početnim (jeftinijim) modelima nije neka sreća.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Linux Mint nudi mogućnost provjere kompatibilnosti hardvera na temelju iskustva i preporuke korisnika, na ovom linku https://community.linuxmint.com/hardware

Osobno mogu reći da već sedam godina koristim laptop Lenovo G500. Prvo sam instalirao Debian Testing XFCE i bilo je nevolja s bežičnom karticom, ali riješilo se.

Kasnije sam tu isprobao više distri, Manjaro (zadržao se desetak mjeseci, pa je nešto pošlo naopako s jednom nadogradnjom, vjerojatno mojom greškom), zatim MX Linux 18.3 XFCE (možda godinu i po, dok mi nije dosadio, iako nisam imao nikakvih prigovora ni problema), a trenutno na tom laptopu imam Linux Mint 20 Mate. Sve je bilo u najboljem redu. Instalacija je prošla glatko i u kasnijem radu baš ništa nije zapelo.

Dakle, na temelju ovih iskustava mislim da nećeš pogriješiti s izborom Lenovo laptopa i da je kompatibilan s navedenim distrama (osobito s Mintom, koji ističeš).
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Ekipa, hvala vam na odgovorima, po običaju vrlo stručno što me pomalo zbunjuje jer nisam na vašoj razini, no probat ću komunicirati redom.

Taj ideapad 3 je OK hardver, ali rekao bih da ima veliku manu, TFT ekran. Ako nemaš neko budžet ograničenje i kako je 2021 godina, teži nečem ugodnijem za oči, mislim na IPS ekran. Ako ga već ne spajaš na kakav kvalitetan monitor. Ako nađeš lenovo ideapad S540 on je puno bolji izbor, ima IPS.
(Šteta što nema laptopa sa OLED ekranima. Neusporediva ljepota prikaza, a oči su iznimno zahvalne zato što nema pozadinskog osvjetljenja.


@Jeremija, Trenutno radim na ThinkPadu T400 iz 2008. i pretpostavljam da on ima TFT ili nešto još starije - želim reći, meni je i taj ekran ok, pretpostavljam da bi mi i ovaj sa IdeaPada 3 također onda bio ok.

Pogledao sam cijene za model koji ste naveli, i razlika je prilična, oko 3.000,00 kuna. Meni je 7.000,00 kn za laptop previše.

Linux Mint nudi mogućnost provjere kompatibilnosti hardvera na temelju iskustva i preporuke korisnika, na ovom linku https://community.linuxmint.com/hardware


Prema prijedlogu kolege @rudar pogledao sam kompatibilnost, kaže "works perfectly." Ako je to zeleno svjetlo, ja bih svakako uzeo taj laptop... jedini je problem što nikada nisam prebacivao distribuciju na USB i radio bootable USB te instalaciju na novom laptopu sa USB-a, nadam se da nije značajno kompliciranije od live CD-a?

Hvala svima na pomoći!
Postovi: 52
Postovi: 52
Pridružen/a: 06 lis 2017, 16:52
Podijelio/la zahvalu: 63 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 18.1 (Xfce)
Morao sam ispraviti svoju prethodnu poruku, jer sam provjerom ustanovio da opisani laptop posjedujem već punih sedam (a ne šest) godina :zvizdi a kao da sam ga jučer kupio :-D

Što se tiče instalacije, već sam i zaboravio kad sam neku distru isprobao uživo ili instalirao preko CD-a ili DVD-a; koristim isključivo USB-stick. Ako je meni radilo, trebalo bi i tebi. Za formatiranje USB-sticka preporučujem postupak kroz Terminal.

Mislim da je najbolje prirediti (formatirati) USB-stick iz terminala (ukoliko već imaš instaliranu neku GNU/Linux distru, iz tvojeg potpisa vidim da je to LM 18 XFCE). Dakle, ako te sad zanima Linux Mint 20 Xfce (stigla je i novija inačica, 20.1, ali još uvijek se testira kao beta i ne bih je preporučio za instalaciju), preuzmi je s odgovarajućeg linka https://www.linuxmint.com/edition.php?id=283

Preuzetu ISO-sliku (koja vjerojatno stiže u folder Downloads) premjesti u svoj Home folder, jednostavno copy+paste. Možeš je zatim i preimenovati, recimo u mint.iso. Time će naredba koju kasnije treba unijeti u terminal biti jednostavnija (kraća).

Umetni USB stick u računalo i provjeri kroz GParted gdje se točno nalazi, odnosno gdje ga računalo prepoznaje. Taj podatak na kraju unosiš u naredbu u terminalu kojom se formatira USB stick. U mojem nedavnom slučaju, kad sam odlučio instalirati Linux Mint 20 Mate na stari laptop, naredba je glasila
Kod: Označi sve
sudo dd bs=4M if=/home/rudar/mint.iso of=/dev/sdc


Kod tebe će se to razlikovati u korisničkom imenu (recimo, /home/vexzvex, ili drugo ime koje koristiš u računalu) i može se razlikovati na kraju, ovisno o tome gdje je prepoznat USB stick (kod mene /dev/sdc, no može biti i /sdb ili drugo). Osim toga, preuzetu ISO-sliku sam preimenovao u mint.iso a ti možeš izabrati bilo koje ime, ili ostaviti ono pod kojim si je preuzeo; bitno je samo da se to ime točno unese u naredbu, jer postupak inače neće proći.

Kad uneseš naredbu sa sudo, potom će te računalo upitati za lozinku i nakon toga će za petnaestak minuta USB stick biti formatiran (računalo ti javi da je postupak uspješno završen). Tako je bilo na starom laptopu kojim se koristim, na novome to može ići i brže. Na ovom forumu sam opisao ovdje viewtopic.php?f=18&t=13630 kako sam instalirao Debian 9.5 uz pomoć USB sticka, kao što sam isprobao i Manjaro, pa možeš provjeriti što sam tamo naveo.

Pisao sam ranije i o instalaciji Debiana na laptop Lenovo G500 odmah nakon kupovine, na linku viewtopic.php?f=18&t=4163&p=205853&hilit=Lenovo+g500#p205853 Kako vidim, instalirao sam ga tada preko CD-a. Budući da je ovo sad posve nov laptop, ne znam kako će se ponašati. Ranije sam morao rješavati određene probleme u Bios-u (UEFI), vezane uz Legacy i Secure Boot, ali izašao sam na kraj s time.

Vjerujem da ni sad teškoće neće biti nepremostive i da će se, u slučaju potrebe, naći rješenje na ovom ili srodnim forumima. Sretno dalje!
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
vexzvex je napisao/la:Ekipa, hvala vam na odgovorima, po običaju vrlo stručno što me pomalo zbunjuje jer nisam na vašoj razini, no probat ću komunicirati redom.

Taj ideapad 3 je OK hardver, ali rekao bih da ima veliku manu, TFT ekran. Ako nemaš neko budžet ograničenje i kako je 2021 godina, teži nečem ugodnijem za oči, mislim na IPS ekran. Ako ga već ne spajaš na kakav kvalitetan monitor. Ako nađeš lenovo ideapad S540 on je puno bolji izbor, ima IPS.
(Šteta što nema laptopa sa OLED ekranima. Neusporediva ljepota prikaza, a oči su iznimno zahvalne zato što nema pozadinskog osvjetljenja.


@Jeremija, Trenutno radim na ThinkPadu T400 iz 2008. i pretpostavljam da on ima TFT ili nešto još starije - želim reći, meni je i taj ekran ok, pretpostavljam da bi mi i ovaj sa IdeaPada 3 također onda bio ok.

Pogledao sam cijene za model koji ste naveli, i razlika je prilična, oko 3.000,00 kuna. Meni je 7.000,00 kn za laptop previše.

Linux Mint nudi mogućnost provjere kompatibilnosti hardvera na temelju iskustva i preporuke korisnika, na ovom linku https://community.linuxmint.com/hardware


Prema prijedlogu kolege @rudar pogledao sam kompatibilnost, kaže "works perfectly." Ako je to zeleno svjetlo, ja bih svakako uzeo taj laptop... jedini je problem što nikada nisam prebacivao distribuciju na USB i radio bootable USB te instalaciju na novom laptopu sa USB-a, nadam se da nije značajno kompliciranije od live CD-a?

Hvala svima na pomoći!


Ako imaš ThinkPad, prelazak na nekvalitetniji plastični , osnovni model ideapad 3, gdje se tipkovnica uvija pri umjerenom pritisku ruke, s dosta lošijom tipkovnicom od thinkpada na koju si navikao, djeluje mi kao "s konja na magarca". Svakako javi dojmove ako kupiš. I svakako idi u trgovinu pa isprobaj tipkati na njemu.

Kao drugo, razlika od 3000kn. između tog osnovnog modela i s540 je dobrim dijelom opravdana, također i ThinkPad dobrim dijelom ima razloga za svoju cijenu.
S540 ima kvalitetniji hardver, bolju tipkovnicu, tvrđu šasiju, aluminijsko kućište, ekran neusporedivo bolji.
Dok thinkpad ima sve to još bolje i kvalitetnije.
To je nešto kao razlika u klasama kod Volkswagena između pola, golfa i pasata. U toj priči s540 je golf.

Ekran IPS imaš vjerojatno na TV-u i iz "svih" kuteva vidiš jednake boje i svjetlinu, boje su realnije.
TN ili TFT ekran je blijed, boje su blijede, ne vidiš jednako boje i svjetlinu a pogotovo ako gledaš iz većeg kuta. Uostalom pronađi na forumu @Bertone temu gdje nadograđuje thinkpad, tamo imaš fotografije i usporedbu TN vs. IPS.
I radi se o tome da želiš kupiti nešto što imaš od 2008, a sada je 2021 a postoji puno bolji izbor.
Uostalom 3000/24 rate je 140 kuna.
Tako da budžet je presudan, jel ;)

Što se tiče instalacije putem Usb štapića, to ti je najmanji problem. instaliraj "balenaEtcher", taj softver je specijaliziran za linux, i odlično pripremi medij za instalaciju (linux mint on USB).

Ali kako mogu napisati na toj stranici gdje si provjerio da ideapad 3 sa Linux mint radi savršeno, kad ne može raditi kao UEFI nego kao legacy. OK ako nema windows, ali za moderan windows treba UEFI radi sigurnosti valjda???
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Jeremija je napisao/la:
vexzvex je napisao/la:Ekipa, hvala vam na odgovorima, po običaju vrlo stručno što me pomalo zbunjuje jer nisam na vašoj razini, no probat ću komunicirati redom.

Taj ideapad 3 je OK hardver, ali rekao bih da ima veliku manu, TFT ekran. Ako nemaš neko budžet ograničenje i kako je 2021 godina, teži nečem ugodnijem za oči, mislim na IPS ekran. Ako ga već ne spajaš na kakav kvalitetan monitor. Ako nađeš lenovo ideapad S540 on je puno bolji izbor, ima IPS.
(Šteta što nema laptopa sa OLED ekranima. Neusporediva ljepota prikaza, a oči su iznimno zahvalne zato što nema pozadinskog osvjetljenja.


@Jeremija, Trenutno radim na ThinkPadu T400 iz 2008. i pretpostavljam da on ima TFT ili nešto još starije - želim reći, meni je i taj ekran ok, pretpostavljam da bi mi i ovaj sa IdeaPada 3 također onda bio ok.

Pogledao sam cijene za model koji ste naveli, i razlika je prilična, oko 3.000,00 kuna. Meni je 7.000,00 kn za laptop previše.

Linux Mint nudi mogućnost provjere kompatibilnosti hardvera na temelju iskustva i preporuke korisnika, na ovom linku https://community.linuxmint.com/hardware


Prema prijedlogu kolege @rudar pogledao sam kompatibilnost, kaže "works perfectly." Ako je to zeleno svjetlo, ja bih svakako uzeo taj laptop... jedini je problem što nikada nisam prebacivao distribuciju na USB i radio bootable USB te instalaciju na novom laptopu sa USB-a, nadam se da nije značajno kompliciranije od live CD-a?

Hvala svima na pomoći!


Ako imaš ThinkPad, prelazak na nekvalitetniji plastični , osnovni model ideapad 3, gdje se tipkovnica uvija pri umjerenom pritisku ruke, s dosta lošijom tipkovnicom od thinkpada na koju si navikao, djeluje mi kao "s konja na magarca". Svakako javi dojmove ako kupiš. I svakako idi u trgovinu pa isprobaj tipkati na njemu.

Kao drugo, razlika od 3000kn. između tog osnovnog modela i s540 je dobrim dijelom opravdana, također i ThinkPad dobrim dijelom ima razloga za svoju cijenu.
S540 ima kvalitetniji hardver, bolju tipkovnicu, tvrđu šasiju, aluminijsko kućište, ekran neusporedivo bolji.
Dok thinkpad ima sve to još bolje i kvalitetnije.
To je nešto kao razlika u klasama kod Volkswagena između pola, golfa i pasata. U toj priči s540 je golf.

Ekran IPS imaš vjerojatno na TV-u i iz "svih" kuteva vidiš jednake boje i svjetlinu, boje su realnije.
TN ili TFT ekran je blijed, boje su blijede, ne vidiš jednako boje i svjetlinu a pogotovo ako gledaš iz većeg kuta. Uostalom pronađi na forumu @Bertone temu gdje nadograđuje thinkpad, tamo imaš fotografije i usporedbu TN vs. IPS.
I radi se o tome da želiš kupiti nešto što imaš od 2008, a sada je 2021 a postoji puno bolji izbor.
Uostalom 3000/24 rate je 140 kuna.
Tako da budžet je presudan, jel ;)

Što se tiče instalacije putem Usb štapića, to ti je najmanji problem. instaliraj "balenaEtcher", taj softver je specijaliziran za linux, i odlično pripremi medij za instalaciju (linux mint on USB).

Ali kako mogu napisati na toj stranici gdje si provjerio da ideapad 3 sa Linux mint radi savršeno, kad ne može raditi kao UEFI nego kao legacy. OK ako nema windows, ali za moderan windows treba UEFI radi sigurnosti valjda???


Kolega, cijenim Vaše mišljenje, u obližnjoj trgovini sa hardverom imaju IdeaPad 3, pa ću sutra otići pogledati i testirati.

Osim unboxinga i reviewa na engleskom, pogledao sam i ovaj na hrvatskom od Mikronisa, po prezentiranom sam zaključio da je za moje potrebe, dakle još jednom pobrojano:

- da mogu nastaviti koristiti LM
- za prebacivanje multimedije sa telefona na računalo (*NB, telefon ima USB Type C kabel, tako da ću ipak trebati USB to Type C kabel nadokupiti pošto koliko vidim ni S540 ni IdeaPad 3 nemaju)
- LibreOffice paket
- surfanje
- za eventualne videopozive
- za nešto više po pitanju programiranja, pošto namjeravam učiti Python

IdeaPad Best buy, iako koliko sam čuo (na 5:20) u SADu su po 340,00 $, odnosno 2.100,00 kuna dok su kod nas 4.000,00 kuna... iskreno ni to formiranje cijena kod nas mi nije najjasnije...
Postovi: 52
Postovi: 52
Pridružen/a: 06 lis 2017, 16:52
Podijelio/la zahvalu: 63 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 18.1 (Xfce)
vexzvex je napisao/la:IdeaPad Best buy, iako koliko sam čuo (na 5:20) u SADu su po 340,00 $, odnosno 2.100,00 kuna dok su kod nas 4.000,00 kuna... iskreno ni to formiranje cijena kod nas mi nije najjasnije...


Kod nas su zadnjih par mjeseci laptopi drastično poskupjeli. Razlog ????????
U Njemačkoj ima dobar izbor Laptopa do 400 Eura dok kod nas više nema ispod 3400 Kn ništa pametno a i ovo za 3400 je teška žalost.
Ne znam što nosi sutra ali mi se čini da sad i nije neko vrijeme za kupnju laptopa ako nije neka viša sila.

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10
@NoMaam, čak se i na onom hrvatskom videu unboxinga od Mikronisa spominje niža cijena u lipnju u odnosu na prosinac, 2020 godine... Imam kolegu u Irskoj, možda bi mi bilo pametnije da tamo kupim laptop, ionako se vidimo iduće godine. Mišljenja?
Postovi: 52
Postovi: 52
Pridružen/a: 06 lis 2017, 16:52
Podijelio/la zahvalu: 63 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 18.1 (Xfce)

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 25 gostiju.