Sada je: 28 ožu 2024, 10:25.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
da,stoji uz destkop isto ko i tebi,sve isto piše,možda je neka banalna greška,unutar e-maila mogu sve kopirat,znači nečiju e-mail adresu kopiram i zaljepim u svoj e-mail bez problema,ima kopiraj/zaljepi,ali jednostavno ne želi ništa u mape kopirat,ima kopiraj al kad dođem u mapu nema zaljepi,dal su šta klinci stisnuli ili ja ne znam.
Postovi: 40
Postovi: 40
Pridružen/a: 02 ruj 2017, 17:51
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: linux
Na tvojem bih mjestu u terminal unio
Kod: Označi sve
chmod 755 /Desktop/
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
jesam,ne događa se ništa
Postovi: 40
Postovi: 40
Pridružen/a: 02 ruj 2017, 17:51
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: linux
nenno77 je napisao/la:da,stoji uz destkop isto ko i tebi,sve isto piše,možda je neka banalna greška,unutar e-maila mogu sve kopirat,znači nečiju e-mail adresu kopiram i zaljepim u svoj e-mail bez problema,ima kopiraj/zaljepi,ali jednostavno ne želi ništa u mape kopirat,ima kopiraj al kad dođem u mapu nema zaljepi,dal su šta klinci stisnuli ili ja ne znam.


Iskreno ni ja ne mogu kopirati neki tekst u Mapu. U mapi mora biti datoteka u koju ću kopirati ili ???
Tvoja prva dva posta su bila jasna "ne radi kopiranje" ali s ovim postom moram pitati što točno kopiraš ?
Da slučajno u izvorišnoj mapi imaš datoteke iz kojih pokušavaš kopirati tekst u drugu "mapu" ali bez da praviš novu datoteku u odredišnoj mapi ?

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10
I dalje mislim da bi neka varijanta uz
Kod: Označi sve
chmod
trebala riješiti tvoj problem. Pogledaj koje su ostale mogućnosti dostupne na ovom linku https://linuxize.com/post/chmod-command-in-linux/

Pokušaj također podići sustav s nekom live distrom (najbolje Ubuntu, ako je već instaliran i u njemu se pojavio problem) preko USB sticka i tada isprobaj radi li copy+paste. Ne želim reći da trebaš reinstalirati sve, ne valja zaklati cijelo tele da se ispeče samo jedan odrezak, ali ovom bi provjerom doznao nešto više.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
nenno77 je napisao/la:jesam,ne događa se ništa

Jeli moguće da je ovo u vezi ovog problema i teme koju sam ja otvarao dva puta... (sorry aministratorima...) viewtopic.php?f=18&t=14701 i viewtopic.php?f=18&t=14734
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
@Optimus, kod tebe je radno okruženje bilo Cinnamon i uz njega je bio vezan problem. Ne znam koje radno okruženje koristi @nenno77, ali mislim da nije Cinnamon, pa je i problem druge vrste.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
NoMaam je napisao/la:
nenno77 je napisao/la:da,stoji uz destkop isto ko i tebi,sve isto piše,možda je neka banalna greška,unutar e-maila mogu sve kopirat,znači nečiju e-mail adresu kopiram i zaljepim u svoj e-mail bez problema,ima kopiraj/zaljepi,ali jednostavno ne želi ništa u mape kopirat,ima kopiraj al kad dođem u mapu nema zaljepi,dal su šta klinci stisnuli ili ja ne znam.


Iskreno ni ja ne mogu kopirati neki tekst u Mapu. U mapi mora biti datoteka u koju ću kopirati ili ???
Tvoja prva dva posta su bila jasna "ne radi kopiranje" ali s ovim postom moram pitati što točno kopiraš ?
Da slučajno u izvorišnoj mapi imaš datoteke iz kojih pokušavaš kopirati tekst u drugu "mapu" ali bez da praviš novu datoteku u odredišnoj mapi ?

Pozz

Znači,napravim novu mapu na radnoj površini.....recimo dobim neki dokument preko e-maila,preuzmem dokument na radnu površinu,i taj dokument ne mogu kopirati u onu mapu koju sam napravio,a prije je išlo sve glatko,kopirao sam šta sam htio i di sam htio...a sada više ne mogu kopirat u mapu,da li novu ili staru,ne mogu kopirat.
Postovi: 40
Postovi: 40
Pridružen/a: 02 ruj 2017, 17:51
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: linux
Koju verziju Ubuntua koristiš? Bilo je prigovora da je kopiranje zapinjalo kod Ubuntu 19.04 i Ubuntu 19.10. Rješenje su našli, kako stoji ovdje https://askubuntu.com/questions/1136203 ... e-to-19-04 i ovdje https://askubuntu.com/questions/1170094 ... top-folder
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Nisam od koristi :-D ali pitao sam jer prije dosta godina sam pokušava kopirati tekst u "golu" :zvizdi mapu. Naravno bez uspjeha i svi su bili krivi.
Koliko vidim rudar je na dobrom tragu, jedino što je taj bug prijavljen i za ubuntu 20.04.

Pozz
Ok i što sad?
Avatar
Postovi: 1020
Postovi: 1020
Pridružen/a: 30 ruj 2013, 12:12
Podijelio/la zahvalu: 46 puta
Primio/la zahvalu: 50 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 23.10

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.