Sada je: 28 ožu 2024, 09:35.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
jel traži w10 novu licencu kod toga?
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:jel traži w10 novu licencu kod toga?


Naravno, ali ako novi laptop ima digitalnu licencu u BIOS-u, onda ne treba ništa raditi, OS će sam preuzeti tu licencu i aktivirati je nakon spajanja na internet. Ako nema licencu u BIOS-u, onda se upiše stara. Što se legalnosti tiče, retail se smije seliti, OEM naravno ne. :)
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
domy_os je napisao/la:Nema problema, nismo više u doba XP-a. :) Jedino je poželjno deinstalirati nepotrebne drivere, ako je moguće.

Hvala, dobro je znati jer ću otuđiti sinu T420 kad mi stignu dijelovi :-D pa će on dobiti T540p, a ako mogu samo preseliti SSD iz njegovog, onda je to super jer mi je tlaka milion puta klikati da se slažem ili ne slažem sa pitanjima koje nitko ne čita pface
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
@bertone

50% su ti šanse da boot Windowsa samo zbrejka nakon premještanja diska u novi PC, i tada je nova instalacija daleko brža nego da ideš fix po fix problema.

50 % je šansa da se win zboota i automatski nadogradi drajvere prema hardveru kojeg zateče u novom pc-u. Dal' bu tada aktivacija preživjela je upitno, ali to nije bedara..


@domi os

I retail i OEM licenca se pohranjuju na serverima Microsofta a ne u biosu računala. OEM licenca je vezana uz točno određeno računalo za koje operativni sustav kreira hardverski id ( temeljem serijskih brojeva komponenti tog računala koje isčita iz firmwera tih komponenti ),i onda tu OEM licencu veže uz taj hardverski id i informacije o tome pohranjuje na Microsoft serverima. Zato ti se pri nekoj naknadnoj clean instalaciji na tom računalu Windowsi automatski aktiviraju pri prvoj konekciji na net ( a to ti je još tijekom instalacije kada kreiraš mrežnu veze i odlučuješ dal' bu javna ili privatna ). Promjene hardvera na tom računalu nekad prođu glatko a nekad treba zvati Microsoft da odrade aktivaciju jer im objasniš da si mijenjao dio hardvera. Nisu teški za to, tako da uz malo kreativnosti......

Retail licenca se isto veže uz određeno računalo ( ako je key kupljen za 1 PC ) temeljem hardverskog id-a i zato se pri nekoj slijedeću reinstalaciji isto sami aktiviraju pri prvoj konekciji. Retail se može prenositi na drugo računalo uz uvjet da se deaktivira na starom PC, a to je lako učiniti kroz ms account u postavkama mojih uređaja. Ta ms automatika ima povremenih poteškoća tako da su u Microsoftu naviknuti na zivkanje , i kako rekoh uz malo kreativnosti ti aktiviraju bilo koji devices....


Dual boot ima smisla u nekoj fazi, ali s vremenom dojadi borba sa dva sistema i onda je lakše naučiti koristiti nativne aplikacije za os koji ti bolje leži nego imati i održavati drugi operativni sistem radi jedne ili dvije aplikacije koje nemaš za prvi os na kojem vršiš sve ostalo.

Najčešće se kao razlog za win10 navodi office iako 99,99% korisnika nema potrebu za nikaj više od libreofficea ili online officea 365 koji je free....

Ponekad se spominje i kompliciranost gimpa iako 99,99% korisnika koristi te editore za par najosnovnijih radnji koje nauče u 5 minuta gledanja yt tutorijala...
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Da, hardware ID svakako ide na MS-ove servere prilikom aktivacije, ali ja govorim baš o licenci. Prije si imao sticker na kućištu, a sad imaš licencu u BIOS-u. Kada naručuješ novu MBO za PC ili laptop, jedan spare part je za MBO s licencom, drugi za onu bez. Progooglaj malo SLIC table, bit će ti jasnije.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
bertone je napisao/la:Ne znam kako se ponašaju Windowsi kad disk preseliš iz jednog laptopa u drugi, ali disk s Linuxom slobodno preseli iz Acera u Lenovo i jedino što trebaš napraviti je nakon što se digne OS, je da pronađeš svoj router i spojiš se na njega :)

Naravno, bas je kako si rekao, Lenovo je odmah prepoznao disk s Linuxom dok Acer disk s Win ... 0 bodova.
Stvarno ne znam gdje mi je pamet bila kad mi je frend prije cca 10 god odusevljeno pricao kako je otkrio Ubuntu i kako mu sve radi odlicno, brzo, pouzdano i kako svakako trebam probati Linux. Nisam ga htio ni slusati nego sam ga jos izvrijedao da kaj me s tim zahebava jer da mi je dosta sranja s Windowsima :)
Sad ce biti skoro 4 mjeseca (ili vec je) kako 95% vremena koristim samo Linux. Istina, ne koristim bas terminal (ali i to je u planu) medutim moj komp leti, ne rusi se, ne smrzava ... a sto vise citam i istrazujem o Linuxu opcenito, zaista se cudim kako ga tako malo ljudi koristi.
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 30 svi 2020, 02:54
Podijelio/la zahvalu: 40 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
Da ne otvaram novi post nastavit cu ovdje moj "progres".
Kako sam prije rekao, povremeno trebam Photoshop, Word i Excel pa sam slozio dual boot laptop (Win10+LM20) a na drugom laptopu je samo LM20.
Savjetovali ste me da naucim Gimp i LibreOffice sto mi je u pocetku bilo prilicno komplicirano medutim ... igrao sam se, istrazivao, pokusavao i sad mogu reci da sam skuzio Gimp koliko mi treba. Za LibreOffice sam instalirao MS fontove ali jos se mucim s poravnanjem tj. layout se sav razhebe u LibreOffice-u. Medutim i to polako rjesavam a posebno mi se svida sto LibreOffice dokument mogu sejvati da ga korisnici MS Office-a mogu otvoriti. Odlicno je sto iz LO dokument mogu sejvati i kao PDF. Uostalom, ako negdje i zapne, i kcer i zena imaju laptope sa Windowsima pa mislim da mi je uskoro vrijeme izbrisati Windowse :)
Jos je nesto u planu. Sad imam 4 laptopa doma. Dva Acera i dva Lenova. Medutim, citajuci postove od Bertonea nekako mi se vidi da cu potraziti neki Thinkpad (vjerovatno T540P) a to ne bi trebao biti problem jer sva 4 gore navedena budem prodao za sto bi mogao dobiti cca 700-800$ a za taj novac itekako imam izbora pogotovo sto mislim uzeti polovni Thinkpad.
Btw. kako zena uglavnom radi od doma, u uredu joj dali novi T490s. Koja je to pila.
U svakom slucaju hvala vam svima na savjetima a ako ima novih savjeta pozorno slusam :)
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 30 svi 2020, 02:54
Podijelio/la zahvalu: 40 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
@john doe

Daj taj zbagirani dokument uploadaj negdje odakle ga možemo downloadati pa da vidimo u čemu je točno problem u tom dokumentu, ali otvori novu temu za to da nespamamo ovu temu.


@domy os

Acpi_slic tablični zapis se može oštetiti , što slučajno što namjerno ( da bi mogao aktivirati skuplju verziju Windowsa ), i tada najčešće dobiješ greške 0xC004F059 ili 0xc004f035 ili slično tome. Zbog toga se Microsoft davno odlučio osloniti na podatke koji su na njihovim serverima a ne na podatke na računalu nad kojima ti imaš kontrolu i možeš ih mijenjati.
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Bunker je napisao/la:@domy os

Acpi_slic tablični zapis se može oštetiti , što slučajno što namjerno ( da bi mogao aktivirati skuplju verziju Windowsa ), i tada najčešće dobiješ greške 0xC004F059 ili 0xc004f035 ili slično tome. Zbog toga se Microsoft davno odlučio osloniti na podatke koji su na njihovim serverima a ne na podatke na računalu nad kojima ti imaš kontrolu i možeš ih mijenjati.


U piratluk ne ulazim, govorim o legalnim licencama, a to je da kad kupiš laptop s Windowsima, imaš licencu u BIOS-u. :)
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
JohnDoe je napisao/la:... Btw. kako zena uglavnom radi od doma, u uredu joj dali novi T490s. Koja je to pila....


Je, pila je, ali je živa muka raskopati ga (i ponovno složiti),... no nikome normalnom to i nije pretjerano bitno :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.