Sada je: 15 svi 2024, 04:17.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Pozdrav svima.

Problem je sledeći: imam USB flash memoriju Kingston DataTraveler 100 G3 od 32 GB. Kada sam ga juče priključio na kompjuter na poslu nije ga uopšte prepoznao, mada sam ranije tog dana redovno radio s njim na mom laptopu. Probao sam na još nekoliko računara, kao i na mom laptopu na kom je zadnji put radio normalno i ništa. Nema nikakvog prepoznavanja, ni u device manageru u windows 10 a i nakon lsusb komande u linux mintu 17 ga uopšte ne prepoznaje da je povezan, prikazuje samo HDD. Menjao sam i portove, probao sa drugim stickovima i sve je u redu, pa sam zaključio da je problem u samom sticku. Planiram ga odneti u servis, ali možda vi iskusni linuxaši imate kakav predlog ili trik koji bi se mogao probati. Samo da kažem da mi fajlovi koji se nalaze na sticku nisu neophodni, tj da bih pristao i na potpuno blankovanje, samo da stick proradi.

Hvala unapred svima na odgovorima.
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 17 ožu 2016, 15:25
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 17.3
Kingston mi nikad nije bio omiljen. S obzirom da je 32 GB, vjerojatno se radi o jeftinoj kineskoj (čitaj: nepouzdanoj) prevari.
Još jednom priključi stick, pa u terminalu kresni "lsblk".
Pokrenu Gparted, provjeri da li ga prepoznaje, obriši čitavu particijsku tablicu, napravi novu i nanovo formatiraj.
Ako ništa od toga ne upali, onda ga prekriži. Na servisu će ti se samo smijati.

Ovdje smo pametno pričali o sličnim problemima:
posting.php?mode=edit&f=8&p=231642
posting.php?mode=edit&f=7&p=178287
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Ako je pod garancijom, nosi gdje si ga kupio pa nek se oni zezaju sa time (ako je pod garom, dobiti ćeš novog)... ako nije pod garancijom, onda čekić broj četiri i dobro odmjeren udarac koji neće popraviti USB, ali će ti priuštiti olakšanje i zadovoljstvo :zen
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11360
Site Admin
Postovi: 11360
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 665 puta
Primio/la zahvalu: 1023 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Ja bih preporučio kvalitetan i pouzdan alat kojem vjeruješ - bez toga nema dobro obavljenog posla! :thmb-up

slika
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
dmesg ti je dobar isto za dijagnostiku takvih stvari. Kada stick staviš u port, opali dmesg i trebale bi ti biti poruke o sdx uređaju, ali ovak kako si opisao to čini mi se da je čekić dobro rješenje :D
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Probao sam sve što ste rekli i nula bodova. Hvala vam u svakom slučaju na pomoći. Zasad će čekić malo pričekati jer je stick još pod garancijom. :) S tim u vezi, imate li predlog za neki kvalitetniji stick iste memorije, da probam izbeći ovakve stvari u budućnosti, makar s kingstonom dosad nisam imao problem.
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 17 ožu 2016, 15:25
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 17.3
Ne kupuj ništa iznad 16 GB, 8 GB je sasvim ok. Više mjesta nije nužno bolje - mali stickovi/kartice još nisu pouzdani za tako velike kapacitete.
Kvalitetna i jeftina imena su, po mom iskustvu, Transcend i Verbatim. Ako ti baš treba veliki kapacitet za stalno prenošenje, onda radije kupi eksterni disk
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Ako je pod garancijom onda ćeš dobiti isti takav ako ga imaju na raspolaganju, ako nemaju (prestao se proizvoditi) obično ponude isti kapacitet, ali u cijeni po kojoj si kupio ovaj.

Ako hoćeš baš kvalitetan i brz USB, onda baci oko na ova tri.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11360
Site Admin
Postovi: 11360
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 665 puta
Primio/la zahvalu: 1023 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Pitam se pod kojim kamenom neki ljudi žive? Možda u 2Q17-toj?

Osobno imam jeftilen kineske OTG stickove od 64gb (nisu hakirani, imaju puni kapacitet, a treba mi radi muzike), rade kao urice preko godinu dana sada (kao linux liveusb za hitne slučajeve i pohrana za podatke istovremeno). :kava Jer još uvijek nisam našao prihvatljiv način da si prikvačim HDD na ključeve i strpam sve skupa u džep hlača.

@Ing: Može biti da su fizički oštećeni spojevi, možda ti se savinuo ili zapeo prilikom vađenja/umetanja? Probaj prvo reklamirati u trgovini, a ako ti ne prihvate reklamaciju uvijek možeš rastaviti stick i probati oprezno zalemiti spojeve ukoliko je koji prekinut. Vrijedi pokušati prije prethodno predložene "čekić" metode, u slučaju da si uradi-sam tip i imaš vremena i strpljenja za takve stvari.

Svaki usb se može oštetiti ili krepati, nemaš tu sigurne garancije... bolje uštedi novce i podupri kinesku ekonomiju ako mene pitaš. Ionako se sve tamo proizvodi samo ovisi koliko ćeš preprodavača na putu od tvornice do sebe usrećiti.
The electric things have their life too. Paltry as those lives are.
Avatar
Postovi: 121
Postovi: 121
Pridružen/a: 01 vel 2014, 00:39
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Linux Mint 18.1 Cinnamon
Daždevnjak je napisao/la:Ionako se sve tamo proizvodi samo ovisi koliko ćeš preprodavača na putu od tvornice do sebe usrećiti.


God created the universe and everything else is made in China.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.