Sada je: 28 ožu 2024, 13:34.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Pozdrav svima,

- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

- Da, Windows 10.
- Otvoren kod, besplatne aplikacije (otvorenog koda), sloboda u svim sektorima upravljanja.
- Uskoro kupujem nov laptop (planiram da ima minimum 8GB DDR4, 256GB SSD, i5-i7 - namjena laptopa je za razvoj aplikacija i development)
Trenutni racunar: Intel Xeon X5550, 8gb ddr3, 1tb hdd, gtx 750 ti, 700W psu 80+ (DELL T5500 WORKSTATION).

Eh nakon odgovorenih početnih pitanja, imao bih ja par pitanja za iskusne linux korisnike. Uskoro planiram kupiti nov laptop, pa sam imao u vidu na njega instalirati Linux (odlučio sam se za KDE Linux Kubuntu). Dosta sam istraživao i učio o nekim početničnkim stvarima, ali ima nekih stvari koje mi nisu baš najjasnije i koje bih želio da upitam.

1. Laptop koji kupujem će imati minimum 8GB DDR4, a možda i 16. Da li mi je potrebna particija /swap? Koliko znam to je prije bilo pravilo zbog manja ram-a, da li trenutno swap particija ima i dalje neke dobre strane i pozeljno je staviti ili?
2. Posto ce laptop imati SSD, da li je potrebno nesto podesavati radi duzeg trajanja ssd-a i da li /swap particija steti SSD-u? (nekoliko clanaka sam citao o tome rasparva kako na ssd ne valja swap i da se treba TRIMM ugasiti/upaliti kako bi se produzio vijek trajanja itd...)
3. Da li je za root (/) dovoljno 50GB?
4. Da li instalirani programi (preko app managera) idu na tu / particiju (znam da idu na /usr, da li je /usr dio / ili)?
5. Koja je razlika instaliranja putem komande/apt menadžera i instaliranja putem browsera (kada sa stranice skinemo fajl pa intsaliramo aplikaciju, npr. TS3).
6. U nekim slučajevima programi se intsaliraju na /home particiju? Da li je to tačno i u kojim slučajevima?

Hvala unaprijed, sorry ako su pitanja malo glupa, ali takvi su počeci :D
Postovi: 4
Postovi: 4
Pridružen/a: 22 srp 2020, 12:41
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Windows 10 (Desktop PC)
Pozdrav i tebi.
1. Iznad 4 GB RAM-a ne treba ti swap
2. Ništa posebno ne treba oko SSD-a podešavati.
3. Za /root ti je uvrh glave dovoljno 10-15 GB, bubneš 20 pa si miran
4. Instalirani programi idu na /home. (Ctrl + h vidjet ćeš skrivene datoteke na pr. .mozilla). /home može biti zasebna particija, a i ne mora.
5. Nisam siguran u ovo (pričekaj iskusnije).
6. Mislim da uvijek idu na /home, ali opet nisam siguran.

Neka me isprave ostali, ako negdje nisam u pravu, jer ja sam isto početnik, ali na Archu :lulz
...i da, nema glupih pitanja, samo pucaj, zato smo tu.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
linuxbosna je napisao/la:1. Laptop koji kupujem će imati minimum 8GB DDR4, a možda i 16. Da li mi je potrebna particija /swap? Koliko znam to je prije bilo pravilo zbog manja ram-a, da li trenutno swap particija ima i dalje neke dobre strane i pozeljno je staviti ili?

Swap ti je, pored toliko RAM-a, vjerojatno nepotreban, eventualno ako misliš koristiti hibernaciju, onda ti je swap nužan, afaik.

linuxbosna je napisao/la:2. Posto ce laptop imati SSD, da li je potrebno nesto podesavati radi duzeg trajanja ssd-a i da li /swap particija steti SSD-u? (nekoliko clanaka sam citao o tome rasparva kako na ssd ne valja swap i da se treba TRIMM ugasiti/upaliti kako bi se produzio vijek trajanja itd...)

Svakako je poželjno imati uključen trim ako ti to SSD podržava. Također u /etc/fstab datoteci poželjno je relatime promijeniti u noatime.

linuxbosna je napisao/la:3. Da li je za root (/) dovoljno 50GB?

Više nego dovoljno ako ne planiraš instaliravati hrpu programa. Sve aplikacije se instaliraju u / (root), a user config ide u /home. (Hint za Vl@du :-D)

linuxbosna je napisao/la:4. Da li instalirani programi (preko app managera) idu na tu / particiju (znam da idu na /usr, da li je /usr dio / ili)?

Ako ne odvajaš od root particije ništa osim eventualno /homea, onda ti je /usr dio root particije.

linuxbosna je napisao/la:5. Koja je razlika instaliranja putem komande/apt menadžera i instaliranja putem browsera (kada sa stranice skinemo fajl pa intsaliramo aplikaciju, npr. TS3).

Gotovo nikakva. Osim ako ne govorimo o snap/flatpak/appimage programima.

linuxbosna je napisao/la:6. U nekim slučajevima programi se intsaliraju na /home particiju? Da li je to tačno i u kojim slučajevima?

To ovisi o vrsti aplikacije/skripte i o samom developeru. Ako ti aplikacija ne treba pristup root particiji za instalaciju, tada će vjerojatno biti u /home particiji i prilikom instalacije te vjerojatno neće pitati korisničku lozinku jer joj najčešće neće trebati. Takve aplikacije/skripte su dostupne samo tom useru, drugi useri imaju svoje korisničke mape, samim time ne i takve aplikacije/skripte ako ih sami ne instaliraju.
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Puno HVALA, sada je sve mnogo jasnije :)
Postovi: 4
Postovi: 4
Pridružen/a: 22 srp 2020, 12:41
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Windows 10 (Desktop PC)
Cooleech je napisao/la:Eventualno ako misliš koristiti hibernaciju, onda ti je swap nužan, afaik.


Ja koristim hibernaciju sa swapfile normalno. (debian)
Debian 10, Windows 10, MacOS
Avatar
Postovi: 210
Postovi: 210
Pridružen/a: 05 srp 2009, 09:46
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: m
OS: Debian
ecvis17 je napisao/la:
Cooleech je napisao/la:Eventualno ako misliš koristiti hibernaciju, onda ti je swap nužan, afaik.


Ja koristim hibernaciju sa swapfile normalno. (debian)

Swapfile je isto swap. :-D
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.