Sada je: 28 ožu 2024, 09:08.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
JohnDoe je napisao/la:...
I naravno da sam zahvalan svima ovdje na pomoci jer vjerujem da vam se ponekad kosa digne na glavi kad noob kao ja postavi neko glupo pitanje. Zapravo, vjerujem da je vecina tih pitanja priglupih :)

Nema glupih pitanja, samo glupih odgovora, meni se nakon dvije godine iskustva sa Linuxom, mnoga pitanja tada postavljena čine glupa, a sve zbog vlastite nestrpljivosti i ne čitanja, samo materijala na ovome forumu... a da ne govorimo o drugim dostupnim izvorima.

To ne znači da bi sa čitanjem literature savladali sve nepoznanice koje nam se ispriječe na putu... Uza sve to ključna je asistencija, strpljivost i vrijeme ove ekipe koja nas servisira sa svojim znanjem i iskustvom, te sam im na tome jako zahvalan.
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
A u 3pm ... jesam se nazaje...vao.
Prvo sam na novi ssd stavio Win a na stari HDD Linux Manjaro. Sve je radilo odlicno. Win boot manager mi je nudio da biram OS. Onda mi nije vrag dao mira pa sam na stari HDD umjesto Manjara stavio Linux Mint 20 i onda su krenula sranja.Win nestao. Pa napikavanja po Biosu, secure boot (enabled pa disabled), UEFI first ili Legacy ili both. Danas kupio drugi ssd i napravio kako mi je bertone rekao ... ali ne bas sve (jebemti budalu) nisam iskljucio fast boot u Win. Pa opet napikavanje. Updateao GRUB i od tada mi se krenulo pojavljivati "Minimal BASH Like Line Editing is Supported GRUB ..."
Izvadio Linux, ostavio samo Win pa da iskljucim fast boot kad ono opet "Minimal BASH Like Line Editing is Supported GRUB ..." Pa jbt odkuda? Izvadio sam disk s Linuxom.
Onda sam ponovo instalirao Win, iskljucio fast boot. Izvadio disk. Stavio drugi disk i ponovo instalirao Linux. Ugasio. Stavio nazad Win disk, updateao GRUB i sad napokon imam dual boot.
Kako bude radilo ... budem vidio u narednih par dana.
Od uzbudenja do frustracije u samo par koraka :)
slika
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 30 svi 2020, 02:54
Podijelio/la zahvalu: 40 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
Jako poznata priča, Windows je tek nakon godine dana nestao iz moga GRUB-a, i sa mojih diskova, (nostalgija, šta li), i ne žalim za njim... Volio bih imati Word i Excel ponekad, ali snalazim se, nema toliko toga materijala da su mi neophodni... Ovaj Wine mi je još zagonetka, u Virtualnim se instalacijama baš ne snalazim (prostor u memoriji, na disku ?). Nedavno se je pojavio nekakv surogat LinuxFX, odnosno Windowsfx... ?
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 402 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
JohnDoe je napisao/la:...(jebemti budalu) nisam iskljucio fast boot u Win. Pa opet napikavanje. Updateao GRUB i od tada mi se krenulo pojavljivati "Minimal BASH Like Line Editing is Supported GRUB ..."
Izvadio Linux, ostavio samo Win pa da iskljucim fast boot kad ono opet...


Poznato mi :lulz :lulz :lulz http://www.linuxzasve.com/arch-linux-thinkpad-bingo
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Jesi se malo pomučio, ali si stekao neprocjenjivo iskustvo :)

Upravo zbog takvih stvari (male nepažnje korisnika) non-stop pričam da je kad imaš više diskova, najbolje isključiti/maknuti sve diskove iz laptopa/desktopa i ostaviti samo onaj na koji ide instalacija OS-a, je malo sporije ali nema poslije živciranja i prosto proširenih rečenica koje počinju sa: "Pas mater i ...." :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Optimus je napisao/la:Jako poznata priča, Windows je tek nakon godine dana nestao iz moga GRUB-a, i sa mojih diskova, (nostalgija, šta li), i ne žalim za njim... Volio bih imati Word i Excel ponekad, ali snalazim se, nema toliko toga materijala da su mi neophodni... Ovaj Wine mi je još zagonetka, u Virtualnim se instalacijama baš ne snalazim (prostor u memoriji, na disku ?). Nedavno se je pojavio nekakv surogat LinuxFX, odnosno Windowsfx... ?


Kod UEFI-ja je to tako, samo se na nekim PC-ima može obrisati/dodati taj EFI file, negdje ne može dok ne napraviš reset BIOS-a. Za Office probaj online verziju, meni je LibreOffice zasad sasvim dovoljan, tu i tamo nešto zbrlja, ali OK. VM troši dodatne resurse pa nije baš opcija za rad na bateriji, Wine je tu nešto bolji. Za ovaj ...FX ne znam, nisam se još susreo, ali Windows 10 2004 ima odličnu podršku za Linux, samo vjerujem da ti to ne igra ulogu.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
Kako se kod mene situacija brzo mijenja :)
Danas pricao sa strankom i tako dosli i do kompjutera. Uglavnom, doma sam donio Lenovo ideapad Z580. Znam da nije u rangu Thinkapad-a ali jbg. Poklonjenom konju se ne gleda u zube :) Zena se za glavu ulovila i vec zahebava da samo kramu doma nosim. Ali ne bojim se, nismo vise u cvijetu mladosti pa rastava braka nije opcija :)
slika
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 30 svi 2020, 02:54
Podijelio/la zahvalu: 40 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
Ne znam kako se ponašaju Windowsi kad disk preseliš iz jednog laptopa u drugi, ali disk s Linuxom slobodno preseli iz Acera u Lenovo i jedino što trebaš napraviti je nakon što se digne OS, je da pronađeš svoj router i spojiš se na njega :)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Ne znam kako se ponašaju Windowsi kad disk preseliš iz jednog laptopa u drugi, ali disk s Linuxom slobodno preseli iz Acera u Lenovo i jedino što trebaš napraviti je nakon što se digne OS, je da pronađeš svoj router i spojiš se na njega :)

Budem pokusao. Hvala na savjetu.
Postovi: 57
Postovi: 57
Pridružen/a: 30 svi 2020, 02:54
Podijelio/la zahvalu: 40 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
bertone je napisao/la:Ne znam kako se ponašaju Windowsi kad disk preseliš iz jednog laptopa u drugi, ali disk s Linuxom slobodno preseli iz Acera u Lenovo i jedino što trebaš napraviti je nakon što se digne OS, je da pronađeš svoj router i spojiš se na njega :)


Nema problema, nismo više u doba XP-a. :) Jedino je poželjno deinstalirati nepotrebne drivere, ako je moguće.
Avatar
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.