Sada je: 28 ožu 2024, 13:06.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Spider je napisao/la:Još ne... Prije sam jurio sad mi se baš i ne žuri. Čak i sa W10 na W11 na poslovnom ne jurim (u virtualci je D10)..


Tak i treba, ja na poslu još uvijek imam W7 :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Tak i treba, ja na poslu još uvijek imam W7 :-D


Imam ih još na 2-3 laptopa koja su starija.

A D10 sam odmah stavio po aktivaciji Windowsa u VirtualBox jer gro posla napravim sa Linuxom (razdvajanje i spajanje pdf-ova koji se skeniraju, LAMP,...)
Avatar
Postovi: 179
Postovi: 179
Pridružen/a: 15 stu 2011, 09:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
OS: Debian 11
Samo ukratko obavijest o tome što sam kupio. Odlučio sam se za ovo računalo. Kupio sam još i ove zvučnike. Sve 5! Hvala na sugestijama i pomoći.
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
Štedili su na MBO, RAM-u i vjerojatno napajanju, tko zna kakav shit je unutra. Danas je 8 GB jednostavno premalo, čak i za Linux.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
Da osobno kupujem novo stolno računalo, tražio bih "iz principa" 16 GB RAM, ali moram reći da se ne slažem s tvrdnjom da je 8 GB RAM premalo. Sve ovisi o tome čime se čovjek bavi; meni je još uvijek dovoljno 4 GB, a koristim paralelno Mate radno okruženje uz Debian 11 te Plazma 5.20 uz Kubuntu 20.04 (i baš mi je taj Kubuntu došao kao ugodno iznenađenje, u odnosu na ono kakav je bio prije nekoliko godina).

Međutim, pratim sa zanimanjem @Dupinovo iskustvo, jer sam o tvrtki od koje je kupio računalo pročitao valjda najviše teških kritika od svih većih dobavljača informatičke opreme u RH, koji i dan-danas rade. Nikad nisam poslovao s njima, zbilja ne znam jesu li sve te negativne ocjene i prigovori opravdani (možda tvrtka zbilja dobro i pošteno radi, a napadaju ih zlonamjerni ljudi), ali priznajem da se zbog toga pročitanog ne bih odlučio kupiti računalo kod njih.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
domy_os je napisao/la:Štedili su na MBO, RAM-u i vjerojatno napajanju, tko zna kakav shit je unutra. Danas je 8 GB jednostavno premalo, čak i za Linux.


Dali su 5 godina jamstva. Baš me briga što je unutra dok oni budu servisirali. Koristio sam i do sada 8GB RAM-a i bilo je O.K. Valjda nije problem ubosti još dodatnog RAM-a ako su ukaže potreba.
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
dupin je napisao/la:
domy_os je napisao/la:Štedili su na MBO, RAM-u i vjerojatno napajanju, tko zna kakav shit je unutra. Danas je 8 GB jednostavno premalo, čak i za Linux.


Dali su 5 godina jamstva. Baš me briga što je unutra dok oni budu servisirali. Koristio sam i do sada 8GB RAM-a i bilo je O.K. Valjda nije problem ubosti još dodatnog RAM-a ako su ukaže potreba.


:thmb-up . Upravo tako. 5 godina garancije nije malo. Sretno s novim kompom.

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10
Ne znam što vi radite ili ne radite ako vam je 8 GB dosta. Meni je od 16 GB redovito popunjeno preko 50%. Evo sad gledam, imam otvoreno par osnovnih aplikacija tipa Firefox, Thunderbird, Telegram i slično, znači ništa multimedia, igre i ostalo što jede RAM. Prije dva dana bootao sustav i povukao update tako da je uptime mali. Tako mi je na svim distribucijama koje sam do sada testirao. Na jedan laptop sa 4 GB RAM-a sam instalirao Mint, pa to se vuče samo tako. YouTube i Facebook što se gledaju na njemu baš štekaju da to nije normalno. Ispod 1 GB troši samo nakon boota i kada ništa ne pokreneš. Kako kreneš otvarati sve više tabova u Firefoxu, tako RAM ode u nebesa i rad je nemoguć. Izgleda da je ugodnost korištenja različita od korisnika do korisnika. RPi 4 sa Ubuntu Mateom, nakon mjesec dana uptimea i držanja samo audio playera aktivnim, potroši 4 GB RAM-a od ukupno 8 GB. To je cirkus kako Linux radi odnosno ne radi s RAM-om.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
@domy_os, nemam pojma kakve memory leakove ti imaš, meni je većina kompova/laptopa na 4/8 GB RAM-a i sve radi kao sat. S time da koristim Arch + Xfce/Mate/Plasma.
Odroid C2 ima 2 GB RAM-a pa radi uredno u kombinaciji Arch + Xfce. ;)
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Kad već govorimo o iskustvima... meni je s 4GB komp radio O.K. Nakon što sam upitan da li bi želio još 4GB na poklon odgovorio sam potvrdno. ( Hvala, Bertone! ) Kad sam se odlučio za novi komp razmišljao sam o 16GB, ali sam uvudio da je to opcionalno. Nikad nije kasno. Nije mi jasno da ti komp guta sav taj RAM. :sokiran
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2206
Postovi: 2206
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 95 puta
Spol: M
OS: OpenSuse

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.