Sada je: 29 ožu 2024, 05:39.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav svima ! Jedan moj prijatelj je naručio navedeni laptop jer je navedeno da je za Linux (Nabava net). Zanima me ima li tko iskustva snjim jer sam našao na netu da baš nije prijateljski raspoložen prema linuxu. Da li taj model ili serija, pa me zanima hoću li imati problema s njim prilikom instalacije linux distre (vjerovatno Mint) jer je to imao na starom HPu (desktop) koji mu se jedva vuče. Ima blizu 80g. tako da nemam puno prostora za manevre, jer je jedva uspio na sadašnjem osnove savladati. :-D
Unaprijed hvala na informacijama.
Avatar
Postovi: 624
Postovi: 624
Pridružen/a: 25 stu 2011, 17:12
Lokacija: vanjski otok
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Manjaro Mate,Mint 17.3
Ako je to ovaj model onda osim eventualno sa WiFi karticom (jer nije navedena koja je) i Acerovim UEFIem (kojeg znaju fino sfušati) ne vidim gdje bi mogao biti problem.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Kao što Bertone veli nebi trebalo da bude problema ali vrag je u detaljima :-D .

Najbolje ga je prije instalacije isprobati u "live" načinu pa vidjeti kako stoje stvari. Ako bude problema pokušati s najnovijom verzijom neke distre npr. ubuntu 21.04 jer u tom laptopu je i novi procesor s početka ove godine. Nikad se ne zna. Sretno.

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10
Uhvatio sam malo vremena pa sam istražio koje su se komponente ugrađivale u seriju A317-33-xxx) i uglavnom se spominje Qualcomm-Atheros-QCA9377 kartica (za wifi i bluetooth) i BOE CQ NV173FHM-N41 ekran.

E sad, za wifi sam našao podatke o pritužbama korisnika (ne isključivo Acer laptopa) da iako wifi veza radi, dolazi do problema sa prijenosom podataka koji je jako spor ili ga nema. Rješenje problema baš i nisam vidio osim da su neki korisnici napisali da je bolje kad router drže na 2,4 GHz.
Što se tiče ekrana, za taj BOE CQ NV173FHM-N41 sam našao informaciju da na nekim modelima dolazi do titranja slike na frekvencijama od 2500 Hz što je pak kod nekih korisnika nakon dužeg gledanja u ekran izazivalo glavobolju no za to rješenja nema, a i nisu svi paneli pogođeni time tako da sve ovisi kakve si sreće i koji panel dobiješ uz laptop. Veći problem tog ekrana je slabo osvjetljenje od malo preko 250 cd/m² što je za rad na otvorenom premalo, a i za rad pod umjetnim osvjetljenjem u zatvorenom je na granici prihvatljivosti.

Kako si napisao da je laptop već naručen, kad stigne digni LinuxMint 20,1 pa ako bude problema piši i probamo riješiti problem (ako ih bude bilo).
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Pozdrav, probao sam ubuntu 20.04 na acer aspire 3 u live načinu i nije imao nikakvih problema. Jeste da je bilo na brzinu ali wi-fi je radio, titrao ekran nije ( u mom slučaju IPS matrica). Mislim da sam u nekoj temi postao slike i opisao.

Kako imam stari acer u dual bootu ubuntu i windows, zna biti problem kod UEFI secure boot. A rješenje je jednostavno, isključim secure boot :) Ovo je vjerojatno slučaj za laptop isporučen sa windows 10 sustavom i ne bi trebao biti problem ako je samo Linux instaliran. A kako je riječ o ipak starijem laptopu moguće da su u aceru na novijim uređajima popravili stanje.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
bertone je napisao/la:Uhvatio sam malo vremena pa sam istražio koje su se komponente ugrađivale u seriju A317-33-xxx) i uglavnom se spominje Qualcomm-Atheros-QCA9377 kartica (za wifi i bluetooth) i BOE CQ NV173FHM-N41 ekran.

E sad, za wifi sam našao podatke o pritužbama korisnika (ne isključivo Acer laptopa) da iako wifi veza radi, dolazi do problema sa prijenosom podataka koji je jako spor ili ga nema. Rješenje problema baš i nisam vidio osim da su neki korisnici napisali da je bolje kad router drže na 2,4 GHz.
Što se tiče ekrana, za taj BOE CQ NV173FHM-N41 sam našao informaciju da na nekim modelima dolazi do titranja slike na frekvencijama od 2500 Hz što je pak kod nekih korisnika nakon dužeg gledanja u ekran izazivalo glavobolju no za to rješenja nema, a i nisu svi paneli pogođeni time tako da sve ovisi kakve si sreće i koji panel dobiješ uz laptop. Veći problem tog ekrana je slabo osvjetljenje od malo preko 250 cd/m² što je za rad na otvorenom premalo, a i za rad pod umjetnim osvjetljenjem u zatvorenom je na granici prihvatljivosti.

Kako si napisao da je laptop već naručen, kad stigne digni LinuxMint 20,1 pa ako bude problema piši i probamo riješiti problem (ako ih bude bilo).


A kolega Bertone ne bih se složio oko svjetline ekrana i da je to mana, više u iznimnim slučajevima vanjskog terena i rada. Meni je 250 svijeća po metru kvadratnom (koja mjerna jedinica :)) i previše za laptop, što se tiče zatvorenog prostora osvjetljenje držim uvijek ispod 50%, čak i ispod 30%.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
A nitko ne kaže da se moraš složiti sa mojim mišljenjem no iznio sam činjenicu da je 300 svjećica minimum za rad na otvorenom, a i tada će osvjetljenje morati biti postavljeno na 100% i to na mat ekranima, ako je gloss onda ni to nije dovoljno i to ti govorim iz iskustva jer nisam jednom nešto pisao na haubi/prtljažniku auta.

Što se tiče tvog iskustva sa treperenjem ekrana na tvom AA3, koji ekran imaš?
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:A nitko ne kaže da se moraš složiti sa mojim mišljenjem no iznio sam činjenicu da je 300 svjećica minimum za rad na otvorenom, a i tada će osvjetljenje morati biti postavljeno na 100% i to na mat ekranima, ako je gloss onda ni to nije dovoljno i to ti govorim iz iskustva jer nisam jednom nešto pisao na haubi/prtljažniku auta.

Što se tiče tvog iskustva sa treperenjem ekrana na tvom AA3, koji ekran imaš?


Sad se slažemo, terenski rad vani zahtjeva više od prije spomenutih 250 svijeća po kvadratu. Ali velika većina nas neće koristiti laptop na haubi, no dobro da si napomenio uvijek netko koristi laptop i vani.

Ako pitaš za titranje na starom acer aspire e15 nikakvog titranja nema. Velika mama je horizontalna crta po sredini ekrana prilikom skrolanja u firefox pregledniku (screen tearing) , ali to je do grafičke.

Također i acer aspire 3 nije imao nikakvih titranja, wi fi je radio brzo no nisam mjerio brzinu. Nije moj laptop i nije imao instaliran OS, no ja sam instalirao win 10 na njega i usput isprobao ubuntu live (nisam mogao odoliti :D). Tako da ne znam koji je proizvođač ekrana.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 162 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Dečki, hvala na iscrpnim odgovorima i moram priznati da mi je odmah lakše. Javili su da lap dolazi iz njemačke sa njemačkom tastaturom ali da mogu staviti HR slova, pa smo to i naručili. Izgleda da dolazi bez OSa tako da to nama i odgovara. Trebao bi stići krajem slijedećeg tjedna pa se čujemo o rezultatima. Ekran mi se čini glosi i IPS ali , kad dođe, znat ćemo. Frend ga bude nosio jedino iz kata u podrum jer po ljetu kat iznajmljuje. Ekran je i tražio što veći a 17 je najveći. Ima i dva TVa koji imaju stariji DBT tuner pa ih se može iskoristiti ako će htjeti još veći ekran. Uglavnom hvala i do javljanja ! :thmb-up
Avatar
Postovi: 624
Postovi: 624
Pridružen/a: 25 stu 2011, 17:12
Lokacija: vanjski otok
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Manjaro Mate,Mint 17.3
Epilog: Nakon komuniciranja sa nabavljaćem, otkazano zbog kašnjenja isporuke, drugačije od dogovorenog. Nabavljen refurbišed Aspire 7751 i instaliran Mint 20.1. Glosi ekran, ali duplo jeftiniji od prije naručenog. Za sada fino dela. Za frenda, više nego dovoljno. :-D
Avatar
Postovi: 624
Postovi: 624
Pridružen/a: 25 stu 2011, 17:12
Lokacija: vanjski otok
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Manjaro Mate,Mint 17.3

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 24 gostiju.