Sada je: 28 tra 2024, 16:50.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Bok, ljudi! Evo i mene nazad nakon dugo vremena. Arch se i dalje fino vrti na mojem Lenovu T450 bez ikakvih poteškoća, no naletio sam na jedan razduženi HP Probook 4540s koji je godinama skupljao prašinu.

Ima na sebi OpenSuSe 11 naljepnicu, no možete li preporučiti neku distru "s višim brojem verzije"? Nećkam se oko ZorinOS-a Light. Taj stari laptop bi bio namjenjen jednom članu familije koji voli gledat kojekakve streaming servise preko web-browsera i malo za piskaranje mailova kad zatreba.
In their respective beginnings, Linux, Olympics and Esperanto had one thing in common - good will.
Avatar
Postovi: 170
Postovi: 170
Pridružen/a: 23 tra 2012, 00:15
Lokacija: "Karlovac"
Podijelio/la zahvalu: 23 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Arch & Solus Mate
Zašto ne Arch sa XFCE?
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6158
Moderator
Postovi: 6158
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 226 puta
Primio/la zahvalu: 338 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
A baš si se ubio od opisa "razduženog laptopa" da bi dobio dobar odgovor :bleh

HP Probook 4540s je koliko se sjećam na početku dolazio sa 2. generacijom Intelovih core procesora (znači Sandy Bridge) da bi kasniji primjerci dolazili sa 3. generacijom (Ivy Bridge).
Na početku su se ugrađivali u jeftinijim verzijama Celeroni i Pemtiumi, u srednjim i3 i i5 M procesori, dok je perjanica ponude bio i7 QM procesor (i7-3612QM). RAM je išao do 16GB iako je HP službeno rekao samo 8GB.

Bilo kako bilo, tvoj i5 5200U (Broadwell) iz prvog kvartala 2015. godine je tek mrvu jači od recimo i5 2450M (Sandy Bridge) iz prvog kvartala 2012. godine, ali je isto tako i slabiji od i5 3210M (Ivy Bridge) iz drugog kvartala 2012. godine (a ta dva i 5 CPU-a su sa početka i5 ponude koja se ugrađivala u taj HP), pa zaključak o snazi tih laptopa/procesora izvuci sam.

Zaključak,... ako je u tom HP-u bilo koji M procesor iz sredine ponude, raditi će dobro sa bilo kojom distribucijom, pogotovo ako dolazi s 8GB RAM-a (a to možeš i sam podebljati za 100-200 kn) jer je sve lako nadogradivo.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11351
Site Admin
Postovi: 11351
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:A baš si se ubio od opisa "razduženog laptopa" da bi dobio dobar odgovor :bleh

HP Probook 4540s je koliko se sjećam na početku dolazio sa 2. generacijom Intelovih core procesora (znači Sandy Bridge) da bi kasniji primjerci dolazili sa 3. generacijom (Ivy Bridge).
Na početku su se ugrađivali u jeftinijim verzijama Celeroni i Pemtiumi, u srednjim i3 i i5 M procesori, dok je perjanica ponude bio i7 QM procesor (i7-3612QM). RAM je išao do 16GB iako je HP službeno rekao samo 8GB.

Bilo kako bilo, tvoj i5 5200U (Broadwell) iz prvog kvartala 2015. godine je tek mrvu jači od recimo i5 2450M (Sandy Bridge) iz prvog kvartala 2012. godine, ali je isto tako i slabiji od i5 3210M (Ivy Bridge) iz drugog kvartala 2012. godine (a ta dva i 5 CPU-a su sa početka i5 ponude koja se ugrađivala u taj HP), pa zaključak o snazi tih laptopa/procesora izvuci sam.

Zaključak,... ako je u tom HP-u bilo koji M procesor iz sredine ponude, raditi će dobro sa bilo kojom distribucijom, pogotovo ako dolazi s 8GB RAM-a (a to možeš i sam podebljati za 100-200 kn) jer je sve lako nadogradivo.


Bok, bertone! Sorry na propustu, baš sam se zaletio grlom u Windowse. I puno hvala na detaljnom opisu. Dakle, moglo bi se furati bilo kaj na tom laptopu.

A kaj se tiče Arch-a, budući korisni-k/-ica nije baš navudren u računala, ali inzistira na tome da samostalno nauči podesiti sustav uz pomoć miša pa bi se nećkam oko distribucije koja je dobra za totalne početnike s Linuxom. :D
Avatar
Postovi: 170
Postovi: 170
Pridružen/a: 23 tra 2012, 00:15
Lokacija: "Karlovac"
Podijelio/la zahvalu: 23 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Arch & Solus Mate
Onda ti je izbor (za početnika voljnog učiti) jednostavan, zadnji Linux Mint Cinnamon (po meni, glavna prednost je što nema SNAP-a) ili ako mu želiš malo otežati snalaženje u klikanju po GUI-u, zadnji Kubuntu (na žalost ima SNAP).
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11351
Site Admin
Postovi: 11351
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Yorkin je napisao/la:A kaj se tiče Arch-a, budući korisni-k/-ica nije baš navudren u računala, ali inzistira na tome da samostalno nauči podesiti sustav uz pomoć miša pa bi se nećkam oko distribucije koja je dobra za totalne početnike s Linuxom. :D

Gle, XFCE sučelje ti je u svakoj distri isto i lagano baš za početnike. Sve ide mišem.
Imaš Cooleechevu skriptu za instalaciju, imaš Cooleechev nadograditelj (sve to na hrvatskom i grafički/mišem) i na kraju dobiješ uvijek svježi OS bez da znaš i jednu liniju koda. Verzija je samo jedna i vječna. Vjeruj, govorim iz iskustva.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6158
Moderator
Postovi: 6158
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 226 puta
Primio/la zahvalu: 338 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Vl@do je napisao/la:Gle, XFCE sučelje ti je u svakoj distri isto i lagano baš za početnike. Sve ide mišem.
Imaš Cooleechevu skriptu za instalaciju, imaš Cooleechev nadograditelj (sve to na hrvatskom i grafički/mišem) i na kraju dobiješ uvijek svježi OS bez da znaš i jednu liniju koda. Verzija je samo jedna i vječna. Vjeruj, govorim iz iskustva.


Kaže Vl@do danas, no kako pamtim hrpu nebitnih podataka nije mi bio problem baciti oko malo unatrag i naći postove,... :hihi :lulz

Vl@do je napisao/la:Nakon posljednje nadogradnje, Arch se ne spaja na wifi, a uredno kaže da se spojio?
Nemojte da dugo gledam kroz prozore. :lulz


Tu spremno uskače kolega u pomoć i u Arch-haiku stilu kaže:

Cooleech je napisao/la:Vjerojatno novi kernel ti radi probleme. Napravi downgrade pa javi kako je prošlo. ;)


.. i onda ide još par postova savjeta, upita i uputa pa ide završna misao:

Vl@do je napisao/la:Ne pomaže. pface Sad mi nije jasno kako u terminalu sve radi, pingam normalno, update radi, a chrome i brave nemaju vezu.
EDIT: Reinstalirao chrome i sada on radi. Nisam dobro defektirao kvar. pface Isto ću napraviti i sa Brave.
[RIJEŠENO]


*ebeno je to kad si subjektivan u pogledu distribucije :hihi
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11351
Site Admin
Postovi: 11351
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Kaže Vl@do danas, no kako pamtim hrpu nebitnih podataka nije mi bio problem baciti oko malo unatrag i naći postove,... :hihi :lulz

Vl@do je napisao/la:Nakon posljednje nadogradnje, Arch se ne spaja na wifi, a uredno kaže da se spojio?
Nemojte da dugo gledam kroz prozore. :lulz


Tu spremno uskače kolega u pomoć i u Arch-haiku stilu kaže:

Cooleech je napisao/la:Vjerojatno novi kernel ti radi probleme. Napravi downgrade pa javi kako je prošlo. ;)


.. i onda ide još par postova savjeta, upita i uputa pa ide završna misao:

Vl@do je napisao/la:Ne pomaže. pface Sad mi nije jasno kako u terminalu sve radi, pingam normalno, update radi, a chrome i brave nemaju vezu.
EDIT: Reinstalirao chrome i sada on radi. Nisam dobro defektirao kvar. pface Isto ću napraviti i sa Brave.
[RIJEŠENO]


*ebeno je to kad si subjektivan u pogledu distribucije :hihi


Nema OS-a bez problema, kao ni usera koji nešto ne use.e :hihi :lulz
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6764
Moderator
Postovi: 6764
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 353 puta
Primio/la zahvalu: 417 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Cooleech je napisao/la:Nema OS-a bez problema, kao ni usera koji nešto ne use.e :hihi :lulz


To je neka stara Archerska poslovica :hihi
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11351
Site Admin
Postovi: 11351
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:
Cooleech je napisao/la:Nema OS-a bez problema, kao ni usera koji nešto ne use.e :hihi :lulz


To je neka stara Archerska poslovica :hihi

Dakuće :hihi
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6764
Moderator
Postovi: 6764
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 353 puta
Primio/la zahvalu: 417 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.