Sada je: 29 ožu 2024, 10:40.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ahoj ljudi :)
Vec neko vrijeme je proslo kako sam si kupio laptop uglavnom za geldanje filmova u krevetu, fini lijepi mali bez ventilacije ikakve

https://store.chuwi.com/products/chuwi-herobookpro

Naravno windowsi su dosli predinstalirani i dosadili mi i bome nazivcirali me vise puta pa bi neku distru bacio gore.

Problem je sa baterijom koja mi u windowsima traje 10tak sati gledanja filmova dok kada probam pokrenuti bilo koju distru live baterija mi sa istim tim nekim videom traje vise od duplo krace (i grije se dosta, znaci procesor pije bateriju vjerojatno) sto mi je skroz neprihvatljivo.

Nemam volje ici instalirati propisno pa poslje vracati na windowse...

Jel moguce da live pokrenuta sa usb-a toliko vise pije bateriju ili ce biti isti vrag i nakon instalacije.

Inace otkrio sam da VLC trosi masu manje procesorske snage od bilo kojeg drugog playera koji dolazi standardno instaliran na distre recimo parolea ili onog gnome playera sa kojima mi se laptop baaas dobro zagrije... je nema ventilacije ali u windowsima sa 720p videom se jedva osjeti da se ugrijao malo
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Avatar
Postovi: 9952
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour
Jel problem naći (privremeno) SD karticu od 16/32 GB (ili veću) i instalirati Linux na nju (nebuš dirao W10) i isprobati kako se ponaša hardver kad imaš instaliran OS?
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Dobra ideja ali nemam sd karticu :) jel mogu sa usb-a instalirati na usb bez da ukakim windowse? to bi trebalo biti isto sta ne?
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Avatar
Postovi: 9952
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour
nisam ti skroz siguran da je isto, jer ti tada laptop mora napajati i USB. nisam siguran ni da je drastična razlika, jer nisam nikad zapravo razmišljao o tome koliko USB pohrana traži energije.

ne bih rekao, doduše, da ima enormnih razlika (znači, par sati) između livea i instalacije uopće, a kamoli ovisno o mediju. onako, intuitivno i neprovjereno.

iz svog iskustva, savjetovao bih ti da si probaš fedoru 34 i da si pogledaš u nekom resource monitoru što ti jede bateriju. isto tako, vidim da ti laptop ima neke mogućnosti hardverske akceleracije dekodiranja videa - koristi li ti to player? ako da, vjerojatno će ti baterija biti bolja tako; vjerojatno je nedostatak toga i razlog zašto ti se grije na Linuxu, a na Windowsu ne.
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
iweb je napisao/la:nisam ti skroz siguran da je isto, jer ti tada laptop mora napajati i USB. nisam siguran ni da je drastična razlika, jer nisam nikad zapravo razmišljao o tome koliko USB pohrana traži energije.


ne bih rekao, doduše, da ima enormnih razlika (znači, par sati) između livea i instalacije uopće, a kamoli ovisno o mediju. onako, intuitivno i neprovjereno.[/quote]

to je bilo i moje misljenje ali pitao sam za svaki slucaj

iweb je napisao/la:iz svog iskustva, savjetovao bih ti da si probaš fedoru 34 i da si pogledaš u nekom resource monitoru što ti jede bateriju. isto tako, vidim da ti laptop ima neke mogućnosti hardverske akceleracije dekodiranja videa - koristi li ti to player? ako da, vjerojatno će ti baterija biti bolja tako; vjerojatno je nedostatak toga i razlog zašto ti se grije na Linuxu, a na Windowsu ne.


Fedora 34 je jos jedna od najgorih sto se tice baterije (isprobao sam masu distri jer nisam vise znao sta bi) ona cak dok "stoji" trosi ko windowsi kada gledam film...

sto se tice hardverske akceleracije ona je na automatic na vlc-u koji inace na drugim distrama koristi najmanje procesor iako je i to puno, na fedori je ocaj, svi procesi zajedno od 50-90% obe jezgre pface

ma gledao sam sta to trosi struju, sta koristi procesor ali nisam nis pametno zakljucio... eto i vama koja slikica sada iz fedore ako cete ista skuzuti iz njih... prva dok ide video a druga kada nista ne radi osim terminala

https://imgur.com/CehT8C3

https://imgur.com/ll1rDKu

Inace na manjaru kde mi najmanje trosi... 10-15% cpu (svi procesi zajedno) kada gledam film (do 20% sa powertopom) ali svejedno za nekih 30-40% krace baterija traje ali njega imam na desktopu pa ne bi htio na laptopu, uostalom htio bi nesto sa sto manje updateova na laptopu, u biti htio bi bilo sta samo da windowse maknem :lol: ali ne mogu proci preko te baterije :pogled_dolje
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Avatar
Postovi: 9952
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour
zole052 je napisao/la:Fedora 34 je jos jedna od najgorih sto se tice baterije (isprobao sam masu distri jer nisam vise znao sta bi) ona cak dok "stoji" trosi ko windowsi kada gledam film...

Možda sve ovisi o hardveru jer se meni Fedora 34 pokazala jako dobra - live i instairana.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:
zole052 je napisao/la:Fedora 34 je jos jedna od najgorih sto se tice baterije (isprobao sam masu distri jer nisam vise znao sta bi) ona cak dok "stoji" trosi ko windowsi kada gledam film...

Možda sve ovisi o hardveru jer se meni Fedora 34 pokazala jako dobra - live i instairana.

Zato mi nikada nisu imale smisla kritike na recenzijama distri... naprave ljudi recenziju i poseru sve zivo a meni radi savrseno :zbunj

Uvijek je problem u hardveru, nitko ne izdaje poluproizvode bar ne glavne distre jer inace ne bi bile tu di jesu :)
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Avatar
Postovi: 9952
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour
zole052 je napisao/la:Jel moguce da live pokrenuta sa usb-a toliko vise pije bateriju ili ce biti isti vrag i nakon instalacije.


Po onome što mi kaže sam sustav, a i powertop, live OS troši cca dvostruko više baterije od instaliranog OS-a. Na mom T480 je to 3-3.5 W kod instaliranog OS-a i 6-7 W kod live OS-a, mjereno powertopom.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
zole052 je napisao/la:...uostalom htio bi nesto sa sto manje updateova na laptopu...

Jesi li probao Arch?
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Vl@do je napisao/la:
zole052 je napisao/la:...uostalom htio bi nesto sa sto manje updateova na laptopu...

Jesi li probao Arch?

svecenik
Avatar
Postovi: 197
Postovi: 197
Pridružen/a: 26 srp 2015, 11:30
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
OS: Fedora WS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.