Sada je: 28 ožu 2024, 10:00.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
bertone je napisao/la:Neka te dobro (i kćerku) dugo i dobro služi, ako ćete se igrati onda je puno bolji izbor od ThinkPada.
Usput, zadnjih par dana pratim Dedu&Medu i njegove borbe s novim laptopom AMD CPU + NVidia GPU pa baci oko, možda nađeš nešto korisno i poučno.

Hvala ti bertone. Ako ostane meni onda za igranje svakako ne bude a nekako sumnjam da ga kcer bude uzela jer je prilicno tezak (i velik) za nositi okolo po faksu. No, nikad se ne zna.
Hvala ti puno za DeduiMedu, Zanimljivo pise i vidim da se tu dosta bude dalo nauciti a i da se bude dalo nasmijati. Pise na jako zanimljiv nacin.
Kad citam sto pise o Slimbooku vidim da sam imao slicne probleme pri instaliranju LM na poseban disk. Doduse, nisam pisao o tome jer sve je ipak proslo dosta smooth i niti u jednom trenutku mi cekic nije pao na pamet :)
U Biosu nista nisam trebao dirati (secure boot je bio off i AHCI mode on). Zacudilo me sto uopce nema Raid opcije (za koju sam citao da je pendzeri trebaju) ali na laptopu su vec bili pendzeri i radili su pa ... drzim se onoga, ne diraj dok radi.
U biosu sam samo podesio da boota sa usb-a na kojem sam flashao LM.
Problem sam imao jer mi je novi disk nije bio ready (No root file system is defined) i nisam mogao na njega instalirati LM. Mogao sam na 1TB disk koji je bio unutra ali to nisam htio. Sva sreca na YT entuzijastima pa sam vrlo brzo skuzio kako i na koji nacin formatirati novi disk. Znam da vecini to nije problem ali jbg. ja ucim, jos uvijek ucim i nadam se, napredujem :)
Sama instalacija je prosla standardno i brzo i nikakvih problema nisam imao s Nvidia grafikom. Mozda zato jer moj laptop ima i Intel grafiku.
Kako DedaiMedo pise i ja sam imao Nouveoa display driver instaliran pa sam odlucio pokusati sa recommnended Nvidia-525 driverom i sve je proslo ok.
Istina da mi se kod bootanja izlistaju neki errori ali toliko brzo da ih ne mogu ni ufotkati ali sve radi dobro i jako brzo. Kao sto sam prije napisao, ja sam stara garda koja je u ficeku imala rezervnu prirubnicu, gumi geleng i cekic (stariji clanovi budu vjerovatno znali o cemu pisem) i stojim kod onoga i dalje ... ne diraj dok radi.
Jbt, citam i prepravljam sto sam napisao i za nekoga (mozda) bude zvucalo kao da nesto i znam o Linuxu :)
Pozdrav svima i ugodan vam vikend svima zelim.
Peace
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 30 svi 2020, 02:54
Podijelio/la zahvalu: 40 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
Kod Fićeka (Zastava 850) i Peglice (Fiat 126p,... pojašnjenje je za ove mlađe članove) je gumigeleng (i komad kartona ili stara dekica da se možeš leći ispod auta) bio obavezna oprema kao trokut. rezervni kotač ili rezervne žarulje tak da te potpuno razumijem :-D

Kaj se tiče djece, ja sam najstarijem sinu za školu uzeo X230 (mal, lagan, dobar IPS ekran) koristio ga je neko vrijeme i onda mi je jednog dana konfiscirao T540p :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.