Sada je: 16 tra 2024, 05:52.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

(Ne)veseli smo korisnici Hrvatskog telekoma, paket Max 3. Umjesto sućuti ili čestitaka zamolio bih za savjet.

Zadnjih tjedana učestalo puca veza na routeru kad se istovremeno prati TV program i odvija povećana aktivnost na webu, poput igranja šaha na odgovarajućim portalima ili preuzimanja većih količina podataka (recimo, ISO Linux slika). Prvo nestane TV slike, uz dosadno upozorenje da je došlo do greške i pada interneta, a zatim se sruši mreža i na računalu. Nakon dva-tri minuta veza se obnovi i na TV-u i na računalu. Čini mi se da se router automatski resetira, jer se lampice ugase, pa se onda opet pale jedna po jedna.

Prijavljen je kvar službi Hrvatskog telekoma. Nakon druge prijave poslali su terenskog tehničara koji je zamijenio TV-receiver (a ne i router), no autor ove poruke nije mogao intervenirati jer nije bio na licu mjesta prilikom dolaska tehničara. Router je zadnji put zamijenjen prije približno dvije godine i radio je bez spomena vrijednih teškoća do zadnjih nekoliko tjedana, kad su učestali spomenuti prekidi. Router je Speedport Plus Wi-fi.

Dojma sam da taj ruter radi poput limitatora u napajanju električnom energijom: kad je uključeno previše trošila, onda se aktivira limitator i izbaci sklopku; privremeno nestane struje i treba jednostavno isključiti neko od velikih trošila da bi se sklopka ponovo aktivirala i napajanje se normaliziralo. Drugim riječima, možda je jednostavno i rješenje za problem s routerom: suzdržati se od šaha i općenito većeg internetskog prometa dok se istovremeno prati TV program. Međutim, ako postoji neki softverski trik koji bi omogućio i povećani opseg internetskog prometa i nesmetano praćenje TV programa, bio bih iskreno zahvalan za savjet. Ili pak treba insistirati da se zamijeni router?
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Imao sam isti problem, router se kod većeg downloada pregrijavao i restartao. Možeš pokušati staviti neki ventilator na njega pa pratiti ponašanje, ali najbolje ga je zamijeniti novim.
Avatar
Postovi: 229
Postovi: 229
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
Po opisanom, rekao bih da ti problem leži u napajanju routera ili u stabilizaciji napona samog routera. U svakom slučaju traži zamjenu istog pa si miran.
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6756
Moderator
Postovi: 6756
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 349 puta
Primio/la zahvalu: 412 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Hvala vam, ljudi. Ako se problem ponovi, opet ću prijaviti kvar Telekomu i insistirat ću na zamjeni routera.
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
U toj priči nije mi jasno kakve veza ima max tv (digitalni signal) sa internet prometom, osim što je isti račun. Da li je max tv putem digitalnog signala ili neka internet televizija? Pitam informativno.
U svakom slučaju gadna stvar ako tako stalno blokira.
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Jeremija je napisao/la:U toj priči nije mi jasno kakve veza ima max tv (digitalni signal) sa internet prometom, osim što je isti račun.

Zar nije internet također digitalan? :hmm
Pitam za prijatelja.. :-D
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6756
Moderator
Postovi: 6756
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 349 puta
Primio/la zahvalu: 412 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Jeremija je napisao/la:U toj priči nije mi jasno kakve veza ima max tv (digitalni signal) sa internet prometom, osim što je isti račun. Da li je max tv putem digitalnog signala ili neka internet televizija? Pitam informativno.
U svakom slučaju gadna stvar ako tako stalno blokira.

Dio internet prometa koristi STB koji je spojen na TV, sad koliko je to točno ne znam (ja sam na koaksijalcu pa nemam tih problema), ali znam da su ljudi prije na bakru imali problema, na optici su zakupljene brzine u pravilu veće pa su ti problemi manje izraženi.

PS. Inače kaj se tiče opisanog problema slažem se sa mišljenjem @domi_osa da je problem možda u pregrijavanju routera.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11345
Site Admin
Postovi: 11345
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 658 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Jeremija je napisao/la:U toj priči nije mi jasno kakve veza ima max tv (digitalni signal) sa internet prometom, osim što je isti račun. Da li je max tv putem digitalnog signala ili neka internet televizija? Pitam informativno.
U svakom slučaju gadna stvar ako tako stalno blokira.


Nije posrijedi neka internet televizija (čini mi se da Linux Mint 20 nudi već instaliranu aplikaciju Hypnotix koja služi baš za gledanje raznih tv programa preko weba), nego standardna ponuda TV programa koji se mogu naći i u Studiju... A router služi za fiksnu telefonsku vezu (eto, još postoji), za primanje TV signala i za internet. Max 3 paket. Problem je neugodan, istina, a najviše mi smeta što tehničar na licu mjesta nije zamijenio router, nego TV receiver, koji sigurno nije pravi krivac.

Trenutno sam zauzet nečim drugim, pa se ne mogu posvetiti ovome, ali vjerojatno ću za dan-dva zahtijevati od Hrvatskog telekoma da opet pošalju tehničara i da napokon zamijeni router. Pomislio sam samo da možda postoji neki softverski trik kojim bih mogao izbrisati cache u routeru ili izvršiti neku sličnu jednostavnu radnju čime bi se našlo rješenje, no ako nema takvog postupka, onda neka promijene router.
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.